Bude se na reformě zdravotnictví podílet i lékařská komora?
Datum vydání: 31.03.2011
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Šéfa České lékařské komory Milana Kubka zdravím živě, dobrý den. Pane doktore, je jasné, do jaké míry se bude lékařská komora podílet na přípravě zdravotnické reformy, jestli vůbec?
Tak, to je otázka spíše na ministra zdravotnictví a na vládu, protože my jsme si v˙rámci akce Děkujeme, odcházíme vynutili závazek vlády, že bude spolupracovat s˙lékaři včetně České lékařské komory a my jsme připraveni ke spolupráci, takže ta otázka by skutečně měla spíš směřovat na vládu a já když sleduji ten uplynulý měsíc, tak si musím klást otázky, jestli vláda o tu spolupráci zájem má. . .
Nekontaktuje vás vláda?
Jestli si vůbec naši politici přejí nějakou reformu zdravotnictví.
A nekontaktuje vás, pane prezidente, vláda třeba nebo ministr Heger?
Tak jistě některá jednání probíhala, například jednáme o nutných úpravách zákona o zdravotních službách, ale mě mrzí to, že pan ministr nepřiznal, že ten zákon o zdravotních službách a speciálních zdravotních službách není tím, co by nutně naše zdravotnictví dnes potřebovalo. To jsou zákony, které nejenom, že nemohou uspořit žádné peníze, ale právě naopak přinesou další, další náklady, ať už se to týká práva na druhý názor, tedy duplování vyšetření a jeho hrazení z veřejného zdravotního pojištění, budování nějakého registru zdravotnických pracovníků, povinnosti zdravotnických zařízení absolvovat přeregistraci, což je práce pro . . .
To jsou konkrétní výhrady zákonu o. . .
. . . úředníků. . .
. . . službách, ale. . .
To jsou konkrétní výklady o zákonu o zdravotních službách, ale my naopak. . .
Vy považujete za zásadní otázku standardů a nadstandardů, jestli se nemýlím, tady jste taky skeptický vůči přístupu ministra Hegera. Z jakého důvodu?
Protože to, co my chceme po politicích je, aby vytvořili zákonný rámec a návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění, předložený panem ministrem Hegerem, ten zákonný rámec netvoří, to znamená on nestanoví mechanizmus, jak se ty standardy, respektive nadstandardy budou definovat a neetabluje připojištění na ty nadstandardní služby, které jediné může být dalším zdrojem neveřejných peněz do zdravotnictví, protože ta přímá spoluúčast pacientů na úhradě zdravotní péče na úrovni 17 procent je v˙České republice již hodně vysoká a zvyšování nějakých dalších poplatků hotovostních pro řadu pacientů by bylo sociálně neúnosné.
Už jste tyto své pochybnosti ministru Hegerovi naznačil, řekl jste mu to?
Opakovaně.
A vy tedy máte pocit, že vám nedopřává sluchu nebo že vás nebere tak vážně, jak by měl?
Tak, já si myslím, že v dané chvíli skutečně tu situaci podceňuje, protože pokud ten zákon vstoupí v platnost ve znění, které my máme z ministerstva k dispozici, tak se obávám, že žádné standardy stanoveny nebudou a to by potom byl skutečně problém. My jsme připraveni podílet se na spravedlivé reformě zdravotnictví, na reformě, kterou veřejnost přijme, rádi bychom spolupracovali, ale ta vůle musí být na obou stranách.
Příští rok bude v systému zdravotnictví chybět možná víc než 10 miliard korun, to je dost. Vláda uvažuje o tom, že by ušetřila rušením akutních lůžek. Co si myslíte o tomto plánu?
Tak, především je třeba říct, že pokud zvýšením dolní sazby DPH z˙10 na 14 procent stát vysaje ze zdravotnictví 4 miliardy korun, tak tyto peníze prostě nemůže zdravotnictví ukrást, ale musí je do zdravotnictví vrátit. My prostě nebudeme dělat reformu zdravotnictví proto, abychom sháněli peníze pro zdevastovaný státní rozpočet. České zdravotnictví je strašně podfinancováno a nemůže prostě zdravotní rozpočet, státní rozpočet dotovat. Ptáte-li se na ta akutní lůžka, tak pochopitelně teze o zrušení deseti tisíc lůžek je naprostý nesmysl, nevychází z žádné analýzy potřeb, protože zdravotnictví je zde pro pacienty a nikoliv prostě pacienti pro zdravotnictví. Co my potřebujeme je provést inventuru lůžkového fondu, zjistit dostupnost a využití jednotlivých lůžek a jednotlivých zdravotnických zařízení a provést restrukturalizaci ve smyslu posílení té následné péče a omezení péče akutní a ruku v ruku s tím musí jít posílení ambulantního sektoru a tady zase prostě zcela nesmyslně ministerstvo zdravotnictví navrhuje zavedení nějakého dvousetkorunového poplatku za přístup pacienta k ambulantním specialistům.
Zatím není jasné, kolik to bude peněz a je to zase další otázka poplatků.
. . . jak doporučit praktického lékaře . . a úplně, to je úplná kontradikce proti té restrukturalizaci lůžkového fondu. Takže ta otázka je poměrně složitá, ale co je důležité, občané musí rozumět, proč se ta reforma dělá, musí ji vnímat jako spravedlivou a musí tu reformu prezentovat důvěryhodní politici.
Dodává prezident České lékařské komory Milan Kubek, já vám děkuji za rozhovor. Na shledanou.
Zdroj: Radiožurnál