Engel: Lékaře uspokojí jen okamžité zvýšení platů
"Jestliže nedojdeme k výsledku, budu žádat o schůzku s premiérem Petrem Nečasem," řekl Právu Engel. Na dotaz, co by lékaře uspokojilo, Engel řekl: "Okamžité zvýšení platů. Nabídka blížící se naší představě."
Výpověď podalo 3800 ze 16 000 nemocničních lékařů. Odejít by měli k 1. březnu. Heger ale ujišťuje, že akutní péče se pacientům dostane vždy.
Lékaři požadují zvýšení platů pro začínajícího lékaře na 1,5násobek průměrné mzdy (asi 35 tisíc Kč) a na trojnásobek pro zkušeného lékaře (asi 72 tisíc Kč), ale za základní pracovní dobu. Dnes mají s příplatky a službami 45 až 50 000 hrubého měsíčně.
Kubek: Měsíčně je třeba 300 mil.
"Peníze na zvýšení jsou. Měsíčně je k tomu zapotřebí 300 miliónů korun a ty leží na účtech zdravotních pojišťoven. Ze státního rozpočtu není potřeba ani koruna," soudí prezident lékařské komory Milan Kubek.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň Právu řekl, že ministerstvo zdravotnictví intenzivně hledá cesty, jak odvrátit odchod lékařů z nemocnic.
Sněmovní zdravotní výbor včera podpořil Hegera v navržených reformách a vyzval ho k jejich rychlému předložení do legislativního procesu. Odmítl přidat peníze na platy lékařů ze státního rozpočtu. Podporu výpovědím ze strany lékařské komory a hromadné organizování odchodů ze strany lékařských odborů označil za nebezpečné. Heger stanovisko uvítal.
Právo, Václav Pergl
***
Kde mizí peníze na platy zdravotníků
* České zdravotnictví je chronicky podfinancované, ale peníze na zvýšení platů lékařů a tím i zastavení jejich exodu lze najít v rezervách. * Tři miliardy potřebné na zvýšení platů leží ve zdravotních pojišťovnách. Tři miliardy představují jedno procento peněz protékajících českým zdravotnictvím. * Peníze mizí ve zbytečně vysokých nákladech na předražené léky. V roce 2005 průměrná cena jednoho balení léčiva byla 175 korun, v roce 2009 už 255 Kč. * Podle zákona měl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) provést revizi cen a úhrad ze zdravotního pojištění u léků hrazených z veřejného zdravotního pojištění do konce roku 2008 a poté je každoročně opakovat. Tento úkol nesplnil. Jen kvůli kurzovním rozdílům se za léky utratilo zbytečně deset miliard korun. * Pokud by se snížily maximální ceny a úhrady u léků, kde SÚKL neudělal revizi pro rok 2011, a to o 15 procent, každý měsíc se uspoří 100 miliónů korun. * Řešením je také nepřiznávat úhradu z veřejného pojištění těm lékům, jejichž výrobce není schopen doložit vyšší účinnost proti dosavadní levnější terapii. Nejsme tak bohatí, abychom mohli platit léky, které si nedovolí platit v Německu nebo ve Velké Británii. * Peníze mizí i neregulováním nákladů na léčbu ve specializovaných centrech. Je to jediná úhradovou vyhláškou ministra Hegera neregulovaná položka. Přitom Všeobecná zdravotní pojišťovna udává, že mezi roky 2007 a 2009 vzrostly výdaje například za onkologické léky v průměru o více než 200 %. * Je obrovský rozdíl v cenách hotelových služeb mezi jednotlivými nemocnicemi a není logicky vysvětlitelný. Hotelové služby v regionálních nemocnicích dosahují částky 1230 korun na jeden ošetřovací den, ve fakultních nemocnicích to je 2120. Medicínské náklady jsou 2805, respektive 4885 Kč. Celkové náklady na jeden ošetřovací den jsou v regionálních nemocnicích 4035 korun, ve fakultních nemocnicích 7005 korun. * Je třeba zveřejňovat jednotkové ceny veškerých nákupů pro nemocnice na internetu, koordinovat nákupy a získat tak množstevní slevy. * Chaos či spíše korupce je v investicích. Přístroje se kupují předražované, často omilióny korun. Jde o závažnou korupci, která kdyby nebyla, bez problémů by bylo na vyšší platy lékařů a všech zdravotníků.
Zdroj - Česká lékařská komora
Zdroj: Právo