Přeskočit na obsah

Dohodou vznikl základ pro reformu zdravotnictví

Jak probíhalo jednání LOK?

Kolegové prezentovali situaci ve svých nemocnicích, ale rozhodnutí padlo na místě. My jsme vysvětlovali, jak memorandum vlastně vznikalo, vysvětlovali jsme principy návrhu. Dohoda je výsledkem kompromisního jednání a určitě je zde část lékařů, kteří to nevnímají jako dostatečný výsledek, ale zvítězil pocit zodpovědnosti a já očekávám, že stejně zodpovědně jako lékaři, se k celé situaci postaví vláda a nebude oddalovat podpis memoranda. Aby lékaři mohli co nejdříve výpovědi stahovat, musí co nejdříve věděli, že dohoda platí.

Jak přijalo memorandum radikální křídlo LOKu?

Zástupci radikálnějšího křídla odcházeli z jednání s tím, že LOK je demokratická organizace a oni respektují vůli většiny. Budou pracovat na tom, aby teze obsažené v memorandu byly skutečně naplněny.

Jak se cítíte po jednání vy osobně?

Já osobně jsem velmi rád, že zvítězil zdravý rozum a myslím si, že se tímto položil velmi solidní základ pro reformní zdravotnictví. Pan ministr Heger získá tímto krokem požadovaný čas na reformu, lékaři budou hlídat, aby závazky ze strany České republiky byly splněny a jediný, kdo prohrává, jsou ti, kteří se snažili jakékoli dohodě zabránit – tedy ti, kterým vůbec nezáleží na pacientech. Měli bychom si uvědomit, že pokud chceme ve zdravotnictví skutečně prosadit nějaké změny, pak máme největší šanci ve spolupráci s vládou.

Před jednáním jste se sešel s premiérem Nečasem – jaké bylo vaše jednání?

Hovořil jsem s panem premiérem v úterý večer a věřím mu, že vláda míní onen závazek, který na sebe vláda jménem České republiky vůči lékařům bere, dodržet. Nedovedu si představit, že by politici této země chtěli tak hazardovat s životy a bezpečností občanů, aby šli do konfrontace s lékaři, když právě lékaři dávají jasně najevo, že zájmy pacientů nadřazují nad ty své.

Co podle vás znamená akce „Děkujeme, odcházíme“ pro české zdravotnictví z dlouhodobého hlediska?

Tato akce určitě poukázala na obrovské problémy, které ve zdravotnictví jsou a politici si již nebudou před občany moci nadále dovolit ty problémy zatajovat a zametat je pod koberec. Věřím, že tato akce znamená konec porušování zákonů v českých nemocnicích a že znamená konec otrocké práce, ke které jsou lékaři nuceni a díky tomuto přetížení vlastně potencionálně ohrožují své pacienty. Lékaři zvedli hlavu, dali jasně najevo, že si váží své práce, deklarovali, jak si představují  ohodnocení své práce a zároveň ovšem tím, že jsou ochotni přistoupit na vládní memorandum, tak dali najevo, že zájem pacienta je pro nás skutečně tím hlavním – upřednostňují ho před nějakou konfrontací s vidinou vyšších zisků. ČLK tuto akci od začátku podporuje proto, že jejím cílem nebylo vyhnat lékaře do emigrace, ale zlepšit pracovní podmínky v českých nemocnicích tak, aby lékaři naopak odcházet nemuseli. Já osobně věřím, že poté, co dohoda vstoupí v platnost, situace v českých nemocnicích se zlepší.

Někteří politici tvrdí, že lékaři dali svým protestem příklad ostatním profesím – policistům, hasičům… - je to podle vás pravda?

To si nemyslím, lékaři upozorňují, dosud marně, již několik let na problémy, které ve zdravotnictví jsou, ale my jsme přistoupili na filosofii této vlády, která tvrdí, že je třeba hledat peníze uvnitř resortu. My nepotřebujeme na splnění požadavků lékařů ani jednu jedinou korunu ze státního rozpočtu – v tom je myslím oproti ostatním velký rozdíl. Dalším rozdílem je to, že čeští lékaři dnes mají vskutku obrovské možnosti – o jejich práci je zájem ve světě, a za nesrovnatelně lepších finančních podmínek, než v České republice. Myslím si, že většina lékařů, která šla do akce „Dekujeme, odcházíme“ do toho šla s tím, že chtějí zůstat v Česku a ošetřovat naše pacienty – ale pouze za důstojnějších podmínek.

Boris Šťastný, předseda zdravotního výboru Poslanecké sněmovny vyjádřil zklamání nad rolí ČLK v této akci. Podle něj komora nezvládla moderátorskou úlohu a „do budoucna  to bude znamenat nutné řešení politické reprezentace co se týče ČLK.“ Co tomu říkáte?

ČLK je ze zákona garantem kvality lékařské péče v ČR. Proto jsme nemohli mlčet k tomu, že nemocnice jsou personálně zdevastovány, nemohli jsme zavírat oči před tím, že přepracovaní lékaři představují potenciální ohrožení pro pacienty. Pokud by ČLK nepodpořila akci „Děkujeme odcházíme“ a nepodpořila obrovské volání po změně - to by teprve bylo selhání lékařské komory. Pokud zde někdo opravdu selhává, jsou to politici, kteří problémy zametají pod koberec a vůbec nejvíce selhali ti politici, kteří se v posledních dnech snažili té dohodě za každou cenu zabránit. Selhali v tom, že tím prokázali, že na rozdíl od lékařů, jim na pacientech vůbec nezáleží.

Štěpán Feik , www.trribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.