Přeskočit na obsah

Děkan: VŠ studium u sester je nutné pouze u specializovaných funkcí

Reakce na komentář: Neznalost zákona nebo účelová lež plzeňského děkana?

Moje vyjádření bylo mnohem obsáhlejší, než jsem byl citován v článku v Plzeňském deníku. Mým úmyslem nebylo vůbec poškodit nelékařské pracovníky ve zdravotnictví, natož zdravotní sestry. Naopak, vždy jsem  sestry spíše litoval pro neúměrné pracovní zatížení, neúměrné nároky na vzdělání a nedostatečné finanční ohodnocení.

Vždyť moje žena je také zdravotní sestra a nutriční terapeutka, takže jsem dobře informován a můj pohled není jenom pohledem shůry, ale je dosti autentický. Obdobnou situaci vidím i u našich radiologických asistentů (jsem radiolog) a jde patrně i o další nelékařské zdravotnické pracovníky.

Ve Fakultní nemocnici v Plzni (jejímž jsem členem) je situace následující: Je přesně stanovena systemizace pracovních míst i u nelékařských zdravotnických pracovníků, včetně požadavků na vzdělání a zařazení do platových tříd dle vykonávané práce.

U zaměstnanců, kteří vykonávají vysoce specializované činnosti nebo obsazují funkční místa je možné, že je vyžadováno splnění kvalifikačního i specializačního vzdělání (bakalářské vzdělání, VOŠ). Postup je podrobně popsán v Platovém předpisu, který je součástí Kolektivní smlouvy.

Důležité tedy je, jakou má sestra pracovní náplň a jakými činnostmi ji nadřízený pracovník pověří. V podstatě je jedno, zda jde o sestru se středoškolským, vyšším odborným nebo vysokoškolským vzděláním. Jsou li takto pověřené, mají kompetence stejné. Jak již bylo řečeno, pouze u činností vysoce specializovaných a funkčních míst je prioritně požadováno vysokoškolské vzdělání.

Na některých pracovištích pak pracují sestry se středoškolským vzděláním, které letitou praxí prokázaly své kvality a pak nejsou nuceny školu dodělávat. Posouzení schopností jednotlivých sester je v kompetenci  vedoucích zaměstnanců, kteří jim práci přidělují a nesou zodpovědnost za její kvalitní provedení.

Nevím, do jaké míry je situace stejná v jiných nemocnicích. Pokud je obdobná, pak se, myslím, postavení zdravotních sester zlepšuje. Kdo jiný si ve zdravotnictví  zaslouží důstojné postavení a slušné platové podmínky než sestry,  jejichž péče o nemocné je tak těžká a nezastupitelná.

Snad i takto postavená pravidla by mohla poněkud zmírnit odliv sester z oboru.

prof. MUDr. Boris Kreuzberg, www.tribune.cz

autor je děkanem LFUK v Plzni

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.