Přeskočit na obsah

Elitní lékaři odmítají připlácení "za lepší kyčle"

Ministerstvo zdravotnictví se snaží stanovit, kolik by si v budoucnu měli pacienti připlácet za použití lepších materiálů. Nastavení takzvaných standardů by mělo například říct, jaká umělá kyčel bude ještě zadarmo a jakou si už nemocný bude muset doplácet.

Tento zamýšlený systém ovšem v televizním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce napadli hned dva přední čeští lékaři. Šéf kliniky kardiovaskulární chirurgie v pražském IKEM Jan Pirk například řekl, že přece nikdo v Česku nezačne pacientům voperovávat umělé chlopně dovážené z Indie. "Myslím si, že to není dobrá cesta. Například u umělých srdečních chlopní existují asi tři osvědčení dodavatelé, jejich ceny jsou si víceméně podobné. Nikdo přece nebude chtít riskovat a použít levnější materiál dovezený například z Indie," řekl v televizi Pirk.

Také profesor Pavel Pafko, přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, uvedl, že stanovení nadstandardu v materiálech považuje za hloupé. Dodal, že jím vedená Česká chirurgická společnost ministerstvu nepředloží požadovaný seznam standardů a nadstandardů.

Pafko, který je kapacitou na transplantace plic, i Jan Pirk, který se uchází o ředitelské místo v IKEM, přesto považují přinesení více peněz do zdravotnictví za nutné. Podle nich jedinou formou nadstandardu, která by dávala smysl, je příplatek za operatéra, jejž by nemocnice mohly účtovat.

"Současná situace nahrává jedině tak úplatkům. Podívejte se, když někdo přijede do nemocnice autem za tři miliony, tak si už přece i dnes chce vybrat, kdo ho bude operovat," reagoval na tuto otázku Pafko, který v minulosti operoval například prezidenta Václava Havla.

On ani Pirk se nebojí, že by nejlepší operatéři skončili jenom na "kuliších", jak se movité klientele kvůli výrokům šéfa motolské nemocnice Miloslava Ludvíka začalo přezdívat. "Přednostové klinik a nejzručnější operatéři se samozřejmě nebudou věnovat jenom lehčím zaplaceným případům. Kdo operaci provádí, je jasně stanovené její náročností. Takže k nejtěžším zákrokům nepůjde někdo bez zkušeností," myslí si Pirk a dodává, že dalším důvodem by byl fakt, že by vyšli ti nejlepší ze cviku a ztratili by v nemocnici brzy svou pozici.

Autor: - kož – TÝDEN.cz

Zdroj: TÝDEN

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.