E-recepty ohrožují soukromí pacientů
Původně již od ledna tohoto roku měl začít platit zákon o elektronických receptech, ale jeho účinnost se podařilo posunout o rok, tedy od 1. ledna 2015. Jako již mnohokrát, zákon byl přijat pozměňovacím návrhem bez řádného prodiskutování a připomínkování odbornou i laickou veřejností.
Dle tohoto zákona všechny recepty budou muset být předepsány pouze elektronicky - prostřednictvím internetu. Pak se budou shromažďovat v centrálním úložišti receptů. Pacient dostane u lékaře jakýsi elektronický otisk, na který mu v lékárně po internetové komunikaci s úložištěm vydají požadovaný lék.
Pokud by tento zákon nabyl účinnosti, je zde řada rizik:
Zaprvé, narušení ochrany soukromých údajů, úniky dat (viz aféra WikiLeaks nebo únik dat ze zdravotního systému v Austrálii).
Zadruhé hrozí technicko-provozní problémy spojené s internetovým zajištěním. Tento faktor může opakovaně vyřazovat ohromné množství zdravotnických zařízení z provozu (viz problémy s registrem aut, sKartami, výplatami sociálních dávek). Také americká reforma zdravotnictví, tzv. Obamacare, selhává mimo jiné kvůli problémům s internetovým provozem.
Zatřetí je špatné, že bez zabezpečeného internetového připojení nepůjde napsat recept. A jak budou postupovat lékaři při návštěvní službě, v terénu?
Začtvrté, nelze podceňovat motivaci IT společností odčerpat ze zdravotního systému co největší množství peněz (náklady budou určitě stamilionové a těžko kontrolovatelné. Může se opakovat kauza IZIP či registrů vozidel).
Ztráta osobního přístupu
Elektronizace zdravotnictví je prezentována jako naprostá nutnost a samozřejmost. Otázka by přitom měla znít, zda vůbec a v jaké míře je vlastně potřeba.
Zdravotní informace lze předávat určeným osobám různými způsoby bez toho, že by musely kolovat po internetu a někde se shromažďovat. Postupně se také ztrácí význam terapeutického vztahu lékař - pacient a je nahrazován různými "systémy", technologickými vymoženostmi, neosobními přístupy a byrokratickými překážkami. Obzvláště v psychiatrii bych byl velmi nerad, aby intimní data o mých pacientech byla shromažďována na různých serverech a ani nebylo jasné, kdo a kdy k nim může mít přístup.
Povinné, pouze elektronické recepty dle mého zjištění nejsou zavedeny v Británii, Spojených státech, Německu, Rakousku ani na Slovensku. Nejsme dost bohatá země na to, aby bylo Česko průkopníkem slepých uliček.
David Vaněk, psychiatr
Zdroj: