Přeskočit na obsah

Bude slučování a zavírání nemocnic?

Moderátor (Iveta Toušlová):
Krizové scénáře teď chystá Ministerstvo zdravotnictví pro případ, že čeští lékaři skutečně naplní své hrozby. Tedy, že hromadně odejdou z práce. O výpovědi už mluví na 4 tisíce doktorů. Ačkoliv Ministerstvo jejich požadavky na zvýšení platů považuje za oprávněné, vyslyšet je nemůže. Absolventům proto alespoň přislíbilo zlepšení podmínek pro získání první atestace.

Redaktor (Markéta Šenkýřová):
Hromadné výpovědi rovná se zavírání klinik. Nemocnice bez dostatku personálu a s˙rizikem pro pacienta, budou muset dočasně omezit provoz a zbylí doktoři začnou léčit v˙nemocnicích, které určí jejich zřizovatelé. Tedy stát, nebo kraj.

Host (Leoš Heger /Top 09/, ministr zdravotnictví):
Bude se řešit operativně tak, aby ty nemocnice se staly co nejefektivnější.

Redaktor (Markéta Šenkýřová):
Češi se tak mají podle ministra připravit na to, že na ně lékaři budou mít míň času. Budou se řešit jen akutní případy a na vše se bude déle čekat. Ministerský přístup lékaře pobuřuje.

Host (Martin Engel, předseda LOK-SČL):
Nenabízet řešení v horizontu 15 měsíců žádné, tak to jistě uznáte, že není žádné řešení.

Redaktor (Markéta Šenkýřová):
Kampaň nespokojených lékařů "Děkujeme, odcházíme" požaduje, aby jejich platy byly 1,5 až 3 násobek průměrné mzdy. Na to ale ministr přistoupit odmítá. Uchlácholit alespoň mladé doktory chce ministr novými pravidly pro získávání atestací. Ta stará doktoři dlouhodobě kritizují. Vadí jim třeba počet takzvaných základních kmenů, kvůli kterým se často i k˙vlastnímu oboru dostanou až po letech.

Host (Martin Švestka, sdružení Mladí lékaři):
Lékaři, kteří chtějí tento obor vykonávat, po dva roky po absolvování lékařské fakulty, nepracují ve svém oboru ani jeden den.

Redaktor (Markéta Šenkýřová):
Připravovanou vyhláškou, kterou slibovala už ministryně Jurásková, by tak k˙současným deseti kmenům, mělo přibýt dalších šest.

Host (Tomáš Zima, děkan 1. lékařské fakulty UK v˙Praze):
Absolvent absolvuje určitou společnou část, a samozřejmě i potěch dvou letech už bude moci vykonávat určité služby pohotovosti a některé výkony.

Redaktor (Markéta Šenkýřová):
A ministr chce zrušit i takzvané stabilizační smlouvy, kterým se musí mladý lékař upsat, pokud chce na atestaci příspěvek od státu, že po zkoušce v Česku minimálně pět let zůstane.

Host (Leoš Heger /TOP09/, ministr zdravotnictví):
Tak jako nemáme žádné vázací akty na vysokoškoláky, že bychom je neměli mít ani na to nadstavbové studium lékaře.

Redaktor (Markéta Šenkýřová):
I přesto, že ministr připravuje krizové scénáře, věří, že po novém roce do ciziny neodejde víc než 2 tisíce lékařů a péče doma se nebude muset proto radikálně omezovat.

ČT, Iveta Toušlová, Bohumil Klepetko

Zdroj: ČT

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.