Přeskočit na obsah

Diskuse byla opravdu velmi bouřlivá

01.02.2011
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Kampaň Děkujeme, odcházíme! nekončí. Odboráři ve zdravotnictví dnes navečer po několika hodinovém jednání podpořili dohodu, kterou včera předložilo jejich vedení ministru zdravotnictví. Ten ji přitom označil za ultimativní. Podle lékařů je ale tento postoj naopak smířlivý. Další schůzka s Leošem Hegerem je plánovaná na čtvrtek. Dnešního jednání se účastnila také místopředsedkyně LOK Jana Vedralová, dobrý večer. Byla situace o případném ukončení Děkujeme, odcházíme! nebo o jejím pokračování opravdu tak bouřlivá, jak naznačoval Martin Engel?

Host (Jana Vedralová, místopředsedkyně LOK):
Nejdřív si dovoluji oznámit, že jste mě zachytili právě při cestě domů z jednání a symbolicky před MZ, ale ta diskuse byla opravdu velmi bouřlivá, lékaři, kteří měli mandát od svých kolegů ze všech nemocnic a všech regionů se klonili spíše k radikálnějšímu řešení, k těm našim požadavkům, aby byly splněny v kratším časovém horizontu, než to bylo v té dohodě, která byla předložena panu ministrovi. Po několika hodinách tedy jsme se domluvili obrovskou většinou, že tato naše dohoda je naprosto nepodkročitelné minimum, které když nebude přijato, tak bohužel k žádnému posunu z naší strany, ke stáhnutí výpovědí nedojde, akce pokračuje. Bohužel se blíží to datum 1. března s následnou katastrofální situací ve zdravotnictví a bohužel pro společnost, vůči níž se naše vládní garnitura chová tak, jak se chová, tak musím říct, že akce má stále větší podporu a to tak, že mnoho desítek a stovek lékařů vypovídá souhlasy s přesčasovou prací. Takže ten úbytek lékařů bude ještě krutější než těch 3800.

Tedy si myslíte, že nakonec k tomu dojde, že těch několik tisíc lékařů příp. další, kteří jak říkáte nebudou chtít pracovat přesčasy, že nakonec skutečně opustí nemocnice nebo ty přesčasy nebudou vykonávat?

Vedralová
Já nemůžu říct, že jsem o tom přesvědčená, já stále doufám, že ministerstvo tu situaci už konečně pochopí a začne jednat a to tak, že přistoupí na ty naše teď již minimální požadavky, z kterých ale my už opravdu neslevíme.

A když říkají nejen zástupci vlády ale i někteří odborníci ve zdravotnictví, že možná odboráři hrotí situaci, že teď už není úplně prostor ke kompromisu, vy ho tam ještě někde vidíte?

Vedralová
My vidíme, že pan ministr Heger přijde s nějakým řešením, když to nechal asi 8 měsíců zajít takhle dlouho, tak teď už je míč na jeho straně.

Tedy ta jeho snaha, která se zatím projevila v tom, že našel nějakým způsobem 2 mld. Kč, které by měly jít na platy lékařů, to zatím si myslíte, že není dostatečná snaha?

Vedralová
Tak já si především myslím, že se všude mediálně prezentuje to, že on našel těžce 2 mld., ale nutno si uvědomit, že ty dvě mld. vlastně dorovnávají financování nemocnic na rok 2009, protože ta úhradová vyhláška, díky níž jsou placená zdravotnická zařízení, tak na letošek byla snížená na 98 % roku 2009, takže to je přesně to najednou, co se doplnilo, o co měly nemocnice dostat míň, tak to dostaly na tu stejnou úroveň, co byla, takže já se domnívám, že to zase tak strašně těžké nebylo a nemuselo to trvat 10 měsíců.

Děkuji, na slyšenou. Na druhé lince je bývalý náměstek ministra zdravotnictví, teď poslanec za ODS a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr, hezký večer. Jak vy vnímáte ten soustředěný tlak lékařů na zvyšování platů? Teď jsme slyšeli, že někteří odboráři žádali dokonce i tvrdší postup vůči vládě...

