Přeskočit na obsah

Co jsme si vycinkali?

Komentář čtenáře Medical Tribune

Pak se najednou objevil Václav Klaus a místo práva a spravedlnosti se začal skloňovat kapitalismus, burza, akciové společnosti a trh. Tak jsme si prostě s tou demokracií vycinkali také kapitalismus a máme ho. Základem kapitalismu je stanovení hodnot věcí na trhu systémem nabídky a poptávky.

Jsou různé trhy a jeden z nich se jmenuje trh práce. Na trhu práce se setkávají zaměstnanci, kteří nabízejí svoji pracovní sílu a zaměstnavatelé, kteří ji kupují.

Zaměstnanci a zaměstnavatelé mají o ceně práce své představy a na trhu práce se buď dohodnou a uzavřou kontrakt, či se nedohodnou a kontrakt neuzavřou. To je zcela zásadní právo zaměstnanců i zaměstnavatelů. Lékaři zaměstnanci nyní zcela regulárně využívají svého práva na trhu práce sdělit, že jejich cena je vyšší než trojnásobek průměrného platu v zemi. Je celkem jedno, jestli to sděluje jeden lékař, nebo více lékařů najednou.

Zaměstnavatelé buď tuto cenu lékařské práce akceptují či nikoliv. Pokud nikoliv, mohou s lékaři smlouvat, zda jsou ochotni z ceny své práce slevit. Pokud lékaři ochotni nebudou, pak nebude uzavřen kontrakt do doby, než se něco změní. Lékaři prostě zcela podle svého práva jenom využívají ekonomické tržní systémy. Je s podivem, kolik novinářů z pravicově orientovaných médií jim to vyčítá.

Je s podivem, že zrovna guru volného friedmannovského kapitalismu u nás, Václav Klaus, označuje lékaře, kteří podali výpovědi, za lékaře neslušné. Jedině v totalitních režimech lze lékařům nařídit pracovat za státem stanovenou cenu jejich práce. Tento socialistický model bohužel fungoval v našem zdravotnictví 21 let. Zdravotnictví bylo socialistickým ostrůvkem uprostřed kapitalistického moře. Byla to anomálie a jako taková jednou musela skončit. Jak deklaruje pan Kalousek - žádné výjimky.

Samozřejmě, že zvýšení platů požadují jen ti lékaři, kteří svůj názor sdělili podáním výpovědí. Ostatní lékaři tak neučinili, čili souhlasí s platem, jaký nyní mají. Těm přidávat nemusíme. Proto se jednání o zvýšení platů týká pouze oněch zhruba 3800 lékařů. Vyhovění platovým požadavkům tomuto počtu lékařů není rozhodně o takových miliardách, jakými nás straší ministr zdravotnictví. To je o daleko menších penězích, které se jistě najdou, pokud tyto lékaře potřebujeme.

Pokud je nepotřebujeme, tak je nechme v klidu jít a nevyvolávejme válečné hysterie. Tak jako není zločinný run na banky, který ohrožuje ekonomické fungování státu, tak není zločinné hromadné podání výpovědi lékaři, i když může ohrozit poskytování lékařské péče. Lékaři zaměstnanci však nemají odpovědnost za organizaci zdravotní péče ve státě. Tu má vláda.

V demokratickém systému nelze určité profesní skupině upřít práva, které má každý občan, či ji za využití svých občanských práv dehonestovat. Tak funguje demokracie a s tím se musíme naučit žít a pracovat. Zřejmě to bude ještě několik let trvat, než to zvládneme. 

MUDr. Ing. Petr Bouzek

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.