Elena
ELENA (věnováno skutečnému příběhu)
Odemknu dveře. Zouvám si boty a kabát. Proběhnu předsíní do koupelny a odhazuju do umyvadla mokrýdeštník. Zima a frustrace mnou cloumají. Uf, to zas byl jednou den „superblbec."
Zamířím k lednici a vytahuju dobrou čtvrtku včerejšího narozeninového dortu. Pak rychle šup do kuchyně.Zatímco v pravé ruce držím talíř, levou se přehrabuju v šuplíku. Místo „titěrné" dezertní vidličky sáhnurovnou po polévkové lžíci, kterou nedočkavě zabořím do lákavé dobroty.Vrhám se do křesla a s talířem pod bradou stihnu ještě zmáčknout knoflík na ovladači. Než se rozsvítíobrazovka televizoru, házím s požitkem nohy na stůl a do sebe obrovské sousto dortu. Tak na tuhle chvílijsem se těšila od rána. Cítím jak napětí ustupuje - no jo, sladký „šteluje" nervy, to přece ví každá ženská.Jako bych ty endorfiny, co mě zaplavujou blažeností od hlavy k patě přímo viděla. Malý, ale šťastný... Když jakž takž uspokojím chuťové buňky první dávkou sladké drogy, zvednu oči od talíře a zajíknu sepřekvapením. Ačkoli jsem zcela jistě vešla do prázdného bytu, u stolu naproti mně sedí ženská postava. Srukou pod bradou si mě pobaveně prohlíží. Vypadá křehce a někoho mi připomíná. „Chutná?" zeptá se, aniž by se její rty pohnuly. Kus dortu mi zaskočí. Chvíli mi trvá, než zase popadnu dech.Záhadná společnice kroutí nad mým „kuckavým" extempore nevěřícně hlavou a já, když se uklidním,vydechnu: „Eleno, jsi to ty?" „No konečně - to to trvalo." Její odpověď zní trochu zastřeně a já siuvědomuju, že se dorozumíváme stylem jakési titulkové imagince, která nám běží hlavou. Nevím jestli je totelepatie. Každopádně součástí té komunikace je daleko ostřejší vnímání emocí - v téhle řeči se zkrátka nedálhát.
„Dneska je fakt možný všechno," říkám si v duchu. Směrem k ní pak pronesu větu perlu: „Jéžiš, kde ses tadyvzala, vždyť už jsi přece nějakou dobu...," zarazím se, protože to, co se chystám vyslovit, se mi najednouzdá nepatřičné. Mladá žena se však jen klidně usmívá: „Chtěla jsi říct na druhým břehu?" „No, tak nějak ,"oddychnu si a jsem jí vděčná, že mě svou kulantní formulací zachránila před trapasem. „Bůhví, co bychblbýho ještě řekla," pomyslím si. Nebezpečí však ještě není tak úplně zažehnáno. „Tuhle jsem si na tebezrovna vzpomněla," snažím se být nenucená, ale z mojí poznámky ční servilita na sto honů. Elena si měpátravě prohlíží. „Skutečně?"dobírá avychutnává si mě s nádechem jemné ironie. Na odpověď všaknečeká, ani ji, zdá se, nezajímá. Vypálí na mě totiž větu z úplně jiného soudku. „Kolik ti je vlastně už let?"„No, letos mi bylo třiapadesát," polknu naprázdno a trochu se nad tím číslem začervenám.„Už?" podiví se naoko, přimhouří oči a pak se rozesměje: „To si tak neber, to není tvoje vina, vždyť mně užby taky bylo nějakých osmačtyřicet." „Tobě se to mluví, něco tak nesmiřitelnýho jako čas, se tě přece uždávno netýká," bleskne mi hlavou, když kouknu na její vyžehlenou tvářičku. Ve srovnání s ní vypadá můjobličej jako sto let nezavlažovaná oranice, ačkoli jsem na něj zrovna včera dopatlala nestoudně drahýpleťový krém. „Nezáviď," mračí se Elena potměšile a já se zastydím. Nějak se necítím ve své kůži, vydanánapospas její vševědoucnosti, před kterou se jen tak nikam neschovám. „A co cholesterol, trápí tě?"přeslechnout se to nedá a lhát taky nemůžu. Přikývnu tedy neochotně: „A taky vysokej tlak - a cukr jsem měla při poslední kontrole hraniční." „Jo, jo, ten náš cukr," Elenina tvář zvážní a já radši odkládám talíř sdortem na stůl. Nějak mě přechází na sladké chuť.
Elena je moje sestřenice. Krásná mladá holka plná života, která už nikdy nezestárne. Paradoxně díkykoktejlu namíchanému z nejhorších možných variant genetických dispozic, které si sebou přinesla kdysi nasvět, a které v jejím případě ovlivnily vznik i průběh nemoci zvané cukrovka. Diabetes se táhne naší rodinou jako dědičná zátěž, ale na Elenu dopadlo rodové prokletí nejvíc. Už v dětstvíbyla hodně nemocná a až lékaři na specializovaném pracovišti u ní identifikovali řadu autoimunitníchreakcí, o nichž se v té době, ještě ke všemu, vědělo pramálo. Diabetes I. stupně u ní propukla v patnáctiletech po banálním nachlazení a byla vlastně posledním článkem řetězce nepříznivých okolností, kterýzavršil její anamnézu.
