CzechMed: Pacienti, nenechte si vzít moderní medicínu!
echMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, vyzývá pacienty, nenechte si očerňovat výdobytky moderní medicíny jen kvůli tomu, že se to někomu hodí. Na zdraví potřebujete špičkového odborníka, který má s čím pracovat. A s čím Vás budou léčit dnes, za rok, za dva, o to se tu hraje. Ne o nějaký zbytný luxus, jak se snaží namluvit ti, co potřebují za každou cenu ušetřit, za cenu kvality materiálů, se kterými se pracuje.
Ministr zdravotnictví na pátečním setkání zástupců lékařů, jejich odborů, nemocnic, ministerstva, krajů a zdravotních pojišťoven prohlásil, že možnou příčinou úniku peněz ve zdravotnictví jsou technologie. CzechMed se ohrazuje proti tomuto opakovanému výroku pana ministra Hegera. Tento prohlášení se nezakládá na pravdě a to hned z několika důvodů:
1/ Na datech zemí OECD s dynamikou 10 let (1998 – 2008) lze ukázat, že růst nákladů spočívá v tom, že stále více lékařů poskytuje na stále méně lůžcích stále více péče za stále více peněz. Nejdynamičtěji se rozvíjející se nákladovou položkou ve zdravotnictvích je tedy růst počtu profesionálů a jejich výdělky.
Graf 1: Lékaři na 1000 obyvatel (autor grafu: Miroslav Palát, zdroj: OECD Health Data 2011)
Co se týče počtu lékařů na 1 000 obyvatel, patří Česká republika k vyššímu průměru (3,5) ve srovnání se státy jako USA, Kanada nebo Japonsko. Celosvětově se prosazuje mírný růst počtu lékařů, v České republice došlo od roku 1998 do roku 2008 k nárůstu o 17 procent. Modré sloupce (levá škála) znázorňují lékaře v přepočtu na 1 000 obyvatel (údaj z roku 2008). Červené sloupce (pravá škála) znázorňují dynamiku 1998 – 2008.
Graf 2: Akutní lůžka na 1000 obyvatel (autor grafu: Miroslav Palát, zdroj: OECD Health Data 2011)
Patříme k zemím se spíše větším množstvím lůžek (5,1) na 1 000 obyvatel. Celosvětově se prosazuje trend snižování počtu akutních lůžek. V České republice došlo k poklesu akutních lůžek v letech 1998 až 2008 o 16 procent. Modré sloupce (levá škála) znázorňují počty akutních lůžek v přepočtu na počet obyvatel (údaj z roku 2008). Červené sloupce (pravá škála) znázorňují dynamiku 1998 – 2008.
2/ V rozjitřené hospodářské atmosféře není peněz méně, pouze jich nepřibývá tak rychle jako v minulosti, je potřeba ukazovat na „viníky“, kteří to „snesou“ a tím jsou zdravotnické technologie. Stojí však za zmínku, že když se dnes poskytuje více péče, a pokud je dnes více lidem pomoženo v konkrétních diagnózách než před 40 lety, tak to je díky technologiím a lékům, nikoli díky tomu, že dnes rozmlouvají lékaři s pacienty lépe než před zmiňovanými 40 lety.
3/ Zdravotnické prostředky tvoří 10 procent výdajů pojišťoven, což představuje cca 8 procent celkových nákladů ve zdravotnictví. Hledejme tedy příležitosti pro úsporu i ve zbývajících 92 procentech nákladů, jejich efekt bude mít na celkový zdravotnický rozpočet daleko větší pozitivní dopad.
Zdravotnictví je komplexní systém, ve kterém jde především o peníze a to všem - lékařům, zřizovatelům, nemocnicím a nakonec i průmyslu. „Zjednodušeně řečeno bez zdravotnických prostředků a technologií jsou zdravotníci v nemocnicích zbyteční. Pryč je doba, kdy lékař léčil holýma rukama. K tomu, aby se „děla medicína“, potřebujeme trojí - zdravotníka, lék i prostředek.,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Palát, president asociace CzechMed.
MUDr. Miroslav Palát
Prezident CzechMed
Zdroj: Medical Tribune