ČT: Šťastný vs. Zavadil
12.7.2011
Autor:
Odlehčený začátek s neklidným koncem. Happening odborů odstartoval po poledni. Do vlády se pustil hranou scénkou na pódiu na motivy dělení péče na standard a nadstandard a zvýšení poplatků v nemocnicích.
A ve studiu poslanec a předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný. Proti němu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.
Pane předsedo, nevymklo se vám to trochu z ruky?
Jaroslav Zavadil
Já myslím, že ne.
Tak jste to plánovali, dojít až ke sněmovně?
Jaroslav Zavadil
Já myslím, že se to nevymklo. Tam se chtělo doprovodit pár lidí, kteří chtěli přijít na galerii, poslechnout si, jak se dneska projednávají reformy. Bohužel jim to nebylo umožněno. Čili je to věcí, jak to bude pokračovat dál. Já si nemyslím, že by bylo zrovna nejšťastnější, aby se bránil lidem přístup do sněmovny, kteří tam přišli v pohodě a v klidu. Pak že se to tam začalo bouřit, to už je věc druhá. To je věc toho, že se to tam uzavřelo a že tam nechtěli ty lidi pustit.
Proč jste, pane poslanče Šťastný, dnes nevyšel z Poslanecké sněmovny a nepromluvil s lidmi, kteří byli na ulici?
Boris Šťastný
Já se musím přiznat, že já jsem měl tolik práce s přípravou, jako zpravodaj těch všech čtyřech nebo pěti zákonů, že jsem seděl v Poslanecké sněmovně a dopřipravoval jsem celou tu proceduru.
Dobře. Co jste vlastně, pane předsedo Zavadile, chtěli po poslancích, když už jste vešli do Poslanecké sněmovny? Co byste ocenili, kdyby se dělo?
Jaroslav Zavadil
No my bychom hlavně ocenili to, co jsme říkali už dávno. Kdyby se ta reforma zdravotnická, která probíhá už nějakou dobu, kdyby byla stažena z toho 3. čtení, což se nestalo. To byl náš požadavek na té tripartitě, aby přišla znova do 2. čtení, protože se domníváme, že je tam celá řada věcí, která prostě není férových. Řada věcí, která jde proti lidem, ať si kdo chce říká, co chce.
K tomu se dostaneme, ale vy jste dnes, vy to nazýváte, že jste doprovázeli několik lidí…
Jaroslav Zavadil
Ano.
Kteří se chtěli podívat na galerii. Nakonec tam bylo relativně plno před Poslaneckou sněmovnou. Tak co jste chtěli po těch poslancích?
Jaroslav Zavadil
No, my jsme chtěli, aby poslanci viděli, že ten zájem je o to a bude se sledovat, jakým způsobem se budou projednávat zákony. Tohle děláme vždycky a dneska poprvé snad nastala situace, kdy se to tam zablokovalo. Já nevidím důvod, proč by se měla blokovat, proč by se měl blokovat přístup lidem na galerii, která je přístupná normálním způsobem a mají možnost tam lidi přijít.
Ale pane předsedo, víte kolik lidí se přece vejde na galerii Poslanecké sněmovny?
Jaroslav Zavadil
Ano, víme. Kolem třiceti, čtyřiceti, možná až osmdesáti, ale to neznamená, že je tam lidi nemůžou doprovodit a že nemůžou projít dál. My jsme tam i v minulosti nezůstali stát, procházeli jsme okolo sněmovny a zase ti lidé se měnili. To není nic nenormálního přece v demokratickým státě. To není nic nenormálního a spíš se dělají věcí, které jenom kritické jsou a potom to vyvolává tyhle vášně. Je potřeba si uvědomit, že ti lidé jsou naštvaní, že 80 % tohoto národa je proti těmto reformám a proti zdravotnické vůbec, takže procento ještě víc stupňuje. Já si myslím, že tyto vystoupení nejsou zrovna férová.
Udělali, jednak to, co říká pan předseda Zavadil a potom to, co jste možná skrze média viděl před Poslaneckou sněmovnou, udělalo to na vás dojem? Není to důvod pro to, udělat něco jiného ve zdravotnických reformách?
