Fórum MT: Jak na chřipku?
Svět se děsí koronaviru jako něčeho neznámého, zatímco ochranu před chřipkou, která se každoročně vrací, mnoho lidí podceňuje. Uvědomělí lékaři a sestry se dávají očkovat, ač jim to zákon paradoxně nepřikazuje. Přitom právě oni jsou v chřipkových epidemiích více ohroženi nákazou od pacientů, také mohou chřipku nechtěně na pacienty šířit. V minulé chřipkové sezóně vyhledalo praktického lékaře s akutní respirační infekcí nebo chřipkou 996 000 lidí, z nich 625 bylo hospitalizováno na JIP, 195 zemřelo. Podle odhadu souvisí každoročně s chřipkou zhruba 1 500 úmrtí. Očkovat proti chřipce se v ČR dává pět až deset procent dospělých a pět procent dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě.
Očkování jistě ano
„Odpověď je jednoduchá – je potřeba dodržovat základní hygienická pravidla a nechat se včas proti chřipce naočkovat,“ uvedl Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, ministr zdravotnictví. „Já se tím řídím a očkuji se každý rok před zimou. Častěji si také myji ruce, pokud například navštěvuji veřejná místa s větší koncentrací lidí, používám dezinfekční gel. V chřipkovém období se však snažím většímu množství lidí vyhýbat,“ píše Vojtěch.
Jak u zdravotníků, tak u pacientů je na prvním místě při prevenci chřipky očkování, ostatní prevence je obtížná, uvádí doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., praktický lékař, přednosta Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK. „Lidé sledují v televizi odvážné zdravotníky v Číně, ale podobná dramata se odehrávají denně v pěti tisících našich ordinací. Praktický lékař i jeho sestra čelí v tomto období roku denně kontaktům s virovými nákazami v nejvyšší míře nakažlivosti. V Anglii Královská společnost praktických lékařů nedávno navrhla ocenění služeb praktiků v chřipkových epidemiích a na jejich ochranu navrhla opatření 3 before GP. Tedy oddálení návštěvy u lékaře v případě virózy až na 4. den, pokud je to možné,“ napsal doc. Seifert.
Očkování ano, ale…
Kardiolog a předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR MUDr. Zorjan Jojko se očkovat proti chřipce nenechává. „Obecně všem pacientům doporučuji včasné očkování. To je, myslím, jediná účinná cesta. Vzhledem k velmi silné nežádoucí reakci po očkování proti chřipce před cca třemi lety už sám očkování neabsolvuji,“ uvádí MUDr. Jojko. Očkování ovšem není jediné, co pacientům doporučuje. „Vzhledem k tomu, že mimo chřipku jsme během zimy ohroženi i jinými infekčními onemocněními, doporučuji zdravou výživu a u všech, kde to dovoluje zdravotní stav, otužování a pravidelnou fyzickou aktivitu. Za rozumné také považuji se v době epidemií vyhýbat prostorám, v nichž se shromažďuje větší množství lidí,“ oddává MUDr. Jojko.
Ani prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České internistické společnosti ČLS JEP, se očkovat proti chřipce nenechává. „Podobně jako většina lékařů věřím na účinnost očkování, a proto je doporučuji svým pacientům. A podobně jako řada kolegů se sám nenechávám očkovat – z nejrůznějších důvodů, z nichž asi nejvýznamnější je neschopnost zorganizovat si čas pro vakcinaci. Myslím, že i v celé naší populaci je jakási nechuť k tomu „dělat něco“ a „chodit někam“, když mi „nic není“ (ano, jsem preventivní kardiolog). A je to asi i důvodem velmi nízké proočkovanosti u nás. Je také pravda, že určité „donucení“ je účinné. Jsou státy (západní), kde neočkovaného lékaře nezaměstnají nebo propustí,“ uvádí prof. Češka. To ale neznamená, že by na prevenci chřipky nemyslel vůbec. „Věřím, že infekce i její komplikace postihuje především oslabené jedince. Snažím se tedy pravidelně cvičit, sportuji, nekouřím. Nevím, jakou roli hraje sprchování studenou vodou, ale také v ně věřím. Úzkostlivě, dlouho a často si myji ruce. To, že máme školení mytí rukou na klinice, je někdy nepříjemná ztráta času a všichni nespokojeně bručíme. Je ale fakt, že když si uvědomíme, že 80 procent nákaz je přenos rukama, význam to asi má,“ dodává prof. Češka. „Za vitaminy a potravinové doplňky neutrácím. Ovoce, zelenina a vyvážená strava, to je správně!“ dodává.
