Přeskočit na obsah

Česko‑slovenská spolupráce oftalmologů by měla zůstat zachována

Pane primáři, jaká je historie bilaterálního oftalmologického sympozia?

Sympozium se koná každé dva roky a v jeho organizaci se střídá Česká republika a Slovensko. První ročník byl uspořádán v roce 2001. Naše pracoviště u samotného zrodu akce nestálo, ale na základě výsledků naší práce bylo letos již opakovaně pověřeno Českou oftalmologickou společností ČLS JEP, aby se stalo odborným garantem a spoluorganizátorem sympozia. K účasti na již IX. ročníku bilaterálního sympozia se registrovalo přibližně šest set lékařů, což dělá z tohoto sympozia druhou největší odbornou oftalmologickou akci jak v Čechách, tak na Slovensku v roce 2017.

Jak je koncipován program bilaterálního sympozia?

Program vzniká tak, že s dostatečným předstihem informujeme lékaře v Čechách i na Slovensku, že se akce koná, a ti, kteří chtějí aktivně vystoupit, nám nabídnou své odborné příspěvky. Snažíme se, aby byly zastoupeny všechny oblasti oftalmologie. Témata programu stanovuji osobně. Dále pak oslovuji renomované odborníky z oboru a vzájemně na tvorbě vědeckého programu spolupracujeme. Jde o týmovou práci a přitom je důležitý tvořivý a aktivní přístup všech zúčastněných. Necílíme jen na jednu oční diagnózu či problematiku, naší snahou je různé oblasti očního lékařství propojovat. Například letos bude mimo jiné diskutován vliv chirurgie katarakty a refrakční či vitreoretinální chirurgie na diagnostiku a léčbu glaukomu. Sympozium by mělo být přínosem jak pro ambulantní lékaře, tak pro lékaře z klinických pracovišť. Vyměňování zkušeností mezi ambulancemi a klinickou praxí se nám jeví jako nejpřínosnější. Většinu přednášek připravují odborníci z klinických pracovišť, kteří mohou svoje znalosti a zkušenosti předat směrem do ambulancí, ambulantní specialisté jim zase mohou poskytnout určitou zpětnou vazbu. Největším přínosem je, že si lékaři mezi sebou mohou svoji práci porovnat a mají možnost o ní diskutovat dá se říci na mezinárodní úrovni, protože česká a slovenská oftalmologie se v některých aspektech liší.

Co je novinkou letošního sympozia?

I s ohledem na větší pestrost témat jsme se letos rozhodli pro pilotní projekt spolupráce s Českou glaukomovou společností a jednu z jejich odborných akcí, kterou je Glaukomový diskusní den, jsme přiřadili k bilaterálnímu sympoziu. Tím se zvýší odbornost a atraktivita programu. V neposlední řadě je smysluplné koncentrovat některé rozsahem menší odborné akce do jedné větší. Šetříme i čas a fyzické síly lékařů, kteří nemusejí tolik cestovat a mohou se věnovat svým pacientům. Koncentrace odborností do jednoho celku nabízí účastníkům získat více informací a poznatků na jednom místě. Odborných akcí pro oftalmology je v České republice mnoho, navíc jsou to často akce úzce specializované, ale kongres, který by byl zaměřen na celé spektrum oftalmologie, je pouze jeden, a to výroční celostátní sjezd naší odborné společnosti. Svým rozsahem je naše sympozium druhou takovou akcí v ČR i SR.

Kde se bude konat desátý ročník?

Jak jsme dnes mohli slyšet od prezidenta Slovenské oftalmologické společnosti, za dva roky je plánováno setkání v Nitře. Pro nás je důležité zachovat a rozvíjet česko‑slovenskou spolupráci, která má dlouholetou tradici, a vysokou odbornou úroveň. To vyžaduje pozitivní a aktivní přístup očních lékařů obou zemí. Cílem bilaterálního sympozia vždy bylo vyměňovat si zkušenosti nejen mezioborově, ale i mezinárodně, od léčby přes diagnostiku a třeba i problematiku úhrad zdravotními pojišťovnami.

Kongres je na svém začátku, na co se vy osobně v programu těšíte?

Osobně se těším na diskuse u kulatých stolů, které jsou zaměřeny na problematiku chorob sítnice, chirurgické možnosti řešení presbyopie či na současné využití femtosekundových laserů v oftalmologii. Určitě zajímavý bude glaukomový diskusní den, protože se tam bude prolínat glaukom s dalšími částmi oftalmologie. Zajímavá bude také Live Surgery, nové diagnostické metody, čeká nás vyžádaná přednáška, kterou přednese doktor Vladimir Kratky z Kanady, ten se věnuje okuloplastické chirurgii a bude mluvit o chirurgických možnostech odstranění oka, je toho více. A samozřejmě se těším i na společenský večer, kde se zkušenosti s kolegy vyměňují nejspontánněji. I když pravda je taková, že všichni se na tento večer těší a já s tím mám trochu práci.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.