Přeskočit na obsah

Českým občanům chybí důvěra k autoritám

Onkologická sympozia pořádaná Onkologickou a radioterapeutickou klinikou Fakultní nemocnice v Plzni mají již několikaletou tradici. Medical Tribune, která se těchto setkání odborníků pravidelně účastní, položila přednostovi ORAK prof. MUDr. Jindřichu Fínkovi, Ph.D., několik otázek.

 

| Pane profesore, co vedlo vaši kliniku k organizaci vlastních sympozií?

Onkosympozia Plzeň, která naše klinika pravidelně pořádá, samozřejmě nemají ambici konkurovat Brněnským onkologickým dnům, ty jsou postaveny na zcela jiném principu. Jejich program je velmi rozsáhlý a setkávají se zde odborníci, které v podstatě spojuje veškerá onkologická péče. Někdy se stane, že se účastníci kongresu míjejí a nemají ani čas si spolu pohovořit. Naše představa tedy byla, že během jednodenní akce zkoncentrujeme pozornost lékařů pouze na jednu konkrétní onkologickou diagnózu. Dalo by se říci, že se v Plzni schází sdružení přátel této diagnózy a ti mohou přispět do diskuse svými zkušenostmi oboru, kterému se věnují. Česká republika je malá a dostat se do Plzně už není problém, i hosté z Brna to zvládnou na otočku. Ale velmi si vážíme toho, že někteří přijedou den předem a pak máme dost času probrat témata vědecká i společenská.

 

| Jak vzniká program plzeňských sympozií?

Každá diagnóza se dostane do programu jednou za rok. Za ten rok se toho stane tolik, že nehrozí, že bychom se opakovali. BOD je jistě významným kongresem, ale novinky dnes zaznívají hlavně na kongresech zahraničních, které považuji za průlomové. My se snažíme na tyto kongresy, jako je ASCO nebo ESMO, reagovat a přenést tuto problematiku do lokálních českých poměrů rozšířenou o vlastní zkušenosti.

 

| Zařadíte v nejbližší době i další diagnózu?

Diagnózy jsou dnes pevně dány. Je to karcinom prsu, prostaty, kolorekta a ledvin. Musíme vycházet z toho, které nádorové skupiny jsou favoritní i v repertoáru klinik, se kterými spolupracujeme. Plzeňská chirurgická klinika se dlouhodobě zabývá jaterními metastázami kolorektálního karcinomu, takže i to je důvod, proč jsme toto téma zařadili do programu. Podobně je tomu u renálního karcinomu, kdy můžeme oslovit profesora Milana Horu z Urologické kliniky, který patří mezi přední světové kapacity na laparoskopické operace ledvin. Navíc jsme krajem s nejvyšším výskytem renálního karcinomu v České republice a dá se předpokládat, že jsme získali zkušenosti od velkého počtu pacientů. Prostatický karcinom může obohatit Oddělení nukleární medicíny a laboratoř imunoanalýzy pod vedením profesora Ondřeje Topolčana zabývající se diagnostikou časných stadií karcinomu prostaty. Čili snažíme se vybírat diagnózy i podle témat, která jsou blízká nejen naší onkologické klinice, ale také našemu okolí, se kterým spolupracujeme.

 

| Během sympozia několikrát zaznělo, že v Plzeňském kraji je nejvyšší incidence renálního i kolorektálního karcinomu. Čím je to podle vás způsobeno?

To kdybychom věděli, mohli bychom proti tomu i zasáhnout. Já se obávám jedné věci. Pokud se podíváme na to, co nás spojuje s ostatními oblastmi České republiky, pak je to pojídání nekvalitních diskontních potravin. Vyčleňuje nás věrnost vlastnímu pivu, kterého se pochopitelně také hodně vypije. To je jediný důvod, který mne napadá.

 

| Bylo také řečeno, že plošné zvaní na screeningové vyšetření by mohlo být úspěšnější. Jak toho dosáhnout?

Hlavní problém vidím v tom, že u nás chybí důvěra k autoritám. Prostě český občan nevěří, že má autorita pravdu a že mu radí dobře. Není možné v tom požadovat větší iniciativu od praktických lékařů, spíš si myslím, že by stálo za to tuto problematiku více zmiňovat v nejvíce sledovaných médiích. Dovedu si představit, že kdyby hlavní postava v Ordinaci v růžové zahradě onemocněla kolorektálním karcinomem, je to nejlepší způsob zvaní na screening.

 

| Další akcí, která se letos 21. září bude konat, je mamární den. Jaký bude jeho program?

S mamárním dnem jsme začínali a letos se bude konat již popáté. Velmi rádi bychom se v programu zaměřili na postavení hormonální léčby v časných stadiích karcinomu prsu u mladých pacientek a na individualizovanou léčbu vytvořenou na základě genového profilu karcinomu. Dovoluji si také do Plzně pozvat všechny zájemce, protože věřím, že náš realizační tým v čele s MUDr. Tomášem Svobodou udělá pro zajímavý průběh toho dne maximum.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.