Czechmed: VZP chce ušetřit na úkor pacientů i výrobců
Na otázky Mgr. Petry Ulrichové, MBA (Renoir s.r.o.) odpovídal MUDr. Miroslav Palát (prezident sdružení CzechMed)
Ráda bych požádala o reakci na článek z dílny VZP. K podobnému článku se vyjadřovala asociace CzechMed již minulý týden a zdálo se, že VZP žije ve vlastním virtuálním světě a přitom realita je malinko jinde. Nyní tady máme jeden srozumitelný praktický příklad, který si můžemerozebrat. VZP tvrdí, že chce předepisování pomůcek pro inkontinentní (1) zpřehlednit a zjednodušit, (2) přizpůsobit správný zdravotnický prostředek pro konkrétní stupeň inkontinence a postižení pacienta a hlavně chce těmito opatřeními (3) podporovat léčbu těch typů inkontinence, které lze léčit i vyléčit. Co je na tom špatně?
V zásadě nic kromě toho, že VZP chce touto iniciativou především ušetřit než co jiného. A potřebuje to balit do zdánlivě chvályhodných důvodů, kterým nelze nic vytknout. Při podrobnějším pohledu však změny, které jsou před námi, neplní ani jeden ze tří deklarovaných důvodů.
Můžete být konkrétní?
Začněme s bodem (2). Ten se jeví jako nejvíce vypovídající. Nemám informaci, že by si jakýkoliv pacient stěžoval, že v současné době má problém si vybrat takovou pomůcku, která by jemu – nebo jí – vyhovovala vzhledem k závažnosti a typu postižení. To je dáno tím, že v současnosti existuje poměrně homogenní nabídka různých dodavatelů, ve které se pacient orientuje a má již zkušenost, jak si má pomůcky pro sebe pro různé situace, či denní a noční období „vyskládat“. Takže není zde nějaká potřeba toto zásadně řešit. Rozsah úhrady je potom zabezpečen zákonem – limitem kusů a peněz na měsíc.
Z jakých důvodů tedy pojišťovna vůbec tuto kapitolu otevírá?
Protože, v tom má v zásadě chaos. Pojišťovna nemá přehled, zda jsou pomůcky předepisovány ve správném limitu podle závažnosti inkontinence. Pojišťovna neví, zda všechny poukazy, které proplácí, jakože na inkontinenční pomůcky, jsou opravdu využívány na inkontinenční pomůcky anebo na něco jiného atd. Některé její kontrolní mechanizmy prostě selhávají. A skončí u toho, že se za pomůcky pro inkontinentní vydává 1,3 miliardy korun ročně. Ale nikdo neví, kolik z těchto peněz se vydává neadekvátně, na základě špatných předpisů atd. A to číslo samotné pojišťovnu straší.
A plánované změny v předepisování pomůcek to mohou vyřešit?
Když pojišťovna předělá nabídku inkontinenčních pomůcek podle nového klíče (blíže k tomuto klíči povím později), budou se přesně konkrétní výrobky předepisovat na konkrétní závažnost inkontinence. Takto je v kostce řečeno to, v čem bude mít pojišťovna více jasno. Ale v zásadě chce „následkem měřit příčinu“. Místo toho, aby měla jasno v tom, zda lékaři správně předepisují a lékárníci správně vydávají, nutí dodavatele přeskládat portfolio do daleko rigidnější podoby, než je dnes. V zásadě to není nic jiného než „vrtěti psem“.
Jak je to s tím propojením – adekvátní pomůcka podle míry a typu postižení? V čem je to nové?
