Co by poslanec KSČM Jiří Dolejš jako mnistr dělal
Moderátor (Jana Šmídová):
I první zářijový den roku 2011 je pro vás připraveno interview Studia Stop... přijal pozvání do studia Českého rozhlasu 6 představitel opozice, poslanec KSČM, ekonomický expert strany Jiří Dolejš.
Moderátor Petr Holub:
... k té sociální reformě. Vzal bych ji jako příklad všech těch reforem. Tam pan ministr Drábek, jak jsme říkali, tvrdí, že tam jde o to zjednodušit a zefektivnit ten systém, jeho samotné fungování a zároveň, že se zabrání zneužívání dávek. Myslíte si, že skutečně může například tento zákon pomoci v tomto směru? Nebo nakonec třeba i zdravotnická reforma má zefektivnit zdravotnictví.
Jiří Dolejš:
Tak já si především myslím, že sociální systémy jsou reformovány tím způsobem, aby se zbrzdil nárůst nebo i současný objem sociální transferů, čili že se na sociálním státu má šetřit. To je asi hlavní výhrada. Pokud se mluví o zefektivnění a navrhují se různé ty technické detaily, tak se mohou ukázat některé jako rozumné, některé méně. Taková ta opencard pro babičky, aby si chodily pro důchod do bankomatu, to se může ukázat jako velmi problematické.
Jana Šmídová:
Od toho se ostatně ustoupilo. Nicméně na druhé straně, pane poslanče, Vy dobře sám víte, jste ekonomický expert strany, a my se to dozvídáme každý den, že právě v sociální a zdravotní oblasti se neskutečně plýtvá, že tu reformu prostě tyto oblasti potřebují. Tak jak by jste si to představili vy? Asi nějaká přísná ruka, nějaká knuta být musí, někde se s těmi reformami začít prostě musí.
Jiří Dolejš:
Tak máte pravdu, že v českém zdravotnictví ročně proteče zhruba čtvrt bilionu korun, a že to není malá suma peněz, takže lze to zefektivnit. Otázka je, jestli utíkají největší peníze v oblasti lékové politiky, kdy se dublují léky, kdy se předepisují léky, které jsou zbytečné a tak dále, nebo utíkají v oblasti zdravotního pojištění a chodu zdravotních pojišťoven, a nebo v samotných nemocnicích, kdy takzvaná optimalizace kapacit a zdravotnických zařízení v podstatě probíhá spíš podle lokálních zájmů a ne podle nějakých objektivnějších kritérií.
Jana Šmídová:
Tak dobře. Vy to víte. A kdyby jste byli u vlády, kdyby jste byl odpovědný ministr, co by jste s tím udělal?
Jiří Dolejš:
Tak ty pokusy tady dokonce v nedávné historii byly. Připomněl bych jméno ministra Ivana Davida za sociální demokracii. Ministři za zdravotnictví když do toho opravdu více šlápli, tak poměrně rychle byli odejíti.
Jana Šmídová:
Ta úmrtnost ministrů je obrovská.
Jiří Dolejš:
Ano. Ta životnost ministrů zdravotnictví je poměrně nízká. A možná že to souvisí s tím, že ekonomické zájmy jsou tam pevně nastaveny a nechce se jim změnit. Obdobné je to, myslím, i v oblasti dopravních investic.
...
Říká host prvního zářijového interview Studia Stop, poslanec KSČM Jiří Dolejš. Tak děkujeme za Vaše informace, názory a zase někdy na shledanou.
Zdroj: Český rozhlas 6