Co se týče vzhledu, jsou Češi velcí škudlilové
Rusofil? Zakladatel kliniky Asklepion Roman Šmucler je zastáncem ruské komunity v Česku. Jak by ne, vždyť bohatí Rusové tvoří podstatnou část jeho klientely. Jsou to oni a Arabové, kdo do vzhledu investuje nejvíc, říká.
S výjimkou porodu jsem na sobě vyzkoušel všechno, co nabízíme: pálil jsem se lasery, depiloval jsem se, testoval jsem na sobě botulotoxin, říká Roman Šmucler (40), ředitel kliniky Asklepion.
Centrum estetické medicíny a plastické chirurgie, které vybudoval, je dnes co do počtu klientů největší v Evropě. Jak ale Šmucler říká, s estetickou medicínou začal v podstatě z nouze.
Když totiž na začátku devadesátých let pracoval jako řadový lékař ve fakultní nemocnici, měl v plánu věnovat se onkologii. Zlom nastal ve chvíli, kdy se snažil prosadit pořízení drahého laseru pro onkologické operace, o čemž jeho nadřízení nechtěli ani slyšet. Proto přišel s tím, že by si laser na sebe mohl vydělat kosmetickými zákroky. Jenže ani to neprošlo, a tak si nakonec vzal půjčku, koupil jej sám a ocitl se na volné noze.
Jsem pořád víc vědec než estét
Jak zdůrazňuje, začátky nebyly jednoduché. Nejen proto, že v roce 1996, kdy otevřel vlastní laserové centrum v prostorách, které si od nemocnice pronajal, placená lékařská péče v Česku prakticky neexistovala.
"Tenkrát bylo všechno problém, když jsem chtěl třeba jenom spravit fasádu, aby kusy omítky nepadaly na lidi, tehdejší vedení nemocnice řeklo ne. Nedostanou prý žádný grant, když baráky nebudou patřičně zbědované, řekli mi například," vzpomíná během společného oběda, na němž jsme se sešli ve francouzské restauraci L'Ardoise. Výběr podniku byl logický, je to sem jen pár kroků od jeho pražské kliniky v Londýnské ulici. "Navíc tu mají oddělený salonek, kde je vždycky klid, takže je to časté místo mých schůzek," vysvětluje Šmucler.
Milovník foie gras a těžkých červených vín byl letos v lednu jmenován docentem a rád o sobě říká, že je pořád víc vědec než estét. Nepodrobil se doposud žádné plastické operaci a prý to ani do budoucna neplánuje. "Nemyslím si, že by všichni měli být dokonalí. Osobnost člověka je složitější věc," říká lakonicky Šmucler, který zároveň nepopírá, ač původní specializací zubař, že své zuby si vylepšovat nehodlá.
"Dvě jedničky má každý, já mám jednu, to je přece originál," říká se smíchem a připouští, že v tomto ohledu je typický Čech. "Co se týče vzhledu, jsou Češi společně s Němci velcí škudlilové," tvrdí. To koneckonců potvrzuje i složení klientely Asklepionu. Ze 100 tisíc pacientů, které ročně ošetří, tvoří 40 procent cizinci.
"Nepoměrně více do své vizáže investují Arabové a Rusové," říká šéf kliniky, jejíž loňský obrat dosáhl 245 milionů korun. Také proto se rozhodl otevřít pobočky v Karlových Varech, Mariánských Lázních, kde je třetinovým vlastníkem místní nemocnice, a naposledy v Jáchymově.
Abramovič a čtyři prezidenti na golfu
Díky svým výrokům, kterými se zastává ruské komunity žijící v Česku, se Šmucler v poslední době proslavil jako velký rusofil. Není divu, vždyť zámožní ruští podnikatelé tvoří významnou část klientely Asklepionu.
"Zrovna nedávno nějaký novinář v jedné televizní debatě, do které mě pozvali, tvrdil, že peníze ve Varech patří takovým těm joudům, co kdysi vysedávali u Holubů. Proti tomu jsem se musel ohradit, protože já ty lidi znám a je jasné, že jsou to lidé o několik řádů bohatší. Je to naprosté nepochopení toho, co se v těch Varech děje," vysvětluje Šmucler, jenž do města přišel v době, kdy takříkajíc bankrotovalo.
"Málokde zapůsobila neviditelná ruka trhu tak jako tam. Spousta lidí, kteří vůbec neměli peníze, se tam díky privatizaci dostala k majetkům, o které se nemohla starat, takže jenom čekala, až to bude chtít někdo koupit," říká Šmucler, který se jednoho dne v Hotelu Bristol, mimochodem bývalém Brežněvově státním sanatoriu, potkal s lékaři, kteří měli kontakty do Ruska. Právě v Bristolu pak v devadesátých letech vybudoval druhou pobočku laserového centra.
"V tu dobu tam byla skvělá klientela, kterou tvořili ruští oligarchové, lidé, před kterými si dneska sedá na zadek Londýn," uvádí Šmucler, jenž sice s odkazem na lékařské tajemství odmítá prozradit jména, připouští však, že se během svého působení v Karlových Varech setkal například s Romanem Abramovičem nebo s jedenácti prezidenty postsovětských republik. Některé z nich kdysi vyvedl na green, aby jim ukázal, jak se hraje golf.
"Pro bohaté Rusy tohle město fungovalo jako skvělá přestupní stanice na Západ. Jenže tahle první vlna je už dávno pryč. Dneska tihle top lidi už z Varů zmizeli. Místo toho sem začali jezdit jejich zaměstnanci, které sem posílají na rekreaci," popisuje proměnu západočeského města Šmucler.
Jestli ho chcete pozlobit, zeptejte se na karlovarský filmový festival. "O tom mi ani nemluvte," říká. "Klienti se vždycky ptají, kdy bude, a v ten termín nechtějí jezdit. Nedovedete si představit, jak nám to kazí kšefty," vysvětlí vám naoko rozčileně muž, který se svého času zapsal jako "ten doktor z televize". Z obrazovky Šmucler zmizel před několika lety, ale na dobu, kdy svůj čas dělil na moderování a na péči o pacienty, stále rád vzpomíná.
"Televize mě bavila strašně, jako kluk jsem chtěl studovat scenáristiku na FAMU, ale nakonec jsem se pragmaticky rozhodl pro medicínu. Řekl jsem si: Vystudovaný doktor může psát scénáře, ale scenárista by asi neměl operovat," vysvětluje a dodává, že medicína je přece jen o mnoho spravedlivější. "Navíc znám své limity, a co se týče mého moderování, vím, že Genzer se Suchánkem ze mě prostě nikdy nebude," uzavírá s úsměvem.
HN, Adéla Vopěnková
Zdroj: HN