Dárce krve a náhradní volno
Odpovídá JUDr. Dominik Brůha, AK Brůha
Byť se dotaz vztahuje ke správnému určení náhrady mzdy za činnost dárce při odběru krve, tak ve skutečnosti je podstatou dotazovaného problému otázka chyb při rozvrhování pracovní doby, kdy někteří zaměstnavatelé vydávají současně či postupně několik různých plánů pracovní doby, ač zákoník práce počítá pouze s jedním rozvrhem pracovní doby.
§ 203 odst. 2 písm. d) zákoníku práce stanoví, že k činnosti dárce při odběru krve přísluší zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.
Není proto pravda, že nemůžete jít darovat krev ve dnech, kdy jste měla rozepsánu směnu, naopak § 203 zákoníku práce výslovně počítá s tím, že činnost dárce krve je uskutečňována i v pracovní době. Podle § 200 zákoníku práce je povinností zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu k výkonu tzv. jiných úkonů v obecném zájmu (těmi je i činnost dárce krve), pokud tuto činnost nelze provést mimo pracovní dobu.
Vzhledem ke stručnosti dotazu prakticky nelze objektivně rozklíčovat, zda zmiňovaný „krátkodobý plán“ vůbec odpovídá zákoníku práce, protože harmonogram směn musí být zaměstnavatelem vyhotoven zásadně na celé vyrovnávací období a nikoli jen např. na 1 měsíc. Pokud je např. u Vašeho zaměstnavatele vyrovnávací období pro nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu nejdelší možné podle zákona tj. 52 týdnů, pak dlouhodobý plán musí být vyhotoven na celých 52 týdnů a žádný „krátkodobý plán“ není možný. Není dost dobře možné kvalifikovat zcela odlišným způsobem náhradu mzdy pro účely dočasné pracovní neschopnosti a pro účely činnosti dárce krve, neboť stále jde o náhradu mzdy za tutéž dobu omluvené absence v tomtéž zaměstnání. Pro objektivní posouzení dotazu by však bylo potřeba seznámit se podrobně se zmíněným dlouhodobým a krátkodobým plánem a posoudit vůbec zákonnost jejich vydání a jejich příp. změn.
Zdroj: www.tribune.cz