Přeskočit na obsah

CzechMed: Temelínu kvalitu ale pacientům ne?

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, reaguje na výběrové řízení dodavatele dostavby pro jadernou elektrárnu Temelín. I v tomto případě bylo nutno nastavit optimální rozložení kritérií výběru vhodného dodavatele.

Realizace výběrových řízení ve zdravotnictví je v současné podobě neutěšitelná. Důvodem jsou právě zmiňovaná kritéria výběru a jejich váha. Při nákupu zdravotnických prostředků je uplatňováno výhradní kritérium, kterým je nejnižší jednotková cena.

Rizika spojená s nákupem nekvalitních komodit ve zdravotnictví jsou obrovská a nezvratná. Ohroženo je zdraví jak pacientů, tak ošetřujícího personálu. A zároveň platí, že nákup nejlevnějšího zboží neznamená nutně úsporu nákladů celkových.


Jaderná elektrárna Temelín aktuálně realizuje výběrové řízení na dodavatele dostavby. Důraz je kladen na kvalitu představovanou parametrem „technologie a bezpečnost“, který tvoří 45 procent úsudku. Cena má vliv na 25 procent rozhodnutí. (Zdroj: www.cez.cz, www.ceskatelevize.cz)


Kritéria výběru dodavatele pro jadernou elektrárnu Temelín

Technologie a bezpečnost

45 %

Cena

25 %

Obchodní a právní podmínky

25 %

Provoz a údržba

5 %



Volně by se tedy mohlo shrnout, že pokud jde o elektrárnu, tak na ceně nezáleží, ale prioritou je bezpečnost. Nicméně pokud jde o zdraví, tak se nakupuje to nejlevnější a kvalita jde stranou. Takovým způsobem byste nenakupovali ani zboží v drogerii. Pokud jde o neustálé opakování tématu předražených zakázek, tak je řeč o ’velkých technologiích‘, tedy rentgenech, magnetických rezonancích a podobně. Ale nikdo se nezabývá rukavicemi, katetry, klouby a podobným materiálem,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.


CzechMed usiluje o kultivaci zadávání výběrových řízení ve zdravotnictví:

  1. Stanovení rozsahu – dostatečně široký, aby funkčně související komponenty „uměly spolu v praxi fungovat“. Na druhé straně ne příliš široký, aby se nepoptávaly velké celky, jejichž komponenty spolu nesouvisí.

  2. Kvalifikace dodavatele, zda je či není schopen dodat to, co je uvedeno výše.

  3. Při formulaci zadání je optimální spolupráce se skupinou dodavatelů toho konkrétního výrobku, či skupiny výrobků. Tak lze dosáhnout toho, že i konkurující společnosti chtějí společně definovat hřiště tak, aby šlo srozumitelně soutěžit. Spolupráce např. při volbě vhodné formy veřejné soutěže, před výběrovým řízením, kdy zadavatel požádá výrobce v rámci marketingového průzkumu (dle zákona 137) o specifikaci produktů.

  4. Aby cena zakázky zohledňovala komplex dodávky, tedy nikoliv pouze jednotkovou cenu, ale i servis, zaškolení, a vůbec další dlouhodobě důležité parametry.

  5. Preferujeme soutěžit tzv. dvoukolově. V prvním kole se posoudí technické parametry a funkčnost. Jednotlivým uchazečům se přidělí procentuální zvýhodnění (posouzení o kolik je zboží lepší či horší). Teprve ve druhém kole se soutěží cena. Je tedy možné, aby vyhrála i cena vyšší, ale vždy bude korelovat s kvalitou.

  6. Počet dodavatelů - nesoutěžit o jednoho dodavatele, ale 2/5 resp. 3/8 pro uchování konkurence, což umožňuje konkurenci i v průběhu smluvního plnění, což přináší zadavateli nesporné výhody.

* * *

MUDr. Miroslav Palát

Prezident CzechMed

Zdroj: Czechmed

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.