Co si slibujete od „nového ÚZIS“?
Prof. MUDr. Jiří Mayer, CSc.,
děkan LF MU Brno
Obecně se domnívám, že mít kvalitní data je základ všeho. Je moderní používat slovo benchmarking, srovnávat se s ostatními, ale někteří vám také řeknou, že když se budete jen srovnávat s ostatními, tak budete za chvilku stejní jako oni. Tady jde ale nepochybně o něco víc, o něco daleko hlubšího. Nechtěl bych zde být úplně konkrétní, jestli jsou některé informace zbytečné, zmatečné nebo obtěžující, ale mít precizní, validované informace o tom, jak si stojí zdravotnictví v České republice, kde se co dělá a s jakými reálnými výsledky, kolik kde co stojí, ale také kolik je na to reálně potřeba lidské síly a energie, to si myslím, že je naprosto zásadní. V novinách a jiných médiích se stále můžeme dočíst o tom, že je potřeba udělat reformu zdravotnictví. Já si myslím, že k tomu se může přikročit až tehdy, kdy budeme mít skutečně jasná, pevná, validovaná, robustní a poměrně detailní data o tom, jak si zdravotnictví skutečně stojí, za jaké peníze a za jaké vynaložené úsilí.
To je obecné. A přidal bych k tomu něco trošku osobního. Znám docenta Duška řadu let a měli jsme možnost spolupracovat na některých zajímavých vědeckých projektech. Je to vynikající člověk s úžasným, jak se říká, tahem na branku. Držím mu palce a věřím, že pokud bude mít možnost ve své funkci vydržet, pokud třeba nezačne být nepříjemný tím, že by se mohla objevit některá data, která by skutečně ne všichni chtěli mít, podaří se mu velké věci.
Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.,
ředitel Masarykova onkologického ústavu Brno
Už se ví, že v trafikách, obchodech či skladech civilní obrany se má občas dělat inventura. Aspoň čtvrtletně, neboť vše plyne a mění se. Panta rhei, jak je už od antiky známo. Jenom kaskadéři provádějí inventuru až ročně. V ÚZIS, který je důležitý pro vhled do všeho, co ve zdravotnictví společně tropíme, probíhá obsahová a mentální inventura až nyní, po více než dvaceti letech od revoluce. Cíl bych nenazval novým ÚZIS, ale resuscitací ÚZIS, aby byl duchem mezi námi a měli jsme se konečně vzájemně rádi, jak praví nový ředitel docent Dušek. Leckdo, včetně předchozích osmnácti ministrů, si zatím ani nevšiml, jak a zda ÚZIS funguje, jak validní údaje produkuje. Národ byl zaměstnáván nekonečnými plky o IZIP či imaginárním eHealth, na které bylo i hojně čerpáno. Pro rekonstrukci ÚZIS teď naopak prostředků není, zato chuť je veliká, protože nutnost už je veliká, ba kritická doma i navenek. Protože jsem opakovaně vyslechl zprávu ředitele Duška o stavu ÚZIS a představu o jeho dalším fungování, v PS, Senátu i VR ČLK, jsem již osobou poučenou a v naději. Znám docenta Duška dvacet let z kultivace onkologického registru, jako akademického tvůrce registrů, analýz i počinů v e‑learningu. Říkám si, když ne on, tak už nikdo. Jen aby to přežil. Vím, že zbytečnosti dělat nebude, opře se o potřeby a názory z medicínské praxe, pokusí se účelně propojit existující databáze i oprostit zdravotníky od zbytného výkaznictví a reliktů minulosti. Konečně věřím ve vzkříšení ÚZIS, který potřebujeme všichni.
Doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D.,
vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství
Předně držím palce doc. Duškovi, aby se mu moderní zdravotní informační agenturu podařilo vybudovat a aby data ÚZIS sloužila zdravotníkům, plátcům i organizátorům zdravotnictví.
