CzechMed: S rozpuštěním Parlamentu nás čeká opět chaos!
Budou následovat horečné přípravy na předčasné volby a uvidíme, co všechno se dá stihnout, když se předvolební rok smrskne na dva měsíce.
Co to však znamená pro zdravotnické prostředky, jejich uživatele, pacienty, zdravotníky i dodavatele? Více než jinými volbami do Poslanecké sněmovny jsou všichni zmínění zasažení právě těmi nastávajícími. Ani ne tak tím, že se politická scéna výrazněji přeskládá, ale spíš tím, co se mělo v rutinním zákonodárném procesu stihnout ještě do voleb řádných.
Do řádných voleb se měl zpracovat zákon o zdravotnických prostředcích, na kterém se pracovalo téměř 2 roky, a který měl zcela nově a moderně nakreslit prostředí, ve kterém se zdravotnické prostředky registrují, dodávají, distribuují a používají a hradí. Ne že by se v současnosti nedodávali, nepoužívali a nehradili. Nicméně nepřesnosti a volatilita procesu, jak se zdravotnické prostředky dostávají do úhrad - a tedy k použití pro pojištěnce - je výsledkem nedokonalé legislativy z dob minulých.
VZP „obdařená“ kompetencí sestavování číselníku – neboli úhradového katalogu – se v této roli pohybuje v naprostém právním vakuu a její aktivity tomuto v současnosti odpovídají. Neustále se měnící a zpřísňující formální požadavky mají za následek, že již přes rok se do úhrad dostává minimum výrobků z těch, které o to žádají.
Zákon o zdravotnických prostředcích měl v tomto směru nastolit srozumitelná a hlavně vymahatelná pravidla, podle kterých by pacient věděl přesně, na co má nárok, ale také dodavatel mohl s určitou mírou přesnosti odhadnout, kolik času mu vstup do úhrad bude trvat a kolik to bude vyžadovat práce.
„Tento transparentní očekávaný stav se nám v lepším případě posouvá tak o rok, v horším do nedohledna. Jde o to, zda přicházející vláda sezná, že zákon o zdravotnických prostředcích je spíše technickou normou, která slouží dobré věci, anebo se v něm najde dostatek „politického materiálu“, který bude nutné seskládat znovu – k užitku zatím nevíme koho, leč ke škodě mnohých. Může se však stát, že i tento zákon se „sveze“ jako zákonné opatření Senátu iniciované vládou v demisi. V tom případě by účinnost zákona zůstala beze změny k začátku roku 2014, anebo s posunem v řádu jednotek měsíců,“ odhaduje situaci MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed, České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.
S tím se dá žít, je to však ve hvězdách. Dnes, co do politického vývoje, si nemůžeme být jisti ani tím, že po neděli přijde pondělí. Nechme se překvapit.
* * *
MUDr. Miroslav Palát
Prezident CzechMed
Zdroj: CzechMed