CzechMed: Proč má VZP prázdniny až do konce roku? (2. díl)
CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, se ohrazuje proti vyjádření ze strany VZP v dokumentu „Vyjádření k zařazování zdravotnických prostředků do číselníku“ ze dne 8. 9. 2011. CzechMed upozornil na přerušení procesu zařazování zdravotnických prostředků ze strany VZP do tzv. číselníku. Tento proces nebude obnoven až do 31. 12. 2011, což VZP ve svém prohlášení nepopírá. Díky přerušením zařazování zdravotnických prostředků do číselníku VZP, nebudou stanoveny úhrady a pacienti se tak dočkají novinek až v červenci 2012.
Přestože VZP ve svém prohlášení deklaruje, že zařazování do číselníku není správním řízením, praxe potvrzuje, že přítomnost výrobku v číselníku rozhoduje o hrazení či nehrazení. Z uvedeného vyplývá, že sama VZP relativizuje roli „číselníku“, když říká, že „číselník“ je pouhým nástrojem VZP, jak hradit zdravotnické prostředky svým pojištěncům. Staví tedy institut číselníku do pozice v podstatě dobrovolného seznamu, který pouze napomáhá VZP realizovat svou roli. CzechMed se domnívá, že byť „zařazování“ nemá název „správní řízení“, vyznačuje se jeho prvky. „Existence a vedení číselníku VZP není podložena žádným zákonem ani podzákonnou normou, přesto nese prvky správního řízení,“ vyplývá z odborného posouzení právnickými experty.
Celá diskuse ze strany průmyslu zdravotnických prostředků, které CzechMed zastupuje, je o kritice nepředvídatelnosti procesu zařazování do číselníku. Svévolné pozastavení procesu na dobu 184 dní není přípustné ani pro pacienty ani pro členy CzechMed. VZP je veřejnou institucí, proto je zcela legitimní dovolávat se otevřeného dialogu a přesných pravidel.
Proč změny v číselníku?
Asociaci CzechMed není známo, že by si poskytovatelé, pacienti nebo dodavatelé stěžovali na nedostatečnou porovnatelnost či špatnou orientaci v číselníku. Je na místě se ptát – proč právě u zdravotnických prostředků se zabývat „racionalizací výdajů“ a radikálně měnit obsah číselníku. Co znamená „racionalizovat výdaje“, když VZP ujišťuje, že vůbec nejde o to „jak platit méně“ za zdravotnické prostředky.
Jedno číslo za všechny – v období 2001 až 2008 vzrostl objem vynaložených prostředků Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na úhradu zdravotnických prostředků na poukaz o 53%, zatímco objem prostředků na ambulantní péči, kde se zmíněné zdravotnické prostředky předepisují, vzrostl o 58%. Co stojí za zmínku je také – z čeho je onen růst 53 nebo 58%. Základ pro tento nárůst u zdravotnických prostředků je 2,5 mld. Kč, u ambulantní péče 18,7 mld. Kč.
§ 15 zákona o veřejném zdravotním pojištění a pojmy „ekonomicky nejvýhodnější varianta zdravotnického prostředku“ nebo „varianta nejméně ekonomicky náročná“?
-
CzechMed neumí shledat jakýkoli podstatný rozdíl mezi formulací „ekonomicky nejvýhodnější varianta“ a formulací „varianta nejméně ekonomicky náročná“
-
CzechMed má zájem o srozumitelné vysvětlení termínu “varianta nejméně ekonomicky náročná“ ze strany VZP. Pro koho? Jak se to měří? Jak to pojišťovna zjišťuje? Jaký je k tomu postup?
-
CzechMed se domnívá, že formulace v zákoně č. 48 je natolik neuchopitelná, že to není pouze VZP, kdo na výše uvedenou otázku neumí odpovědět.
-
CzechMed se domnívá, že úsilí o srozumitelnou odpověď na otázky kolem číselníku, či vyjádření nespokojenosti s postupem veřejné instituce (VZP) nemůže být vnímáno jako poškození jména.
CzechMed ve vztahu k VZP dlouhodobě usiluje o následující - vstoupit do permanentního dialogu s VZP (i dalšími pojišťovnami a institucemi) za účelem srozumitelné argumentace a dosažení společných závěrů ve věcech číselníku a vůbec problematiky zdravotnických prostředků. Že je k tomu asociace CzechMed způsobilá a o dialog dlouhodobě usiluje, svědčí následující:
-
Na podzim 2010 nabídl CzechMed spolupráci při úsilí VZP o kategorizaci, diskutovány byly implantabilní kardiovertry. Spolupráce proběhla ke spokojenosti obou stran.
-
Na přelomu 2010 /2011 proběhla diskuse o nové metodice VZP k inkontinenčním pomůckám. VZP tento dialog v únoru 2011 opustila a CzechMed ,členské i nečlenské společnosti, v žádosti o další dialog vytrvaly. Výsledkem byla nová metodika, která je ke spokojenosti VZP i dodavatelů.
-
V roce 2010 CzechMed otevřel s VZP diskusi o HTA. Společně byl v březnu uspořádán parlamentní seminář. V dubnu však VZP prohlásila, že HTA momentálně není prioritou a že v dialogu pokračovat nebude.
CzechMed usiluje o dialog s VZP a co nejrychlejší obnovení procesu zařazování zdravotnických prostředků do číselníku. Pozastavení procesu zařazování nových zdravotnických prostředků do číselníku VZP po dobu 184 dní znamená absenci nových výrobků na českém trhu s opožděním 1 kalendářního roku.
MUDr. Miroslav Palát, MBA
Prezident CzechMed
původní reakce VZP ZDE
Nyní již VZP reagovat odmítla. "Považujeme za dostatečné naše předchozí vyjádření a nehodláme už na další prohlášení CzechMedu reagovat a roztáčet tak nekonečnou spirálu "reakcí na reakci", uvedl na vysvětlenou mluvčí VZP Mgr. Jiří Rod.
* * *
Zdroj: CzechMed