Doc. Petrů: V Moravskoslezském kraji chybí pracoviště alergologie
Dostupnost základní terénní péče v oboru alergologie a klinická imunologie je celostátně na dostačující úrovni. Problém je ale v nedostatečném zajištění péče o nemocné s primárními imunodeficiencemi v Moravskoslezském kraji (MSK). Problém se týká i chybění centrálního pracoviště oboru alergologie a klinická imunologie v tomto regionu.
Péče o nemocné s vrozenými poruchami imunity je v ČR soustředěna do specializovaných pracovišť oboru alergologie a klinická imunologie. Ta existují ve všech fakultních nemocnicích s výjimkou FN Ostrava. V Ostravě jsou léčeni pouze někteří dospělí pacienti na Oddělení imunologie a alergologie Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Personální obsazení této ambulance je nedostatečné.
V České republice je v současnosti léčeno kolem jednoho tisíce nemocných s uvedenými chorobami, z nichž pouze asi šest procent pochází z Moravskoslezského kraje. To svědčí o nízkém diagnostickém záchytu. Z nich je pouze jedna třetina léčena přímo v MSK (ZÚ Ostrava, Interní klinika FN Ostrava, Interní odd. Nemocnice Krnov). Ostatní, včetně dětí, jsou sledováni a léčeni mimo MSK. Podle Národní databáze primárních imunodeficiencí jsou z celkového počtu asi 500 pacientů léčeny pouze dvě desítky osob přímo v MSK.
Výbor naší odborné společnosti se tímto problémem opakovaně zabýval a posílal písemné žádosti o nápravu, zatím bez úspěchu. Navrhujeme vytvořit Oddělení alergologie a klinické imunologie v rámci FN Ostrava, které by ve své náplni klinicko-laboratorního oboru zajišťovalo péči o nemocné z tohoto regionu, kteří jsou postiženi alergickými a dalšími imunopatologickými stavy, a současně i diagnostiku, monitorování a terapii nemocných s primárními imunodeficity (zejména s hypogamaglobulinémiemi). Jednotka by měla mít nejméně dva lékaře s atestací v oboru alergologie a klinická imunologie, do týmu by měl být zařazen i pediatr (mnoho pacientů je dětských!). Je nutné zajistit dostatečné prostorové vybavení a návaznost na další obory. Pracoviště musí mít adekvátní laboratorní zázemí (ideálně svoje vlastní, jako je tomu ve všech fakultních zařízeních oboru alergologie a klinická imunologie) s možností provádění komplexního imunologického vyšetření. Současně by takto vzniklo i doškolovací pracoviště s možností získání akreditace II. typu určené pro postgraduální vzdělávání lékařů. I tento typ vzdělávacího centra MSK zcela postrádá.
Čtěte také Fórum MT: Potřebuje ČR další specializovaná centra?
Zdroj: MT