Pojišťovna přichází se zvláštním klíčem. Míra inkontinence se dělí na tři pásma, chcete-li kategorie, které nemají medicínské rácio. Jedná se jen o metodiku pojišťovny z devadesátých let. A teď – jednotliví výrobci udávají savost svých výrobků. Což je technický parametr, který udává, když pomůcku namočíme do kapaliny, kolik nasaje. Pojišťovna teď usiluje o to, aby různě závažné stupně inkontinence mohly dostat vždy jen ten výrobek s adekvátní savostí. Což na první pohled zní logicky, ale potíž je v tom, že je to celé jeden velký nesmysl. Pojišťovna totiž limituje situaci na to, že když udává výrobek větší savost, tak se nesmí použít na nižší stupeň inkontinence. To má asi takovou logiku, jakože s autem, které umí jezdit 150 km/hod. nesmíte jet po okresce 50 kilometrovou rychlostí.
Co další plánovaná opatření, např. předepisování pouze na jeden měsíc. Co je na tom špatně?
Zdánlivě nic. Ale nyní může lékař předepsat na jeden, dva anebo tři měsíce. Samozřejmě, že dodržuje množstevní i finanční limity. S odkazem na přesnější sladění potřeby a předepisování pojišťovna trvá na tom, že předepisovat lze pouze na jeden měsíc. Pikantní je na tom argument, že když by došlo k razantnímu vývoji stupně inkontinence z měsíce na měsíc, tak by v tom dalším období pacient nedostával adekvátně to, co potřebuje. Tato domnělá „prudká změna“ v míře inkontinence je z medicínského hlediska nesmysl. Spíše jde o zástupný problém.
Pojišťovna argumentuje, že prý zamýšleným opatřením dojde ke zjednodušení preskripce a větší srozumitelnosti nabídky pro pacienty. Jak to bude fungovat v praxi?
Jak již bylo řečeno, v současnosti existuje poměrně homogenní nabídka pomůcek, ze které si jak předepisující lékař, tak pacient vyskládá to, co potřebuje. Tzv. zjednodušení tkví v tom, že nyní bude přesně v číselníku napsáno, co jaká kombinace výrobků bude hrazena a žádná jiná. Horký brambor se přitom hází na výrobce a dovozce, aby sami tyto „balíčky“ vytvořili. Představte si, že přijdete do samoobsluhy a tam zíráte na kombinace, které vám vytvořil obchod. Chcete párek a dostanete k němu jen šlehačku nebo k jogurtu jen kečup. Trochu s nadsázkou můžeme říci, že jsme zpět u centrálního plánování.
Rozkošná na tom je ještě ta okolnost, že VZP tímto textem vyvolává dojem, že to jsou vlastně výrobci, kteří vymýšlí tyto „balíčky“. Tedy, pokud „balíčky“ nebudou pacientům vyhovovat, tak je to chyba výrobců. Jaká nehoráznost!
Dobře, ale toto je vydání z veřejného pojištění. Nemá v tom pojišťovna mít jaksi „navrch“, že hradí to, co sama uzná za vhodné?
Teoreticky ano, ale i v úhradě pomůcek z veřejného pojištění musí existovat určitý trh, protože trh nejlépe reguluje nabídku, poptávku a cenu. Koneckonců i věstník ministerstva zdravotnictví nahlíží na potřebu regulace cen pouze v tom případě, že je narušena konkurence. A ta zde narušena není.
Jaké očekáváte následky zmíněných opatření?
Selským rozumem se dá odhadnout následující. Pokud z doposud homogenní nabídky různými opatřeními a restrikcemi uděláte řešeto, tak samozřejmě, že než se s tím vypořádají předepisující lékaři i pacienti, tak přejde nějaká doba. Ryzí efekt může být, že celkového hrazení pomůcek se šmahem pera utne 30 – 40 %. Po skončení roku se pak můžeme podívat na data o spotřebě a říct si, zda pojišťovna usilovala o šetření, anebo o něco jiného.
V článku jste upozorňoval, ještě na nepravdivá tvrzení, která to jsou?
