Přeskočit na obsah

CzechMed: Odmítáme resterilizaci jednorázových prostředků!

Při vývoji jednorázových prostředků se předpokládá, že budou použity dle doporučení jen jednou a na jednoho pacienta. Opakované použití může přinášet riziko přenosu infekce, poranění a neúčinnosti léčby. Touto „recyklací“ může dojít k porušení účinnosti zdravotnického prostředku a tím i k pochybení v diagnostickém a léčebném procesu. Existuje vysoké riziko přenosu infekce, které v konečném dopadu ohrožuje pacienta a dodatečně zatěžuje zdravotnický rozpočet. Proč se tento nešvar v českém zdravotnictví stále objevuje?

Opakovaným použitím mohou jednorázové prostředky ztrácet svou deklarovanou funkčnost. Materiály, ze kterých jsou vyrobeny, nejsou uzpůsobeny na proces opakované sterilizace, který probíhá za jiných podmínek, než byly ve výrobě a při použití chemicky agresivních prostředků. Působením těchto činitelů může dojít k praskání, chemické změně materiálu, zvýšení křehkosti nebo korozi. Děje se tak vlivem nevhodných materiálů ke sterilizaci, absencí vhodných sterilizačních procesů nebo nemožností rozboru jednorázových prostředků. Hlavním argumentem pro opakované použití jednorázových prostředků ze strany poskytovatelů zdravotnické péče je snížení nákladů. Neexistují prokazatelné studie, které by úspory potvrdily. Mezi skryté náklady resterilizace patří především osobní výdaje spojené se zajištěním procesu. Poškození vzniklá opakovaným používáním jednorázových zdravotnických prostředků s sebou nesou náklady do zdravotnického systému v podobě komplikací způsobených špatně fungujícími resterilizovanými prostředky a dodatečnou péčí.

 

Rizikům resterilizace jednorázových zdravotnických prostředků je vystaven jak pacient, tak pracovníci ve zdravotnictví. Zatímco pacienti nemají díky svým laickým znalostem příliš na výběr, zdravotníci ano. Přenos infekce v souvislosti s resterilizací je sice legitimní, ale neexistují studie, které by dopad kvantifikovaly. Důvod je jednoduchý - na neetické a nelegální chování se studie nedělají. Odhaduje se však, že z 3 milionů pacientů léčených ve zdravotnických zařízeních v Evropě, zemře 50 000 lidí na získanou infekci. Jednorázové zdravotnické prostředky mohou v boji proti přenosu infekcí významně pomoci. Resterilizované prostředky naopak k riziku přenosu infekce dopomáhají. Rizika spojená s resterilizací jsou vysoká, proto je nutné, aby uzákoněná legislativa začala bezpodmínečně platit i v praxi a nejen na papíře,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.

 

MUDr. Miroslav Palát

Prezident CzechMed

Zdroj: CzechMed

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.