Host (Marek Šnajdr, bývalý náměstek ministra zdravotnictví, poslanec za ODS, předseda správní rady VZP):
Já bych to rozdělil do dvou částí. Jak já osobně vnímám celou tu akci a ten tlak, já ho považuji za velmi neseriózní, v mnoha případech bych se nebál slovíčka vyděračský a samozřejmě s ním nesouhlasím. Nicméně jsme v nějaké politické realitě, já na místě odborářů, jestli bych k něčemu tlačil na vládu, tak opravdu ke konkrétním časům nebo termínům, ve kterých chce provést ten či onen reformní krok, protože každý soudný člověk musí vědět, že řešení všech problémů ve zdravotnictví se můžeme dočkat pouze poctivými kroky, ne dalším a dalším nalíváním peněz. Teď k té konkrétní epizodě, která směřuje k dohodě či nedohodě. Já si myslím, že ten postoj, který zde říkala paní místopředsedkyně Vedralová jasně ukazuje, že buď zástupci odborů a ČLK, protože ono to jedno jest, absolutně ztratili soudnost, nebo chtějí situaci vyhrotit záměrně a chtějí udělat všechno proto, aby k dohodě nemohlo dojít. Každý, kdo ten dokument, který oni předložili v pondělí ministru zdravotnictví a o kterém hovoří jako o kompromisním, každý kdo ho četl, tak říkal, to přece není myšleno vážně.

Vy si opravdu myslíte, že lékaři by chtěli tu situaci tak a záměrně, že by nakonec v nemocnicích skutečně chyběl personál k ošetření pacientů? Že jim prostě jen nedochází trpělivost po mnoha letech, kdy upozorňovali na to, že jejich platové podmínky, jak teď zdůrazňují, jsou opravdu špatné?

Šnajdr
Já myslím, že to je na delší odpověď, ony jsou špatné, ale porovnáme-li to s ekonomicky obdobnými zeměmi, a podíváme-li se na poslední dva roky, kdy mzdy ve zdravotnictví rostly v průměru o 7 % na rozdíl od celé ekonomiky a to vč. veřejné, tak já tu situaci považuji za nevyřešenou, za situaci, která si vyžaduje řešení, ale určitě ji nenazývám tragickou. Situace lékařů rozhodně není tragická a určitě není tak kritická, aby opravňovala k mimořádným opatřením, které téměř hraničí s ohrožením životů občanů České republiky. Mj. takovouto akci odsuzuji i s ohledem na to, v jaké ekonomické realitě se nachází drtivá většina občanů ČR. A znova opakuji, já nevidím od odborářů, konec konců jak v minulosti tak i v současnosti, snahu říct: vládo, řekni jaký bude krok zítra, pozítří, popozítří. To je taková hra a odboráře toto nezajímá. Odboráři chtějí peníze hned, nezávisle na tom, jestli stát, VZP nebo jiné zdravotní pojišťovny ty prostředky mají.

A jak dlouho by podle vás tedy lékaři ještě měli čekat než bude na tom systém líp?

Šnajdr
Já vám řeknu provokativní větu, jak znám některé předáky odborů, tak někteří budou čekat vždy, protože ta představa některých, že budeme mít všichni stejně, všichni stejně navýšeno, takové to socialistické rovnostářství, tak to se obávám, že do našeho zdravotnictví nevstoupí nikdy, to jsme opustili. Ano, pojďme se bavit o rychlých systémových změnách, např. restrukturalizaci lůžek, již jsme se o tom bavili, to jsou miliardové zdroje, které je možno okamžitě uvolnit. A pojďme se i bavit o zrušení rovnostářských tabulek, což je opatření, které okamžitě umožní více zaplatit ty kvalitní, produktivní, ty kteří hodně pracují, a naopak postupovat u těch jejichž výkon je podprůměrný. Věřte, že obě kategorie zdravotníků se u nás nacházejí.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Děkuji, na slyšenou.

Zdroj: Radiožurnál

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.