Boris Šťastný
Tak já se musím přiznat, že já se cítím být víc odborníkem v tomto. To znamená, já jsem byl celý den…
Než co?
Boris Šťastný
Dnes celý den v Poslanecké sněmovně a já jsem nezaznamenal žádné akce velké. To znamená, nezaznamenal jsem to, že vás nepustili do sněmovny. Určitě je o tom třeba hovořit s kancléřem a i já bych si přál, aby zástupci odborářů byli na galerii a často tam také jsou. Možná se z kapacitních důvodů tam nedostali. Čili to je otázka spíše na kancléře Poslanecké sněmovny. Druhou věcí je věcnost vašich požadavků. Vy sám jste říkal, že bojujete za změnu zákona číslo 48, tedy o zdravotním pojištění, aby byl stažen ze 3. čtení, ale ten zákon sám o sobě byl projednán už před několika týdny. To znamená, dnes jsme rozhodovali úplně o něčem jiném a já proto smysl těch dnešních protestů nevidím protože právě ty dnešní zákony byly prakticky apolitické. Posilují práva pacientů, dávají jasný systém zdravotní péče, nahrazují zákon z poloviny 60. let. Dnes nebylo proti čemu demonstrovat.
Opravdu nebylo proti čemu demonstrovat?
Jaroslav Zavadil,
Ne, já si nemyslím, že to je pravda a vy přece dobře víte, že v současném zákoně, kde se mluví o zdravotní péči, tak teď vlastně se legitimizuje to, že se z toho stanou služby. Zákon o zdravotních službách to legitimizuje a my se domníváme, že to je špatně, protože to znamená a bylo by dobře, to těm občanům říct, že se ve své podstatě připravuje to, aby ty veškeré věci, které si budou chtít připojistit, museli zaplatit. Tady standardy a nestandardy nikdo… My jsme neměli nic proti nadstandardům, ale chtěli jsme jenom, aby se definovaly a aby současné standardy zůstaly stejné. Zatímco ministr Heger a i premiér Nečas tvrdili, že tohle není možné, protože tam chybí peníze a když se zeptám, proč tam chybí peníze, tak vy dobře víte, co se stalo v roce 2007, kde se ty peníze vytratily, jaký je rozdíl mezi platbami OSVČ a zaměstnanci. To dělá kolem 18 miliard. Všechny tyto kroky, která provedla Kalouskova vláda, dělají ve zdravotnictví kolem 18 miliard. To musíte dobře vědět a teď se to chce po pacientech? Vy dobře víte, že v příštím roce bude chybět 5 miliard, budou to muset zase zaplatit pojištěnci.
Pane předsedo, čistě technicky, stále ještě má Česko Nečasovu vládu.
Jaroslav Zavadil
Ano, stále ještě má.
Čistě technicky. Pane poslanče, to, že vy sám odkazujete na něco, co bylo schváleno před několika týdny, tak není to možná důkazem toho, že jste nevyslyšeli ty, řekněme, žádosti nebo výhrady a výtky odborářů, kteří by prostě chtěli, aby ta zdravotnická reforma vypadla trochu jinak?
Boris Šťastný
Je potřeba vědět, jak by měla vypadat. My si musíme uvědomit, že zdravotnická reforma probíhá po téměř 15 letech, možná po 20 letech. Poslední zdravotnická reforma byla z Klausových vlád, někdy počátkem 90. let a my se snažíme teď nastavit ten systém tak, aby za prvé existoval jasný systém zdravotní péče pro pacienty a za druhé, abychom zajistili finanční stabilitu.
Pojďme se bavit o trochu jiném aspektu. To, jak vypadá teď v současné době váš plán na to, jak by zdravotnická reforma měla vypadat, je celkem jasné. Už jsem to mnohokrát dokonce tady spolu probírali. Ale na druhé straně dnes v Praze šel průvod několika set lidí, kteří říkali: "Nám se to přesto všechno nelíbí."
