Další cesta k úsporám – kultivace systému
Prezident Miloš Zeman i ministr financí Andrej Babiš považují zdravotnictví za „černou díru“. Dodatečné příjmy pro Němečkův resort proto Andrej Babiš podmiňuje zavedením opatření, která omezí neefektivní chování ve zdravotnictví. V této souvislosti jsou politiky často zmiňovány předražené nákupy zdravotnické techniky a drahé léky, nicméně i lékaři mimo záznam připouštějí, že velké finanční rezervy se skrývají v samotném systému poskytování zdravotní péče.
Pojišťovny totiž někdy platí různá vyšetření, výkony či léky, které k vlastní diagnostice či léčbě pacienta nejsou nezbytně nutné (nebo existuje jejich levnější varianta), nicméně v praxi se z různých důvodů indikují a vykazují.
Lze tušit, že potenciál úspor v této oblasti může být veliký, odhady hovoří o miliardách, přesná data však nejsou známa. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se proto rozhodla vypracovat důkladné analýzy chování vybraných oborů ambulantních specialistů, které by neobvyklé chování lékařů pomohly odhalit a následně analyzovat, proč k němu dochází a zda má toto chování oporu v odborných doporučeních.
Prvním oborem, jehož analýzu VZP nedávno prezentovala, byla ambulantní kardiologie (podrobněji viz článek na str. A4). Následovat budou analýzy u ambulantních otorinolaryngologů, diabetologů a dalších celkem až patnácti odborností.
Výsledky první analýzy naznačují, že rozdíly v klinickém chování a vykazování péče u ambulantních kardiologů jsou značné; po detailnějším vyhodnocení se dá očekávat, že nejnákladnější ambulance budou muset své chování vysvětlovat při podrobnější revizi. Na druhou stranu bližší pozornosti pojišťovny nejspíš neuniknou ani ambulance s neobvykle „levným“ provozem.
Více na straně A4
Zdroj: Medical Tribune