Cenu ministra 2016 dostala za práci pro onkologické pacientky ředitelka Mamma HELP
U příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, který připadá na 3. prosince, pořádala Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) ve Španělském sále Pražského hradu tradiční, již 23. slavnostní koncert umělců se zrakovým postižením. Společenskou událost zaštítili prezident republiky Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka. Před zahájením koncertu byly předány Ceny ministra zdravotnictví za práci ve prospěch zdravotně postižených občanů a za rozvoj zdravotně sociální péče.
* Jednou ze tří oceněných je Mgr. Jana Drexlerová, ředitelka pacientské organizace Mamma HELP. Především se Vás chci zeptat, jak jste předávání této ceny prožívala?
Ceny si opravdu vážím a mám z ní radost. Vnímám ji jako ocenění práce nejen své, ale i mých kolegyň z Mamma HELP. Koncert ve Španělském sále byl opravdu nádherný a celé to byl moc hezký zážitek. Sál byl plný lidí, kteří se ze setkání těšili, a nevidomý moderátor byl úžasný. Jsem ráda, že jsem to zažila.
* Na plaketě, kterou vám předal náměstek ministra zdravotnictví JUDr. Radek Policar, stojí, že Výroční cenu za práci ve prospěch zdravotně postižených za rok 2016 jste získala za mimořádné zásluhy v oblasti péče o onkologicky nemocné v České republice. Vím, že Mamma HELP vedete od jeho vzniku, můžete shrnout, jak jste začínali a čím vším se nyní zabýváte?
Vznikli jsme před 17 lety a cílem našeho snažení bylo pomoci ženám se zhoubným onemocněním prsu k tomu, aby se lépe vypořádaly se vším, co tato diagnóza v jejich životě změnila. Tak jako se to podařilo nám, které jsme v Mamma HELPu už pár měsíců po jeho založení začaly pracovat jako terapeutky. Brzy jsme si ověřily, že naše osobní zkušenosti s nemocí mohou dobře posloužit dalším a že jim kromě psychické podpory umíme předat i užitečné informace, aby se v nové situaci lépe vyznaly. K této prvotní výzvě jsme brzy přidaly další – postarat se také o to, aby se zdravé ženy více zajímaly o své zdraví a prevenci. V obou oblastech se pohybujeme i dnes, jen s tím rozdílem, že nyní máme otevřené poradny už v osmi městech, že v nich pracuje padesátka vyléčených pacientek a za kliku v nich každoročně vezme víc jak 6000 návštěv. A na osvětové přednášky k prevenci si nás zvou školy, firmy a různé instituce či spolky z celé republiky, někdy se stane, že nestíháme. I když máme šedesát certifikovaných edukátorek. Kromě toho postupně přibyly další aktivity – provozujeme bezplatnou telefonní AVON linku proti rakovině prsu, vydáváme brožury i publikace pro pacientky i k osvětě, organizujeme ozdravné pobyty, máme e-shop s výrobky z artedílen. Kromě www.mammahelp.cz, kde funguje i lékařská poradna, máme také stránky spojené s motivačními kampaněmi, jako Nezůstávej sama, Umíme žít naplno, Holky, už mi zase chutná…Nejnovější je naše preventivní kampaň Udělej uzel a pošli ho dál – ta je zaměřená hlavně na mladé a na sociální sítě, odstartovaly jsme ji letos v říjnu u příležitosti Měsíce v růžové.
* V poslední době se mluví o tom, že už není výjimkou, když rakovinou prsu onemocní i hodně mladé ženy, máte i jim co nabídnout?
Jsem přesvědčená, že ano, i když zprvu dávají přednost internetu. Najdou tam snadno veškeré informace a hodně spolu komunikují v různých fórech a diskusních skupinách, je to pro ně přirozený způsob hledání podpory. Až po čase některé z nich začnou vyhledávat spíše osobní kontakt a ocení přece jen i bezpečnější prostředí, diskrétnost, individuální sdílení i poradenství. Od ledna začne v pražském Mamma HELP centru fungovat i odborná poradna pro rodiny mladých pacientek s dětmi, povede ji zkušená klinická psycholožka. Ten projekt se jmenuje Říct to dětem, a pokud bude mít takovou odezvu, jakou očekáváme, zřídíme postupně stejnou službu i v ostatních našich centrech.
Už také vzniká odborná brožurka se stejným názvem, příklady, které jsou v ní uvedeny, jsou ze života – podělily se o ně s námi rodiny pacientek, které jsme pozvaly ke společnému setkání v říjnu.
* Nápadů, jak rozšířit vaše aktivity, máte stále dost, a vypadá to, že všechno jde jak po másle…Je něco, s čím nejste spokojená? Nebo co byste chtěla změnit?
Nejde ani tak o naši kreativitu, spíš se snažíme vyhovět požadavkům žen i jejich rodin, s nimiž se na nás obracejí. A každý nový projekt, který se snažíme uvést do života, musí být nejdřív personálně i finančně zajištěný, jinak by to nemělo smysl. Nutné obměny v našich pracovních týmech jsou vzhledem k vysoké psychické a emoční zátěži běžné, a není snadné získat pro tuto práci, navíc jen symbolicky honorovanou, vhodné adeptky. Dbáme samozřejmě na kvalitní vyškolení a zácvik každé nové terapeutky či edukátorky, a ne každá nakonec uspěje, a někdo také sám zjistí, že by některé situace neustál. Pokud jde o peníze, je provoz našich osmi Mamma HELP center nejnákladnějším projektem, musíme ale zajistit i finance na všechny další aktivity, které fungují a kterých bychom se nerady vzdávaly. Je to každodenní starost moje i mého malého týmu, ale také všech osmi koordinátorek center. Jsme velká organizace s celostátní působností, přesto nás státní dotace téměř míjejí, jsme závislí především na darech individuálních dárců a firemních partnerů. Část prostředků si také dokážeme vydělat vlastní činností, z toho mám velkou radost. Moc by pomohlo, kdyby se pacientské organizace, které se skutečně starají o nemocné, případně jejich rodiny, mohly oficiálně ucházet o podporu v rámci zdravotnického systému a byly jeho legální součástí. Je přece už spousta příkladů dobré praxe v rámci spolupráce pacientských organizací a zdravotnických zařízení. Řada zdravotníků vnímá pomoc aktivních, edukovaných pacientů, kteří pomáhají dalším, velmi pozitivně. Velmi nadějně proto vidím projekt FÓRUM, který vznikl na základě spolupráce zástupců pacientských organizací a Ministerstva zdravotnictví ČR a který by právě legislativní ukotvení pacientských organizací přinést měl.
Zdroj: MT