Přeskočit na obsah

Co hovoří ve prospěch požadavku na zvýšení platů lékařů

MUDr. Lukáš Velev, MHA,

Nemocnice Jihlava

Neumím se vyjádřit k číslu, jež udává počet lékařů, kteří do zahraničí odcházejí. Spíše je bude znát ČLK a lékařské fakulty. Nicméně v českých nemocnicích je lékařů kritický nedostatek. Zejména pokud jde o povinnost plnit ustanovení o přesčasové práci. Troufnu si říci, že většina, ne‑li všechny nemocnice v ČR musejí toto ustanovení zákoníku práce obcházet. Je to riziko z mnoha důvodů. Jako největší vidím riziko pochybení a faktické i forenzní dopady.

Platí‑li však to, že opravdu ročně tak velký počet lékařů odchází do zahraničí, a tedy odejde, nebo vůbec nenastoupí v ČR, a současně máme problém zajistit chod nemocnic v souladu s právními předpisy, pak logicky nezbývá než postupně snížit rozdíl v úrovni odměňování mezi ČR a okolními státy. Mimochodem, když jsme u toho, nemocnice trápí i výrazný nepoměr mezi příjmy lékařů v nemocnicích a v privátních praxích. Je to další cesta, kterou „mizejí“ lékaři z nemocnic. Dokonce i tak, že si je privátní lékaři najímají jako, promiňte mi to slovo, „otrůčky“, kteří za ně pracují. A to mohu potvrdit. Je‑li tedy nerovnováha v příjmech mezi ČR a zahraničím, ale i uvnitř systému takového rázu, pak považuji požadavek za oprávněný.

MUDr. Milan Kubek,

prezident ČLK

Oprávněný požadavek Lékařského odborového klubu na 10% zvýšení platů lékařů ČLK plně podporuje. Akce „Děkujeme – odcházíme“, jejímž cílem bylo zlepšení pracovních podmínek lékařů v nemocnicích tak, aby nemuseli odcházet za prací do zahraničí, byla ukončena po podpisu memoranda, v němž se Česká republika zavázala k výraznému zvyšování platů lékařů. Ze strany vlády však byl splněn pouze první krok. Jakmile hrozba organizovaného odchodu lékařů z nemocnic pominula, ministr Heger přestal své závazky dodržovat a lékaře podvedl. Po přechodném zlepšení se v důsledku toho exodus lékařů z našich nemocnic opět zrychluje.

Nedostatek lékařů zůstává vedle nedostatku peněz největším problémem našeho zdravotnictví. Přesné číslo, kolik lékařů odchází do zahraničí, sice nikdo nezná, ale o certifikát profesní bezúhonnosti, tedy o jakýsi výpis z „rejstříku trestů“, který je pro práci v zahraničí nezbytný, si letos do konce září požádalo 271 kvalifikovaných lékařů. Podle naší zkušenosti z těchto žadatelů přibližně dvě třetiny opravdu za prací do zahraničí odejdou. Letos tedy již odešlo cca 180–200 lékařů s praxí. K tomuto počtu je třeba připočítat čerstvé absolventy lékařských fakult, kterým ČLK vydává jiný dokument – tzv. potvrzení o nečlenství, tedy potvrzení toho, že v ČR vůbec nezačali pracovat. Ke konci září odešlo do zahraničí 173 čerstvých absolventů magisterského studia v oboru všeobecné lékařství. Certifikáty o profesní bezúhonnosti Certifikáty o nečlenství v ČLK Celkem 2008 263 50 313 2009 272 64 336 2010 557 135 692 2011 501 172 673 2012 339 207 546 2013 330 193 523 1–9/2014 271 173 444

Závažnost těchto čísel podtrhuje skutečnost, že v posledních letech promuje na všech lékařských fakultách v ČR každoročně cca 1 050 lékařů v oboru všeobecné lékařství. Hlavním důvodem odchodu lékařů zůstává špatné finanční ohodnocení a obrovské množství přesčasů překračující limity dané zákoníkem práce. Teprve druhým důvodem je složitý až nepřátelský systém specializačního vzdělávání. Pokud absolvent české lékařské fakulty dostane například v Německu nabídku čtyřnásobného platu s větším množstvím volna, a to vše při mnohem snazším získání potřebné specializace, pak se takové nabídce odolává jen stěží.

V otevřené tržní ekonomice neexistuje jiné řešení problému odchodu lékařů do zahraničí než radikální zvýšení platů lékařů za základní pracovní dobu, a to včetně čerstvých absolventů. Stát zároveň musí vynutit dodržování limitů přesčasové práce stanovených zákoníkem práce a evropskou směrnicí o pracovní době. Zároveň je třeba zásadním způsobem změnit systém specializačního vzdělávání lékařů tak, aby bylo dostupnější, jednodušší a aby nediskriminovalo nesmyslnými požadavky naše lékaře vůči kolegům z ostatních států EU.

Doc. MUDr. Václav Dostál,

krajský koordinátor LOK‑SČL za Královéhradecký kraj

Požadavek LOK‑SČL na nárůst platů o 10 % je naprosto oprávněný, vychází z nesplněného slibu z akce „Děkujeme – odcházíme“. Důvodem není jen odchod mladých lékařů do zahraničí, ale dle mého názoru i určitá ztráta motivace části lékařů, a to bez ohledu na věk, vykonávat svou práci s maximálním nasazením. Výsledkem nemůže být nic jiného než snížená kvalita medicínské i ošetřovatelské péče o nemocné.

Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.,

Univerzita Karlova; Asklepion

Při sledování vyjednávání zdravotnické tripartity o platech zdravotníků si asi spousta lékařů z nemocnic s hořkostí vzpomene, jak bojovali proti poplatkům od pacientů. Pár odborářů díky tomu udělalo kariéru, ale teď jdou na kompenzaci nemocnicím peníze, které mohly jít do mezd… Je to ten z okamžiků, kdy si uvědomíme, že nelze mít vše. Je třeba mít priority. Chápu odbory, že bojují o 10% navýšení platů. Ruka státu je teď otevřená a proč si neříci o více? Stát evidentně navyšuje výdaje všemi směry. Jsem velkým fandou odchodu našich lékařů do ciziny. Vracejí se lepší lidsky a kvalifikovanější. To ale zdaleka není pro každého a naše nemocnice jistě neosiřejí. Zejména když přibývá přistěhovalců z východu. Přeji lékařům vyšší platy a postupně porostou, ale za mého života naše zdravotnictví nedokáže platově konkurovat tomu bavorskému (neboť to neumí ani průmysl). A už je mi 45 let…

JUDr. Jana Popovičová,

Dr. Stanislav Fiala,

Asociace českých a moravských nemocnic

AČMN na posledních jednáních zdravotnické tripartity výrazně podpořila zvýšení platů zdravotníků o 5 % a nikoli o 3,5 %, jak tomu bude u většiny státních zaměstnanců. Požadavek 10% zvýšení od lékařských odborů, ke kterému se připojil i Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, přitom nepovažujeme za neoprávněný. Předchozí koaliční vláda v tzv. memorandu přijala daleko vyšší závazek a oceňujeme, že současná vláda se k učiněným závazkům státu v principu hlásí.

Druhou věcí je, že 10% zvýšení platů v jednom roce není realizovatelné bez systémových změn v úhradách zdravotních pojišťoven nemocnicím a jejich pravidelné valorizace. A s tím také související trvalé valorizace plateb státu za státní pojištěnce.

I 5% zvýšení platů bude ve většině nemocnic nerealizovatelné, pokud úhradová vyhláška, kterou Ministerstvo zdravotnictví vydá pro rok 2015, nestanoví zdravotním pojišťovnám povinnost navýšit úhradu vypočtenou pro jednotlivé nemocnice o příslušné procento určené ke zvýšení mezd. A to včetně měsíčních záloh (předběžných úhrad) v daném roce.

Z nenavýšených úhrad nelze platy zvyšovat. Z tohoto hlediska se podivujeme požadavku odborů na poskytnutí mimořádných odměn již za listopad a prosinec tohoto roku. Nemocnice na to po předchozích propadech úhrad nemají a odboráři to vědí.

Ing. Jaroslava Kunová,

výkonná předsedkyně Asociace nemocnic ČR

Důvodů nedostatku lékařů je několik. Podílejí se na něm především předimenzovaná síť zdravotnických zařízení, vysoká míra feminizace a potřeba snížených úvazků lékařek s dětmi a novely zákoníku práce, které přinášejí tlak na snižování počtu přesčasových hodin.

Samotné snižování počtu přesčasů lékaři vítají, na druhou stranu tento krok plně odhaluje fakt, že základní odměna za tuto zodpovědnou práci je malá. Proto zástupci LOK žádají navýšení mezd. Domnívám se však, že tabulkový systém odměňování není pro zdravotnictví vhodný. Náklady na zvyšování mezd nejsou výdajem státního rozpočtu, chybí motivace lékařů k vyšším výkonům a zodpovědnost za ekonomické výsledky zdravotnického zařízení. Asociaci nemocnic ČR nebyl předložen výpočet zdrojů, s kterým bude MZ pracovat, jak jsou vyšší zdroje do zdravotnických zařízení zajištěny, aby pokryly požadované, anebo alespoň slíbené navýšení zdrojů na pokrytí platů. Jednání s MZ se má uskutečnit v polovině listopadu a ANČR požádá zástupce MZ o tyto údaje. Pokud v té době bude již známa verze vyhlášky o úhradách na rok 2015, měly by naše nemocnice a léčebny již mít zkalkulováno, zda budou schopny požadavky odborů splnit.

MUDr. Miloš Voleman

místopředseda LOK‑SČL ČR

Odpověď na diskusní otázku je prostá. Nemocniční péče je v České republice zajištěna pouze za cenu trvalého a plošného porušování Zákoníku práce. Z průzkumu, který provedlo Ministerstvo zdravotnictví a na který reagovala asi polovina nemocnic v České republice, vyplynulo, že k personálnímu zajištění nemocniční péče tak, aby byla poskytována v souladu se Zákoníkem práce, chybí v těchto nemocnicích cca 1200 lékařů. Dá se tedy odhadnout, že celkem v českých nemocnicích chybí asi 2500 lékařů. (vycházím z předpokladu, že v nemocnicích které na dotaz ministerstva zdravotnictví nereagovaly, bude situace spíše horší.) Jediné místo, kde je dostatečné množství lékařů k zaplnění této díry, jsou lékařské fakulty. Za stavu, kdy pětina promočního ročníku rovnou po promoci odchází buď mimo medicínu, nebo do zahraničí a u zbytku absolventů je zájem o práci v nemocnici minimální, se nedá zajistit pokrytí ani přirozeného úbytku nemocničních lékařů. Proto musí být motivace mladých lékařů v první řadě finanční, protože i oni již dávno pochopili, že ideály jim účty nezaplatí.

Desetiprocentní nárůst základních platů je to minimální, co může stát nyní udělat, ne pro řešení situace, ale aspoň pro stabilizaci. Stát se k tomuto v roce 2011 zavázal, ale svoje závazky neplní. Navíc dlouhodobě toleruje, že jím vydané zákony jsou porušovány a nic s tím nedělá. Pak se nesmíme divit, že důvěra ke státu a jeho představitelům je taková, jaká je.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.