Boris Šťastný
Ano, ale já slyším teď tady argumenty třeba ve studiu, které nejsou relevantní. Hovoří o dvou zákonech, které spolu vůbec nesouvisí. Hovoří o tom, že s největší pravděpodobností nebyly správně přečteny ty zákony nebo jim nebylo porozuměno. Není vůbec žádná pravda, že dnes by existovaly nějaké standardy. Dnes pacient vůbec neví, na co má nárok. My jediné, co jsme řekli, na co má pacient nárok a umožnili jsme, aby za to, za co si dnes připlácí nelegálně nebo načerno nebo v čem je protekce, tak si mohl připlatit legálně. To je jediné, co jsme udělali.
Jaroslav Zavadil
Ale pane poslanče, tohle se mi přece nemůže líbit, že mi řeknete, že se něco platí nelegálně. Tak jestli se něco platí nelegálně, tak ať se postihnou ti, kteří to přijímají a s tím budu naprosto souhlasit. Ale vymlouvat se na to, že se něco platí nelegálně a že to chci tedy zlegalizovat, no to se mi zdá tedy nízké.
Boris Šťastný
Jak byste si představoval zdravotnickou reformu podle vás?
Jaroslav Zavadil
Tak za prvé, vy víte dobře, tak jak to ví ministr Heger, že v té zdravotnické reformě se ztrácejí velmi velká částky peněz. Víme dobře, jakým způsobem. Za prvé, že se tam krade, o tom nechci ani mluvit, že se nakupují drahé přístroje, to vy dobře víte. Že Transinternational, tuším International Transport…
Boris Šťastný
To není reforma.
Jaroslav Zavadil
Odhaduje na 26 miliard víceméně škody, které se páchají tím, že není možné nakupovat přístroje přímo od výrobců.
Boris Šťastný:
Ano, ale to popisujete stávající stav, ne reformu. Jak já říkám…
Jaroslav Zavadil
Však já vím, ale já vám říkám, kde se ztrácí peníze.
Boris Šťastný
Když se vám něco nelíbí na našich názorech nebo v našich návrzích, je vždycky potřeba vědět, jaké kroky chcete udělat, aby české zdravotnictví fungovalo. Nemůže setrvat v tom stavu, v kterém je teď. Skončí, zkrachuje.
Pánové, pane předsedo, podle vašeho názoru, vy opakovaně protestujete proti této podobě zdravotnické reformy dnes naposledy.
Jaroslav Zavadil
Ano.
Máte pocit, že vám nebylo současnou vládní koalicí dáno slovo, že vás, řekněme, nepustili do nějakého připomínkového řízení, že nebyly vaše připomínky, které jste předpokládám podávali…
Jaroslav Zavadil
Prostřednictvím ano.
Přijaty?
Jaroslav Zavadil
Nebyly. Prostřednictvím Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče se podávalo spoustu a nekonečné množství připomínek. Všude to naráželo na jediný fetiš, a to programové prohlášení. No prokristapána programové prohlášení, které přijala vláda před 9 měsíci, není podle mě dogma. To by se mělo také vyvíjet. Takže my jsme naráželi na tento fetiš, který prostě nebyl brán v potaz a ve své podstatě se s našimi připomínkami vůbec nezabýval nikdo. Nehledě na to…
Vy říkáte, že tím fetišem bylo programové prohlášení, za kterým stojí 3 strany, které dohromady dávají současnou vládní koalici a zvítězily ve volbách.
Jaroslav Zavadil
Tomu rozumím, ale ta situace se vyvíjí a přestože dneska mají pořád 115 hlasů, tak je vidět, že ten národ tyto reformy, tyhle typy reforem přece nechce. Takže, když se dávají návrhy, a to není jenom u zdravotnictví, to je i u důchodové, když dáváme komplexní návrhy na řešení a je nám to odmítáno, no tak pak co si o tom máme myslet? Nehledě na to, že Zdravotnický výbor připraví komplexně novelu o tuším 90 nebo 95 stránkách, kterou s nikým neprojedná. Ve své podstatě to byla fraška, pane poslanče. Já tam mám informace…
Pane předsedo, dovolíte, ještě jinak se na to podívejme. Nebojíte se pane poslanče Šťastný, že tady připravujete zdravotnickou reformu, kterou se vám minimálně Poslaneckou sněmovnou s největší pravděpodobností podaří jaksi protáhnout, která bude možná za 3 roky po dalších volbách prostě rozprášena jenom proto, že jste ji neprojednali s opozicí, s odbory a tak dále?
