Přeskočit na obsah

Češi se více orientují v pravidlech užívání antibiotik

Češi se daleko víc než ještě před několika lety orientují v pravidlech, která doprovázejí užíváni antibiotik. Zjistili to lékárníci, kteří provedli průzkum na konci minulého roku. V 700 lékárnách vybrali více než 3,5 tisíce dotazníků, ze kterých vyplynulo, že už jen třetina lidí věří, že antibiotika zabíjejí viry. Ještě v roce 2010 přitom přijala tento omyl za svůj víc než polovina respondentů. A 70 % pacientů už ví, že zbytečné užívání těchto léků snižuje jejich účinek. Já o tom budu mluvit s praktickou lékařkou Irenou Kudrnovskou. Dobré odpoledne.

Irena KUDRNOVSKÁ, praktická lékařka:
Dobré odpoledne.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Paní doktorko, musíte pacientům často vysvětlovat, k čemu se antibiotika hodí, k čemu ne? Vědí, nebo jsou spíš poučenější než ještě, dejme tomu, před rokem?

Irena KUDRNOVSKÁ, praktická lékařka:
No, určitě jsou poučenější. V posledních letech já pozoruji, že už po mně nechtějí antibiotika na každou rýmičku, ale spíš se někdy setkávám i s opačným extrémem, že při těžkých infekcích ta antibiotika odmítají a říkají - a nešlo by to bez nich? Takže.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
To je přehnaná opatrnost.

Irena KUDRNOVSKÁ, praktická lékařka:
Přesně tak. Jako mají pocit, že třeba by se jim, by se jim porušila imunita, kdyby si ty antibiotika vzali, tak zase já jim musím vysvětlovat, že skutečně tedy ne, že tady je nutno pomoci organismu, aby se s tou těžkou infekcí dokázal poprat a ta bakteriální infekcí a to dokážou skutečně jenom ta antibiotika.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Existuje oprávněná obava, že pokud lidé naopak ta antibiotika nadužívají, tak potom se stanou rezistentní vůči nim, už jim nezaberou potom, když to budou potřebovat? Jak dlouho musí být zneužívána v uvozovkách antibiotika, aby se toto stalo?

Irena KUDRNOVSKÁ, praktická lékařka:
No, spíš, že nestanou se rezistentní ti pacienti, ale stanou se rezistentní ty kmeny těch bakterií, protože někteří pacienti byli schopni ta antibiotika brát tak, že teď mám horečku, teď je mi špatně, budu si je brát 3 dny, udělalo se mi dobře, přestanu. A tím se právě začaly vychovávat rezistentní kmeny bakterií a ty pak na běžná antibiotika nezareagovaly u jiných pacientů a museli jsme sáhnout po širokospektriích, které zase mají spoustu vedlejších účinků na ten organismus toho pacienta.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Setkáváte se často s tím, že si pacienti sami ordinují antibiotika třeba ze zásob, které jim zbyly z předchozího onemocnění?

Irena KUDRNOVSKÁ, praktická lékařka:
Také se s tím setkávám, ale naštěstí to dělají ti poučenější pacienti, že vědí, že když vykašlávají zelené a mají vysokou horečku několik dní, kterou jsou nejsou schopny zvládnout nějakými antipiretiky, tak potom ta antibiotika, která mají zbytek doma, nasadí, ale druhý den, třeba v pondělí potom už přiběhnou a řeknou - vzal jsem si, mám s tím pokračovat nebo mi dáte něco jiného?

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Jak je to nebezpečné sám si ordinovat antibiotika?

Irena KUDRNOVSKÁ, praktická lékařka:
No, já to nevidím moc ráda, protože radši bych, aby toho pacienta vždycky prohlédl lékař, jestli to bude lékař na pohotovosti nebo jestli přijde k nám, teda v sobotu, v neděli, nebo ve všední den, když přijde k nám k praktikům, tak raději mohu posoudit, zda ten stav toho pacienta vyžaduje antibiotika. Jsou různé laboratorní metody, které mi řeknou teď hned, zdali se jedná o virové onemocnění nebo o onemocnění bakteriální.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Co byste doporučila pacientům jako zásady při užívání antibiotik, co by měli dodržovat?

Irena KUDRNOVSKÁ, praktická lékařka:
Rozhodně by měli dodržovat to, co jim lékař předepíše, to znamená, dávkování, délku léčby a případně i to, zda k tomu smějí mléčné výrobky nebo zda naopak musí k tomu brát vitamíny nebo zda jim doporučí i nějaké potravinové doplňky, čím myslím teda ty laktobacily a podobné bakterie, kterým zase pomohou srovnat střevní flóru, kterou jim ta antibiotika zničí.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Podle zmíněného průzkumu je valná většina pacientů spokojená s tím, jak jim vysvětlí celou lékárníci, ale 20 % rodičů se domnívá, že lékaři si ulehčují práci, než aby vysvětlili pacientovi, jak se má vyléčit sám nebo jeho potomek, tak prý předepíší okamžitě lék. Máte zkušenost, že by vám pacienti si stěžovali, že by si tímto způsobem tu práci ulehčovali?

Irena KUDRNOVSKÁ, praktická lékařka:
Ne, ne, to v žádném případě, ale spíš to je vzniklé tím, že my tomu pacientovi všechno vysvětlíme nebo pediatři to vysvětlí těm rodičům, ale ti pacienti, protože jsou vyděšení, tak než dojdou ke dveřím, tak to, co jsme řekli, zapomenou a pak se znovu ptají v těch lékárnách, takže to není, že by byli špatně informováni, ale spíš, že v tom stresu prostě jim to z té hlavy vylétá a pak se znovu ptají v těch lékárnách.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Vysvětluje praktická lékařka Irena Kudrnovská. Já děkuji, na shledanou.

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.