Doc. Seifert o očkování proti chřipce
Systematická vakcinace je v širokém povědomí stále spojena spíše s dětskou populací. Přitom i u dospělých postupně vzniká něco jako doporučený očkovací kalendář a indikací pro očkování přibývá. Nejde jen o ochranu proti tetanu. Stále častěji se hovoří o nutnosti přeočkování proti pertussi v dospělosti, klíšťová encefalitida si také vybírá větší daň ve vyšších věkových kategoriích než mezi dětmi, na trh vstupují nové vakcíny proti meningokokům, je zapotřebí zvážit vhodnost vakcinace proti pneumokokům. Samostatnou kapitolu pak tvoří očkování proti sezónní chřipce. I když v důsledku této podceňované nemoci umírají v Česku každý rok až dva tisíce lidí, proočkováno je jen zhruba osm procent populace. Aby se toto číslo zvedlo, je zapotřebí trpělivá edukace veřejnosti, motivovanost lékařů a také logistická podpora celého procesu, aby byl pro všechny strany co nejsnazší. To v sobě zahrnuje i dostupnost vakcín v jednotlivých ordinacích.
Jaké výhody má podle Vás současný stav dodávek očkovací látky proti chřipce přímo do Vaší ambulance?
Dostupnost vakcín přímo v ambulanci je především komfortem pro pacienta. Zlepšuje "marketing" očkování. Navíc odpadá riziko narušení chladového řetězce.
Jakým pacientům doporučujete očkování především ve Vaší praxi?
Očkování doporučuji všem pacientům. Důraz kladu na pacienty z rizikových skupin.
Jak jako praktický lékař motivujete své pacienty z řad rizikových pacientů ke každoročnímu očkování?
Pro většinu seniorů a chroniků je očkování proti chřipce touto dobou tradicí. Do informační kampaně pro pacienty jsou zapojeni všichni členové týmu ordinace a využíváme všech možných informačních kanálů.
Připravujeme anketu s MUDr. Cyrilem Muchou a MUDr. Janou Vojtíškovou.
Firemní sdělení
Zdroj: Firemní sdělení