Bohatí budou žít déle a přežijí daleko těžší nemoci než ostatní
Rozvoj lékařské vědy a léčebných možností bude podle ředitele FN Královské Vinohrady v Praze Marka Zemana dostávat neustále pod tlak pojistné a jiné finanční systémy a nastolí potřebu trvalé reformy zdravotnického systému. „Není jiné cesty než postupně omezovat lékařskou péči, na kterou bude nárok z povinného pojištění, a stále více zákroků financovat ze zdravotního připojištění poskytovaného soukromými subjekty," tvrdí Zeman v komentáři pro MF Dnes.
„Jednoho dne bude muset evropská rovnostářská společnost připustit, že lidé, kteří díky svým finančním možnostem budou ochotni a schopni investovat do svého zdraví více, budou žít v průměru déle a přežijí daleko těžší nemoci než zbytek populace," domnívá se ředitel pražské vinohradské nemocnice.
Nůžky se vlivem prudkého rozvoje vědy budou stále víc rozevírat
Podle něj půjde o změnu myšlení, na níž bude možné postavit i filozoficky odlišný systém financování zdravotnictví, který bude zase po nějakou dobu funkční. „Do té doby nezbývá než podporovat každého ministra zdravotnictví, který bude mít odvahu v permanentní reformě zdravotnictví pokračovat," vyzývá Zeman.
Jeho závěry vycházejí z předpokladu, že rozdíl mezi léčebnou péčí, kterou lze zaplatit z povinného nemocenského pojištění, a dostupnou péčí se neustále zvětšuje. „A tyto nůžky se budou vlivem prudkého rozvoje lékařské vědy rozevírat dále a pravděpodobně stále rychleji," očekává šéf vinohradské nemocnice.
Běžný občan nemůže být léčen jako předseda vlády
Dokládá to na české zdravotnické legislativě, z níž vyplývá, že každý občan má právo na zdravotní péči v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy. „Nic takového již teď není možné. Kdyby každý občan byl léčen léky nebo prostředky, které by byly použity v případě, že u brány fakultní nemocnice zkolaboval předseda vlády, tak se financování českého zdravotnictví zhroutí během několika týdnů," vysvětluje Zeman.
PARLAMENTNÍ LISTY CZ.
Zdroj: PARLAMENTNÍ LISTY CZ.