Bohužel víme, že data ÚZIS nebyla vždy využitelná v argumentaci. Například tím, že v oborových počtech nebyli zohledněni lékaři v předatestační přípravě v oboru všeobecné praktické lékařství, což diskvalifikovalo naši odbornost z hlediska věkového průměru a počtu lékařů v oboru. Nebylo také podle mého názoru smysluplné požadovat po lékařích data, která mohly poskytnout zdravotní pojišťovny podle vykázaných služeb. ÚZIS tak produkoval data vzešlá z kvalifikovaných odhadů.
Pokud jde o sběr klinických dat, je třeba začít od lékařského softwaru. V primární péči ČR podle mého názoru chybí sentinelový systém vybrané sítě praxí, ve kterých zdravotníci strukturovaně ukládají vybraná data, která jsou pak následně s jejich souhlasem extrahována a vyhodnocována. Zahraniční zkušenosti ukazují, že je lepší mít přesná data ze stovek angažovaných praxí, než z tisíců praxí bez zájmu.
MUDr. JUDr. Petr Honěk,
náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči
Instituci jako ÚZIS bezpochyby v našem systému potřebujeme. Složitost a těžkopádnost sběru některých dat je otázkou spíše na poskytovatele péče. Za pojišťovny mohu říci, že ÚZIS se může stát přirozeným centrem a statistickým zpracovatelem dat plátců péče. Některá data, která sbírá od poskytovatelů, se stanou zbytečnými, protože z dat plátců budou daleko přesnější a jejich sběr podstatně rychlejší. Vzniklé datové centrum plátců bude důležité nejen jako statistický report pro řadu institucí zabývajících se zdravotnictvím, ale bude mimořádně důležité taky pro pojišťovny jako takové z hlediska porovnání (benchmarku) mezi sebou.
ÚZIS byl panem ministrem rovněž zaúkolován restartem systému DRG. Pokud se mu to povede, což je úkol na léta, napomůže kultivaci prostředí plateb v největším segmentu zdravotní péče – v lůžkových zdravotnických zařízeních. Jelikož kultivovaný systém DRG je bytostným zájmem pojišťoven, budeme v této snaze maximálně nápomocni a kooperující.
Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc.,
prezident Diabetické asociace ČR
1. Bez informací není možné kvalitně řídit systém, tj. jsou nezbytné.
2. Informace bez správného analytického nástroje nejsou k ničemu, proto musí být připraven i analytický systém.
3. Informace se musejí sbírat automaticky (což lze), tak aby byly objektivní a současně aby byl eliminován bias… Tento sběr nesmí zatěžovat zdravotníky zbytečnou administrativou.
MUDr. Vladimír Dvořák,
místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti
Mnohé údaje, které po nás ÚZIS požadoval, jsme považovali za zbytečné a jsme přesvědčeni, že žádný z poskytovatelů je nehlásil správně. Šlo například o některé údaje týkající se vybavení zdravotnického zařízení a počty různých skupin pacientek. Na některé z dotazů ani odpovědět téměř nešlo.
Mnohá data bychom naopak uvítali. V rámci auditu screeningu karcinomu děložního hrdla například údaje o počtu diagnostikovaných prekanceróz.
Nástup doc. Duška do funkce v ÚZIS velice vítám a věřím, že instituci změní v subjekt, který pro nás bude užitečným pomocníkem. Dosud kolegové považovali ÚZIS za organizaci, kvůli které zbytečně ztrácejí čas.
PharmDr. Zdeněk Blahuta,
ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv
Mezi novým ředitelem ÚZIS panem docentem Duškem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv již proběhlo jednání, na kterém byla nová koncepce ÚZIS představena. Účelem jednání byla především možná spolupráce ÚZIS a Ústavu v oblastech využívání dat, které jsou oběma institucím blízké a v rámci kterých by byla spolupráce žádoucí a užitečná. Myslím, že jeho koncepce zásadně změní zažitý pohled na toto pracoviště. Jeho cílem je vytvořit moderní instituci, která bude přínosem pro další rozvoj a zefektivnění procesů v systému českého zdravotnictví.
Dále čtěte rozhovor
s doc. L. Duškem na str. B1
Zdroj: Medical Tribune