Přeskočit na obsah

Chytré řešení chybí

Třicetikorunový odpustek do kasiček lékařů zaváděli politici s tím, že alespoň omezí zneužívání lékařské péče. Už ale neřekli, že omezovat musí hlavně děti, kterým se nechce do školy (a za ty se stejně už poplatek nehradí), a hypochondry, kteří se u lékaře cítí dobře nebo prostě nechtějí pracovat.

Zaměstnance, který svůj plat potřebuje pro uživení rodiny, totiž ordinační turistika neláká, ani když je úplně zdarma. Tedy pokud člověk nepočítá těch 13,5 procenta vyměřovacího základu mzdy, které za něj zaměstnavatel odvádí na zdravotním pojištění.

Odměnou je totiž v případě "úspěchu" několik dní bez příjmu. A tak trpí kolegové v práci i práce sama, když se lidé samoléčí. Zato v lékárnách mají radost, dostanou peníze za léky hned v hotovosti.

A řešení, které by nabídlo alternativu, chybí. Soukromé zdravotní pojištění zatím nabízí jen domluvení návštěvy lékaře nebo dorovná nemocenskou, ale s tolika výlukami, že člověk s chřipkou nedostane ani korunu. Nezbývá tedy než zodpovědný přístup - šetřit na horší časy a jíst vitamíny.

HN, Otakar Schön

Zdroj: HN

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.