Boris Šťastný
Já vám řeknu konkrétní příklad. My jsme svolali, tady pan předseda hovořil o Výboru pro zdravotnictví, jako předseda Výboru pro zdravotnictví jsem svolal celkem 5 zasedání Výboru pro zdravotnictví k projednání toho předchozího zákona o zdravotním pojištění. Jeden den, celý velký den byl věnován jenom připomínkovému řízení a diskusi. Opozice na to vůbec nepřišla na to jednání. Jediný, kdo tam přišel, byla komunistická poslankyně Marková. Opozice většinu těchto debat vynechává. Z dnešního jednání Poslanecké sněmovny například vyplynulo, že u zákonů, které se týkají umělého oplodnění, práv pacientů, dokumentace, zdravotnické zařízení, jejich registrů, hodnocení kvality a tak dále, kde nemůžeme hovořit o nějaké velké politice, opozice jeden ten zákon za druhým navrhovala zamítnout. Čili tady není prostředí…
Pane poslanče, jinými slovy vy jste se dnes na zasedání…
Boris Šťastný
Kde by se dalo takto projednávat. Bohužel.
Poslanecké sněmovny neslyšel říkat komunistické poslance, společně se sociálně demokratickými a nakonec i společně s odboráři, jak říkají: "Vy s námi neprojednáváte zdravotnickou reformu?" Co to znamená, to lžou?
Boris Šťastný
Lžou, protože ministr zdravotnictví udělal několik připomínkových kol. My jsme počátkem ledna tohoto roku dali na internetové stránky…
Ta připomínková kola ale přece automaticky neznamená, že se akceptují a zapracují do zákona ty připomínky.
Boris Šťastný
Ale řada těch připomínek byla zapracována. Kdyby si někdo dal s tím tu práci a přečetl všechny ty verze, zjistíte, že jde o stovky a stovky přijatých připomínek, že jde o měsíce práce. Bohužel, když někdo si nedá tu práci a nemá čas nebo chuť nebo energii nebo vůbec zájem si to přečíst do detailů a ukazuje se, že odboráři, že opozice vůbec ty zákony nečtou. Oni jenom papouškují dokola pořád stejné větičky, které jsou populistickými větičkami, ale nejsou postaveny na reálném základě.
Ta výtka směrem k vám, směřuje pane předsedo na to, že v podstatě vaši zástupci a nakonec i zástupci opozice se neúčastní těch správných jednání a připomínkových řízení.
Jaroslav Zavadil
V první řadě bych chtěl říct, že je mi úplně jedno, co dělá opozice. To je jejich problém, to je problém parlamentní a ne náš. My jsme k tomu dali spoustu připomínek a s těma připomínkami nás nikdo nevěnoval a znovu opakuji, ta velká novela, která byla promítnuta v tom rozpočtovém výboru, teda pardon v tom zdravotnickém výboru, ta nebyla vůbec daná, do tripartity ani nebyla daná, o tom ani nemluvím a navíc neprošla ani žádným připomínkovým řízením. Takže mi neříkejte a nevypravujte mi, že tady někdo něco papouškuje. My jsme dali několik konkrétních návrhů, dokonce jsme s údivem i se zaměstnavateli zjišťovali, že například v té novele jsou takové věci, které já považuji tedy za nemorální a myslím, že to dokonce přišlo z vaší hlavy, aby se členové v dozorčích radách tam instalovali napořád. To máte na mysli opravdu?
Tak pánové, ještě jedna otázka úplně na závěr. Znamená to z vašeho pohledu, coby politika vládní koalice, že v tuto chvíli už je prostě hotovo? Zdravotnická reforma projde v této podobě, v jaké jste ji připravili, protože odboráři měli šanci a nevyužili jí?
