EU má náskok před USA téměř dva roky!
CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, potvrzuje, že legislativa Evropské unie v oblasti zařazování nových zdravotnických prostředků je významně pružnější, než je tomu v USA. Novinek se evropští pacienti dočkají v průměru o dva roky dříve, než je tomu v USA.
Zpráva Boston Consulting Group (BCG) zároveň potvrdila, že tento zkrácený proces pacienty vůbec neohrožuje. Množství výrobků, které musí být z nějakého významného důvodu staženy, je na obou trzích totožné. Decentralizovaný přístup, který je pro evropský právní řád stále charakteristický, přináší pacientům i jisté výhody.
Průmysl vyrábějící medicínské technologie je jedním z nejinovativnějších průmyslových odvětví. Navzdory krizi reinvestuje průmysl do výzkumu a vývoje až 3,8 miliardy EUR ročně. Jen 18 měsíců trvá výrobkový cyklus, než přijde verze nová, lepší a efektivnější. Takovou pružnost si žádá trh a je proto důležité, aby legislativa proces významně nezpomalovala.
„Evropský průmysl medicínských technologií reinvestuje do výzkumu a vývoje až 6,3 % prostředků z prodejů, čili přibližně 3,8 miliardy eur ročně, a zaměstnává na 435 000 vysoce kvalifikovaných pracovníků,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed.
Nezastupitelnost medicínských technologií spočívá v tom, že pomáhají prodlužovat a zkvalitňovat lidské životy, zmírňovat či odstraňovat bolest a utrpení, léčit úrazy a handicapy nebo kompenzovat jejich následky. Tak jak si dnes nemůžeme představit běžný život bez novinek, o kterých jsme před 15 lety ani nesnili, ani dnešní medicína bez inovativních technologií nezná cestu vpřed. Bez moderních zdravotnických prostředků a materiálů si dnes nesčetné výkony nelze ani představit. Na nejrůznějších medicínských technologiích jsou závislé miliony pacientů.
Průmysl medicínských technologií dnes nabízí nejméně 500 000 různých produktů. Přitom medicínské technologie představují jen 7 % celkových výdajů na zdravotnictví v evropském měřítku. V České republice dosahují 8 procent celkových výdajů.
Na jedné straně je legislativa inovacím nakloněna, ale zdravotní pojišťovny bohužel nechtějí za inovace platit. Vyvíjí tlak na cenu a tím v podstatě vytváří prostředí inovacím nepřátelské. Ani současný trend elektronických aukcí neupřednostňuje kvalitu nad cenou.
Nejen na trh zdravotnických prostředků je nutno se dívat globálně. Úporným zaměřením na cenu se dostáváme do situace, kdy firmy nejsou schopny alokovat dostatek prostředků na inovace, a za několik let nemusíme mít dostatek kvalitních prostředků, které by byly schopné léčit dosud neléčené.
Zdravotnické prostředky tvoří jen 8 procent celkových výdajů pojišťoven
Graf: Náklady na zdravotní péči 2009 (pojišťovny) - Náklady na zdravotnické prostředky – t.j. SZM (speciální zdravotnický materiál) a Z (prostředky na poukaz) – tvoří cca 10 % výdajů zdravotních pojišťoven a cca 8 % z celkových zdravotnických nákladů.
MUDr. Miroslav Palát, MBA
Prezident CzechMed
* * *
Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)
Zdroj: CzechMed