Přeskočit na obsah

Co je esencí rozhodnutí stát se lékařem ...

Na rozdíl od oslovených předních osobností české medicíny čtenáři MT v internetové diskusi převážně ostře kritizovali současný stav - motivace ke studiu medicíny jsou podle nich minimální popř. žádné. Jako lékaři se cítí potrestáni za faux pas studovat medicínu.

A jak je známo, trest je špatnou motivací. Nestěžují si jenom ti, pro které je finanční příjem prioritní hodnotou; odměna namnoze neodpovídá náročné práci v porovnání s jinými profesemi, vztahy mezi kolegy nejsou dobré, nadřízení myslí víc na sebe než na práci atd.

Zamyšlení na téma proč (ne)být lékařem napsal do Vánočního speciálu MT 30/2011 Jaroslav Hořejší, publicista a filozof zaměřený na lékařství. Výstižně popsal různá pro a proti; je to čtení pro medika, ale i pro frustrovaného lékaře, jako dělané.

Snad je dobré podívat se i do minulosti na autentickou motivaci a zkušenost lékaře. Svět se sice mění čím dál rychleji, ale něco přece trvá v některých povoláních.

Esenci vlastního rozhodnutí stát se lékařem vyjádřil mistrně Alex Munthe (1857 až 1949), švédský spisovatel, lékař a publicista v Knize o životě a smrti - pro medicínu se rozhodl, protože měl ctižádost mnoho vědět a protože nemohl žít bez
soucitu.

Nebyl nespokojený přesto, co napsal: "Naše povolání není obchod, nýbrž umění , smlouvat s bolestí je ponižující. Zarděl jsem se do ruda, když mi pacient položil na stůl dvacetifrank a když mi jej vtiskl do ruky, měl jsem chuť mu dát ránu
... je naše povolání posvátný úřad stejné úrovně jako kněžský úřad, ne-li vyšší a že by mělo být zakázáno vydělávat při něm přebytečné peníze. Lékaři by měli být placeni státem a to dobře placeni, jako soudci v Anglii. Ti, kterým by se toto zařízení nelíbilo, opustili by lékařské povolní, pracovali by na burse, nebo by si otevřeli obchod... Jakou má pro mateřské srdce cenu v penězích život dítěte, který jste zachránili? Jaký je přiměřený honorář za to, že jste konejšivým slovem, nebo pouhým pohlazením ruky zbavili vyděšené oči strachu ze smrti? ... Proč já, módní doktor, se vozím v elegantním kočáře a můj kolega z předměstí chodí pěšky? ... Všichni víme, že přespřílišné hromadění bohatství je ve většině případů chytře skryté okrádání chudých. Umění vydělávat peníze z ničeho je zvláštní dar pochybné morální ceny".

Dvacetifrankovka připomíná českému lékaři-důchodci československou desetikorunu vnucovanou mu rodinou pacienta při lékařské službě první pomoci. A dnešní praktikující lékaři platy současným českým soudcům určitě závidět nemusejí. Stále
však platí, že spokojeného lékaře potřebuje pacient a ovšem i obráceně.

Neuspokojovalo rovnostářství za předchozího režimu, kdy na tom byli oba finančně stejně. Jak ale být spokojený dnes, kdy nám mocný trh nic nevykouzlil. Něco naznačil Alex Munthe a mnoho dalších. Medicína je sama o sobě krásná a už tím nám přináší pocit větší osobní svobody a štěstí.

Jiná je věc, zda se unaveným lékařům daří v podivně se reformujícím zdravotnictví pěstovat medicínu i sobě pro radost. Brání tomu stále rostoucí nespokojenost pacientů.

Pokud jde o první část anketní otázky, prodej zdravotnické literatury klesá, ale na úrovni znalostí dnešních mediků se to neprojevuje. Ani v minulosti nebyla lékařská literatura levná, skripta v knihovnách LF byla málo dostupná, posloužily
cyklostylované přednášky zkoušejícího.

Pěkná odborná monografie a listování v medicínském tisku je určitě příjemnější než brouzdání na internetu; ten by měl
zůstat východiskem z nouze pro mediky i pro lékaře.

 

Medical Tribune     MUDr.Josef Žán, CSc.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.