Mimoděk si vzpomínám na naše pomalé rekonvalescenční procházky po nemocničním dvoře, kdy sbíralasílu, a my jsme se u ní střídali, protože nesměla být sama - bez dozoru. Popadá mě lítost a vztek - na nemoci,že existujou, na osud, co nejde změnit a není to proto, že by se snad člověk málo snažil.„Zbytečně medituješ nad tím, co je spravedlivý a co ne," přeruší tok mých myšlenek Elena. V tu chvíli sineodpustím pronést na její adresu svůj názor, který nemá daleko k výčitce: „Vzdala jsi to ale stejně dostbrzo, nemyslíš - vždyť ti nebylo ještě ani třicet." „Měla jsem to tak vyměřený a geneticky posvěcený,"sděluje mi vyrovnaně. A dodává: „Prala jsem se s tím ze všech sil, však víš, ale od začátku měla ta nemocnavrch." Má pravdu. I tak se naučila mít svůj život ráda. Období, kdy se její zdravotní stav zlepšil, prožívalaintenzivně, dychtivě a bezprostředně. A tak se stalo, že se stihla zamilovat i vdát. Oč menší byla jistota, že Elenina pohádka bude mít šťastný konec, o to byla její svatba hezčí a veselejší. Zachytila jsem Elenin pohled a hned mi bylo jasné na co myslí. „Jo, mám tu nějaké fotky z tvojí svatby,počkej," a ze skříně v ložnici jsem přitáhla velkou krabici, obsahující pel mel rodové fotokroniky.Vyhrabala jsem takřka čtvrtstoletí staré fotky a pokládala je na stůl před Elenu, která si je prohlížela sradostným zaujetím, ale bez stínu sebelítosti. „Jindra má už dneska dvě dospělý děti," dotkla se prstem jednéz nich a ukázala na ženicha. Mateřství bylo nejcitlivějším místem, kde ji nemoc zasáhla a já jsem náhledostala strach, že zbytečně jitřím starou ránu. S obavou jsem na ni pohlédla, ale její výraz ničemu takovémunenasvědčoval. „To mě mrzí," vysoukala jsem ze sebe poněkud netaktně.
„A víš co mrzí mě ?" zeptala se po krátké pauze. Pokrčila jsem rameny: „Že ta moje máma nedostala letosty lázně." Přikývla jsem: „Jo, o tom vím své, požádala mě, abych jí pomohla napsat odvolání, ale bylo tomarný. Co naděláš, prachy se tu pořád někam odpařujou - že prej krize - šetří se." „Ten váš pozemskejmarasmus nemá už dlouho žádnou logiku," mávla Elena rukou. „Marasmus? Bordel je to," rozčílila jsem se.„Nech bejt, tady je zas takovej klid, že se mi někdy po tom vašem nepořádku i stejská. Však jednou uvidíšsama." Elenin obraz se mi trochu rozvlní před očima. Vždycky to byla upřímná holka - jenže až tak by snadnemusela.... „Ale tvoji rodiče se drží, i přes ty různý zdravotní potíže..., " cíleně zamlouvám její poslednívětu s úmyslem změnit téma. „Vím dobře, co pro mě oba udělali. Mámina ledvina mi prodloužila život.Nikdy jí nepřestanu být za to vděčná a jednou jí to všechno zase vrátím," konstatuje s jistotou. „A ty," míří na mě ukazováčkem, „nežer ve stresu a nežer tolik to sladký, nebo se brzy setkáme tam u nás.Víš, že to máme v genech. Tvoje cévy nejsou už teď nic moc." Vrhnu na ni zděšený pohled a vidím, že sezjevně dobře baví na můj účet. „Neboj, ještě to jde. Máš pěkný vnoučata a chceš si je snad ještě nějakoudobu užít, ne? Tak si to pamat-u-u-u-uj...!" To je celá Elena. Co na srdci to na jazyku. Vynadá mi a zmizí. Hlásky posledního slova mi ještě chvílivibrují v mozku.
Probudila jsem se až poté, co se můj loket smekl po hraně stolu, ruka i se lžící dopadla do talíře snedojedeným dortem a kus šlehačky mi cákl rovnou do obličeje. Nacházela jsem se přesně v tom stavu, kdypo krátkém, ale hlubokém spánku, se naše vědomí toulá kdesi mezi prostorem a časem a odpověď naotázku kdo jsem, kde jsem a co je dneska za den, přichází jen zvolna a postupně, s vracející se pamětí.„No ty vypadáš," hlas mého muže, který právě vešel do dveří, mě definitivně přivedl zpět do reality. „Zasejsi usnula u jídla,co?" Mlčky jsem odnesla talíř s dortem do kuchyně, papírovou utěrkou jsem si setřela stváře šlehačku, a z lednice vyndala bílý jogurt, samozřejmě bez tuku a bez cukru. Povečeřela jsem velmizdravě. Druhý den jsem se, čirou náhodou, kdesi na internetu dočetla, že odtučněný nesladký jogurt nemáprý, kromě názvu, se skutečným jogurtem nic společného.
Tak nevím, nevím, milá Eleno, až příště usnu, musíme to spolu probrat.
Zdroj: Medical Tribune