Otužování a saunování
„Očkování proti chřipce pacientům samozřejmě doporučuji, a to s náležitým vysvětlením jeho benefitů, finální rozhodnutí pacienta pak respektuji jak v kladném, tak v záporném případě,“ uvádí MUDr. Josef Štolfa, praktický lékař a místopředseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. Sám očkování proti chřipce neabsolvuje. „Před chřipkou, ale nejen před ní, se chráním zejména tím, že usiluji o stav, který by se co nejvíce blížil zdravému životnímu stylu. Dostatečně piji, spím, jím častěji a méně, pravidelně se ráno otužuji chladnou sprchou a fyzicky cvičím. V době epidemie používám při styku s infekčními pacienty roušku a dodržuji zásady předepsané hygieny,“ uvádí MUDr. Štolfa.
Onkolog a senátor prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc. připomíná, že to není jen chřipka, ale i další viry, které člověka v zimním období ohrožují. „Jakže se chráním? Nijak zvlášť. Vírou, že mě to letos třeba opět mine. Snažím se ovšem, aby i sešlý organismus byl otužilý. Plavu venku do konce října i listopadu, oblékám se v zimě jen velmi přiměřeně, nepřetápím, větrám, doma se cítím komfortně v 17–18 stupních Celsia,“ popisuje prof. Žaloudík. „Univerzální radou, trošku knížecí a málo použitelnou, je vyhýbat se kolektivům a pěstovat si odolnější organismus v ústraní,“ dodává.
Efektivita dalších opatření je podle něj různá. „Iluzi sebeochrany rouškou věří ten, kdo ji léta nenosil na operačním sále pro ochranu jiných. Rouška chrání asi jen proti přímému zásahu kapénkovou infekcí, a to více okolí před nositelem než nositele před okolím. Otvory kolem roušky i v ní jsou zajisté významně větší než viry. Ten chřipkový má kolem 80 nanometrů či miliontin milimetru. Dámy skryté před virem v roušce však mohou ušetřit na make‑upu, pánové na holení,“ uvádí Žaloudík. „Očkování proti chřipce zavčas před epidemií může být relativní ochranou, pokud se ovšem zdaří utrefit aktuální podobu viru v daném roce. Nemůže však chránit před mnoha respiračními viry ostatními. U člověka s oslabenou imunitou může být i banální viróza, a tím spíše chřipka, značnou až velmi rizikovou zátěží,“ píše prof. Žaloudík.
MUDr. Marián Fedorco, Ph.D., FESC, arytmolog I. interní kliniky FN Olomouc, zmiňuje kromě zdravé životosprávy a důkladné hygieny rukou také saunování. „V období chřipkových epidemií se návyky zdravého životního stylu snažím ještě akcentovat zvýšeným přísunem vitaminů v ovoci a zelenině a pravidelným sportem a saunováním. Svým pacientům, kardiakům, doporučuji celoročně správnou životosprávu. Jíst pestrou stravu se zvýšeným přísunem přirozených vitaminů z ovoce a zeleniny a pít dostatek neslazených tekutin. Dále je vhodné snažit se o pravidelnou, přiměřenou fyzickou aktivitu, ideálně pravidelnými procházkami na čerstvém vzduchu. Neméně důležitý je i kvalitní a dostatečný spánek. Dlouhodobě stabilním pacientům doporučuji saunování s opatrným pozvolným ochlazením vlažnou vodou. Vysoce rizikovým pacientům a pacientům starším 70 let doporučuji očkování proti chřipce,“ uvádí MUDr. Fedorco. „V případě onemocnění chřipkou je přirozená vzájemná ohleduplnost k ostatním – zůstat doma, a nešířit tak onemocnění dále,“ dodává.
Není tu jen chřipka
Neměli bychom při chřipkové epidemii přehlížet rizika nového koronaviru, míní neurolog MUDr. Martin Jan Stránský, MD, FACP. „Pokud se jedná o pacienta s náznaky infekce dýchacích cest, to první, co zdravotník má v současné době zjistit, je, zda pacient byl v nedávné době v Číně či byl v kontaktu s osobou, která v Číně nedávno byla (seznam takzvaných postižených zemí či míst se bude rychle rozšiřovat). Koronavirus se šíří kapénkově, léčba neexistuje, takže veškerý důraz musí být kladen na prevenci jeho šíření. Prevence spočívá v nošení roušky a dezinfekci rukou a všeho, čeho se ruce mohou dotknout,“ píše MUDr. Stránský.
Celé znění aktuálního Fóra MT najdete v archivu.
Zdroj: MT