Přeskočit na obsah

CzechMed: Okurková sezóna se letos nekoná!

Ve chvílích, kdy zpráva stíhá zprávu o předražených zakázkách a úplatcích od nemocnic, dodavatelů až po politické kruhy, není jednoduché pro většinu subjektů, které se chovaly a chovají slušně, vyjít na veřejnost s nějakým stanoviskem. Možná to někoho překvapí, ale většina dodavatelů nechce nic jiného, než vyrábět, soutěžit a dodávat způsobem, který je srozumitelný, legální i slušný – co si klade vyšší nárok, než jenom legální podle litery zákona. Způsobem, který ctí dobré hospodáře jak na straně zákazníků tak i dodavatelů. Proč je to v  praxi tak těžké?


Ten, kdo se zajímá o veřejné zakázky ve zdravotnictví, se letos v létě rozhodně nenudí. Okurková sezóna se nekoná. „Množí se zprávy o předražených veřejných zakázkách a úplatcích v oblasti zdravotnictví, kde zásadní vliv na koloběh cca 250 miliard korun kolem zdravotního pojištění mají bohužel nominanti političtí, kteří mají svou agendu, zájmy i zadání. Společností/ dodavatelů, kteří usilují o slušné obchodování je více, nicméně nejsou tolik vidět, ani slyšet,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed, České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.


Komplikace veřejných zakázek ve zdravotnické praxi

V praxi téměř není možné obchodovat tak, aniž by se dodavatel místo přímé nabídky do veřejné soutěže nemusel ucházet i o přízeň nějakého mezičlánku, protože ten vyhrál veřejnou zakázku ušitou na míru.

Ani u veřejných zakázek, které nejsou ušité na míru, to není jednoduché. Zadavatelé, bojící se vlastního stínu, vypisují příliš široká a nespecifická kritéria, aby nemohli být nařčeni z diskriminace. Často se stává, že je takové zadání veřejné zakázky buď bezcenné, anebo umožní nějaké garážové firmě zvítězit tzv. „na cenu“. „Doporučujeme více veřejných zakázek s užším předmětem koupě. V praxi to pak znamená rozdělní zakázky tak, aby probíhala opravdová soutěž o poskytnutí nejlepší hodnoty za nejvýhodnější cenu,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed. Doporučení je plně v souladu s Protikorupční strategií pro přímo řízené organizace vydanou Ministerstvem zdravotnictví ČR v roce 2012.


Jaký způsob veřejné soutěže by si přál průmysl zdravotnických prostředků?

  1. Stanovení rozsahu zakázky tak, aby nakoupené věci „spolu fungovaly v praxi“. Stanovení nepodkročitelných parametrů kvality, servisu, služeb a podobně.

  2. Při formulaci výše uvedených kritérií lze přizvat ke spolupráci odborníky.

  3. Využít možnosti a v prvním kole si vyžádat od potenciálních dodavatelů vzorky požadovaných produktů (pokud to předmět výběrového řízení umožňuje) a ponechat si je až do finální realizace pro kontrolu požadované kvality.

  4. Pro hodnocení kvality poskytnutých vzorků využít všech odborných kapacit uvnitř zařízení. Při posuzování nikdo z účastníků nezná cenu posuzovaných vzorků. Do druhého kola postoupí jen ty výrobky, které prošly s ohledem na požadovanou kvalitu.

  5. A pak soutěžit o to, kdo nabídne výše definované za nejlepší cenu. .

  6. A nakonec, výběr nikoliv jednoho uchazeče, ale skupiny nejlepších – tj. například z pěti kvalifikovaných dva vítěze. Anebo tři ze sedmi. Tento způsob má nezanedbatelný efekt v tom, že konkurenční soutěž probíhá i po uzavření výběrového řízení, v období, kdy již dodávky běží. Vysoutěžení pouze jednoho dodavatele totiž často vede k monopolizaci v té které oblasti, což je přesně to, čemu se chce zadavatel vyhnout, je-li dobrým hospodářem.


Asociace CzechMed usiluje o kultivaci obchodního prostředí mimo jiné i prostřednictvím Etického kodexu, který se členské společnosti zavazují dodržovat.

* * *

MUDr. Miroslav Palát

Prezident CzechMed

 

Zdroj: CzechMed

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.