Přeskočit na obsah

Břeňková: Platy klesnou o šest procent

Radiožurnál si do studia k diskusi pozval místopředsedkyni Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivanu Břeňkovou a ministra Hegera. Toho se moderátor hned na úvod zeptal, zda alespoň v něčem chápe rozladěnost odborů.

"Já tomu rozumím, že odboráři se snaží vytvářet obraz jakési beznaděje a protestovat. Nepochybuji o tom, že zdravotnický systém je v určité tenzi, že příliv peněz se do něj zastavil, ale stále ještě mírné navýšení letos bude. Ale vzhledem k tomu, že systém je v dlouhodobém deficitu, my chceme tento deficit snižovat a proto se snažíme šetřit a racionalizovat věci, jak to maximálně jde," uvedl na otázku moderátora Heger s tím, že si myslí, že zdravotnictví stále běží vcelku dobře a poběží tak celý tento rok.

Místopředsedkyně zdravotnických odborů Ivana Břeňková poté moderátorovi potvrdila, že trvá na tom, že za nastalou situaci nese osobně odpovědnost Heger.

Ohradila se však proti ministrovu tvrzení, že dojde k navýšení financí do resortu."Z úhradové vyhlášky vyplývá, a máme informace, že například u přímo řízených organizací by mělo dojít k poklesu proti roku 2011 až o 200 milionů korun, proti tomu, co měly fakultní nemocnice. Dokonce jsme dostávali čísla i vyšší. A pokud teď dochází k tomu, že některým zaměstnancům a v některých fakultních nemocnicím jsou všem snižovány mzdy o šest procent, nevidím tu situaci tak, že by se ten příliv peněz pouze zastavil a dokonce by mělo dojít k navýšení," uvedl Břeňková. 

Ministr Heger na to zareagoval:" Tak já se to pokusím zjednodušit, aby to bylo srozumitelné. Nám přibude méně než jedno procento na výběru pojistného, ale ten systém je z loňska v deficitu asi 5 miliard, tento deficit se už třetím rokem snižuje a my ho musíme snižovat i příští rok, protože docházejí rezervy, které pojišťovny z posledních 6 let měly a my opravdu nechceme, aby pojišťovny začaly krachovat a začaly platit poskytovatelům později. Takže proto musíme být restriktivní."

Podle Hegera tato restrikce činí asi 2 procenta v systému, čímž se systém z finančního pohledu vrací zpátky do roku 2011, kdy se ještě nehovořilo o katastrofálním nedostatku péče.

"Takže nebude katastrofální nedostatek péče, ani žádný nedostatek v roce 2013, jenom ten systém potřebujeme zastabilizovat a nalézt všechny jeho vnitřní rezervy. O to tady jde a my jsme dokonce v některých segmentech finance přidali, u těžkých pacientů v centrech onkologických, neurologických, dalších, bude až o šest procent více zdrojů. Ale je potřeba šetřit na těch běžných banalitách a tam ty rezervy stále jsou," vysvětlil Heger.

Břeňková se na to rozhodla oponovat. "Pokud máme informaci, že by mělo dojít k poklesu ve fakultních nemocnicích přibližně o 250 - 300 milionů korun, a to snížení o mzdy dělá pouze takovou čtvrtinu toho poklesu finančních prostředků, pak musí dojít ještě k tomu, že se omezí tedy některé jiné výdaje, například výdaje na léky, na zdravotnický materiál. Důsledek bude ten, že se bude tedy méně pracovat a já nechci říct jako méně léčit, bude méně lůžek, to jsou věci, které my nezafinancujeme pouze tím, že se sníží mzdy zaměstnancům. Tam musí být i ty následné kroky. A to je to, čeho se obáváme - omezení péče."

Moderátor se dále zeptal Břeňkové, zda odborům přijde seriózní vtahovat do těchto komplikovaných sporů pacienty.

"To se pacientů týká. Kdyby se to týkalo pouze zaměstnanců tím, že se jim sníží jejich mzdy, tak se to bude odehrávat zřejmě na úrovni ministerstva a zaměstnanců. Ale vzhledem k tomu, že ty úspory nebudou kryty pouze těmi mzdami, tak se dotýká pacientů," vysvětlila zapojení pacientů do petiční akce Břeňková.

Na otázku, zda považuje chystané letošní protesty už za každoroční kolorit či je bude brát v úvahu, odpověděl ministr zdravotnictví, že tyto projevy nespokojenosti nechce bagatelizovat.

"My se dvacet let našeho moderního zdravotnictví potýkáme s tím, že zdravotníci, a já jsem taky dlouhá léta mezi ně patřil, jsou nespokojení a vidí celou řadu možností, jak ten systém zlepšit. A my na tom pracujeme. Podívejte se, loni se udělal pokus o redukci lůžek, nějaká lůžka se zredukovala, zdaleka ne všechna, která se mohla zredukovat, ale bude se v tom pokračovat, a to neznamená, že se prostě ubírá péče, ta se jenom racionalizuje," uvedl Heger.

Podotkl, že Česko vykazuje v průměru asi 14 návštěv každého občana u lékaře ročně a v jiných zemích v průměru v Evropské unii je to asi polovina. "Čili pacienti často chodí ke zdravotníkům ne úplně nezbytně a já to říkám jako příklad těch rezerv, kde jsou a ty rezervy je potřeba hledat, už třeba i proto, aby se ušetřilo na další zvyšování platů v budoucnosti a my bychom v tom rádi pokračovali," dodal Heger.

www.tribune.cz

cin

Zdroj: Radiožurnál, www.tribune.cz

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.