Přeskočit na obsah

CzechMed: Přesměrování investic? Pokrok je ohrožen

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na rizika, která jsou spojena s krátkozrakým přístupem k nákupu zdravotnických prostředků. Aktuální fenomén e-aukcí zohledňuje při výběru dodavatele pouze jediné kritérium, tj. jednotková cena. Přistup, který nehledí na cenu a celkové náklady léčby, varuje investory a nutí je k přehodnocení dlouhodobých investičních záměrů, což má za následek zpomalování inovačního procesu. Nové výrobky však přináší efektivnější způsoby péče. Dostáváme se do začarovaného kruhu, který povede ke zpomalení pokroku ve zdravotní péči.

 

Průmysl zdravotnických technologií by nebyl úspěšný bez významných investicí do pokroku. Zdravotnické technologie patří v Evropě k lídrům žebříčků R&D (Research&Development), jedná se o investice ve výši 7,5 miliardy EUR ročně, což představuje přibližně 8 procent tržeb. Hlavním motorem inovací je významně kratší životní cyklus výrobků ve zdravotnictví. Když je představena průlomová inovace, okamžitě začíná proces drobných vylepšení, který může vést ke vzniku další průlomové inovace. Na takovou se většinou čeká 18 až 24 měsíců. Aby byl výrobce schopen přežít v takto konkurenčním prostředí, musí významně investovat do inovačního procesu, což přispívá ke zkvalitňování zdravotní péče v Evropě.

 

Evropský průmysl zdravotnických technologií představuje 30 procent světových tržeb. Takový vývoj je pro Evropu velmi pozitivní, protože pomáhá jednotlivým zdravotnickým systémů ke zvyšování efektivity. Nové zdravotnické technologie přináší efektivnější léčebné postupy, pomáhají zkracovat pobyt v nemocnicích, přináší lepší léčebné výsledky a v neposlední době rychlejší rehabilitace vede k dřívějšímu vrácení pacienta do běžného života. Bez investic výrobců a úzké spolupráce odborníků by takový vývoj nebyl možný.

 

Vývoj zdravotnických prostředků

Rychlost, s jakou nové zdravotnické prostředky a technologie přichází na trh, je často srovnávána s unikátní expanzí informačních technologií. Tento trend přináší výhody jak pacientům, kterým je zvyšována kvalita života, tak ošetřujícímu personálu a zdravotním systémům, kterým pomáhá v efektivitě péče. Za posledních 25 let zdravotnické prostředky významně přispěly ke změnám ve zdravotnictví:

  • Očekávaná průměrná délka života v okamžiku narození se zvýšila o 4,3 roky

  • Očekávaná průměrná délka života populace 65+ se zvýšila o 12 procent

  • Mortalita z důsledku infarktu se snížila o 50 procent

  • Mortalita z důsledku mrtvice se snížila o 44 procent

  • Mortalita z důsledku rakoviny prsu se snížila o 18 procent

 

Pokud se má financování zdravotnictví udržet do budoucna, je potřeba inovace podporovat. Finančním motivem musí být ne výkon či kapacita, ale člověk a jeho fungování ve společnosti v té fázi života, kde se aktuálně nachází a následně i ekonomické souvislosti. Jen tak může být financování zdravotnictví jak racionální, tak současně humánní. K tomuto vývoji zdravotnické technologie díky nepřetržitým inovacím významně dopomáhají,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, president asociace CzechMed.

MUDr. Miroslav Palát

Prezident CzechMed

Zdroj: CzechMed

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.