Boris Šťastný
První věc, je to zdravotnická reforma připravená ministrem zdravotnictví Hegerem, která prochází sněmovnou, naší koaliční většinou.
Je to zdravotnická reformy vládní koalice.
Boris Šťastný
A vládní koalice a v tomto ohledu není to celá reforma. Jsou pojednotlivé kroky, které na sebe navazují a my ty jednotlivé…
Dobře, ale ptám se na to, jestli v tuto chvíli končí…
Boris Šťastný
Snažíme projednávat se všemi.
Dobře, ale v tuto chvíli, ve chvíli, kdy se bavíme o jaksi několikátém 3. čtení v Poslanecké sněmovně, tak v tuto chvíli končí debata s opozicí, odboráři a tak dále?
Boris Šťastný
Já chci říci, že u těch několika nových zákonů o zdravotních službách, záchrance, specifických službách a tak dále, jsme teprve v 1. čtení. To znamená, jsme opět na začátku, x měsíců probíhala debata před sněmovnou, nyní bude probíhat několik měsíců ve sněmovně. To je fér, tak to funguje. To je parlamentní demokracie.
Jaroslav Zavadil
Ano, ale jenom tečku na závěr jo. Vy byste měli lidem říci, co vlastně se v té reformě připravuje. Ne, že se zlepší jejich práva, ony se daleko zhorší, pane poslanče a to je potřeba si říci. A navíc se zhorší i jejich finanční situace.
Tak pánové, to je bezesporu otázka úhlu pohledu a mám takový pocit, že se tady nevidíme úplně naposledy. Oběma děkuji za komentáře, hezký večer.
Česká televize
Pražské Palackého náměstí zaplnilo kolem 700 lidí, odborářů, seniorů, zdravotně postižených.
Tradičně nechyběla útočná hesla ani výzvy vlády k demisi. Na demonstraci ale přesto odboráři pozvali i jednoho z úhlavních nepřátel, autora zdravotnické reformy. Ministr Leoš Heger přijel mezi odboráře krátce po jedné hodině odpoledne. Přívětivého přivítání se ale nedočkal.
Jaroslav Zavadil, předseda, Českomoravská konfederace odborových svazů:
Já si vážím toho, že jste sem přišel, toho si vážím, ale to, co vypravujete, toho si vůbec nevážím.
Leoš Heger /TOP 09/, ministr zdravotnictví:
Ten, kdo pozval lidi sem a kdo je balamutí, nejsme my a nejsem to já. My se budeme tady znovu se zástupci odborů jednat, ale musí na to být vytvořeno nějaké prostředí i z jejich strany.
Ministr Heger nakonec odešel v doprovodu ochranky a policie. Ve stejný moment reagoval na odboráře i jeho koaliční partner.
Zbyněk Stanjura /ODS/, předseda poslaneckého klubu:
O těch jednotlivostech jsme připraveni jednat s opozicí, případně i se zástupci odborů na půdě tripartity, ale zcela jednoznačně odmítáme ustoupit od reformního programu této vlády.
Demonstranti se vzápětí vydali podél Vltavy na Malostranské náměstí. Větší dopravní problémy pochod nezpůsobil. Jenže také neskončil, kde podle plánu měl. Odboráři zamířili do Sněmovní ulice a chtěli se dostat k dalším politikům. Překvapil je ministr financí Miroslav Kalousek, který mezi ně přišel sám.
Miroslav Kalousek /TOP 09/, ministr financí:
Chci jim říct, že to, co děláme, děláme především pro ně. To, že to nechtějí slyšet, ještě neznamená, že to není pravda.
Slovní potyčky a blížící se hlasování o reformních zákonech Kalouska dovedly zpátky do sněmovny. Tam protesty podpořila ještě opoziční ČSSD.
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda strany:
Vláda nejedná o reformách, nesnaží se hledat širší dohodu, ignoruje připomínky odborů.
Pochod se postupně rozpustil po 3,5 hodinách. Odboroví předáci už ale zdůrazňují, že se o prázdninách nesešli naposled.
Česká televize
Zdroj: Česká televize