U mnoha věcí se můžeme přít o interpretaci – o tom i tato polemika v médiích přece je. Mimo toho tam je i vyložená lež, a sice že „VZP tuto změnu už od ledna projednává s výrobci, aby se na ni dokázali připravit“. To je nesmysl, který může asociace kdykoliv doložit černé na bílém, a sice pomocí vzájemně odsouhlasených zápisů z jednání s VZP. Změny podle tohoto klíče, o kterém zde hovoříme (propojení stupně inkontinence a savosti výrobku) se výrobci poprvé dozvěděli 24. března. Pro pořádek uveďme jeden příklad.
S tím, že mají svoje portfolio přizpůsobit do 7 (!) kalendářních dnů a že změny začnou platit od 1. května, takže žádná postupná jednání od ledna! To s čím VZP nepočítala, že kolem asociace CzechMed se organizují i dodavatelé, kteří v tuto chvíli nejsou členy asociace. Dokážou se však s postojem asociace ztotožnit a o členství uvažují. Díky společnému postupu členských i nečlenských společností se daří to, že se momentálně o zmíněném modelu ještě jedná. V tomto směru inforservis VZP vlastně předběhl dobu a prezentuje původní záměr VZP jako hotovou věc veřejnosti. Je to v zásadě propaganda VZP o jejich představách o světě.
Nejsou vyjádření na adresu VZP poněkud přísná?
Jistě, souhlasím. Ale reagujeme pouze na veřejná prohlášení pojišťovny VZP – čím určitě publikace v jejich Infoservisu je. Co se týká postojů pojišťovny a jejích reprezentantů, není asi účelem ve veřejném prostoru rozporovat to, co bylo řečeno na jednáních. Reagujeme pouze na to, co prohlašuje pojišťovna veřejně a co je v rozporu se skutečností a jejím jednáním. Rád bych upozornil ještě na jednu zajímavost, která je uvedena v Infoservisu VZP – cituji: „Obrátíme se také na příslušné odborné společnosti a požádáme je, aby o chystaných změnách informovaly své členy“ (MUDr. Taťána Soharová). Skutečnost, že se uvedené změny nediskutují s dodavateli, bych z kraje možná chápal. Není to dobře, ale sdružení dodavatelů usiluje o to, si tuto diskusi vynutit. Ale skutečnost, že odborné společnosti jsou ve „světě podle VZP“ postaveny do role statistů, kteří pak „mají informovat své členy“ je přinejmenším pozoruhodná. Pouze pro připomenutí – odborné společnosti doposud nebyly ani informovány o nadcházejících změnách, neřkuli že by se jich někdo ptal. Na otázku, kdo je tedy odborným zázemím VZP v souvislosti s podobnými změnami úhrad zdravotnických prostředků, odpověď zní: pojišťovnou placení zdravotničtí experti. Bezejmenní.
Tolik svět podle VZP.
Děkuji za rozhovor!
Rozhovor vznikl 4. 5. 2011 jako reakce na článek „Preskripce inkontinenčních pomůcek bude pro lékaře i pacienty přehlednější“, který byl uveřejněn 26. 4. 2011 na stránkách magazínu Infoservis VZP, který je informačním kanálem pro smluvní partnery Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* * *
Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)
CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED zastupuje názory 450 firem, které působí na evropském trhu. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK) a zaměstnává na 435 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 80 % odvětví, proto EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)
Zdravotnické prostředky a zdravotnické technologie
Definice zdravotnických prostředků je součástí Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb.
Pojem zdravotnické prostředky označuje širokou paletu výrobků používaných ve zdravotnictví ke zlepšení práce lékařů a zlepšení komfortu a úspěšnosti péče pacientů. Jedná se o výrobky využívané v oblastech inkontinenční a stomické péče, chirurgické šití, nástroje a materiály nebo implantáty (kloubní nebo pacemakery). Nesmíme zapomínat ani na diagnostická zařízení a informační zdravotnické systémy.
Pro více informací prosím kontaktujte:
MUDr. Miroslav Palát
Prezident CzechMed
Zdroj: Czechmed