Architekt: Vzhled nemocnic zhoršuje pacientův stav
Před osmi lety si Michael Graves přivezl ze Ženevy něco, co vypadalo jako normální rýma. Po dvou dnech ale skončil v nemocnici s ochrnutou dolní polovinou těla. Dodnes lékaři neobjevili důvod jeho zdravotních problémů, zřejmě jde o vzácnou chorobu, která ani nemá své jméno.
Popisovaná neutěšená situace podle něj zároveň odrazuje pacienty od snahy znovu se zapojit do společnosti a být aktivní. Z tohoto důvodu se rozhodl navrhnout a postavit nemocnici s ideálními pokoji a vhodným nábytkem pro lidi se sníženou pohyblivostí. Vznikla tak postel s oblými rohy, stůl, který lze otevřít z více stran a křeslo se širokými madly, z něhož se pacient snadno zvedne.
Gravesovy zkušenosti se nyní odrážejí v tvorbě jeho společnosti, která se zabývá zlepšením péče a designu v nemocnicích. Podle Gravese totiž léčba neznamená, že se pacient nechce dívat na barevné zdi nebo obrazy. Každý by navíc podle něj měl dosáhnout na zásuvky, mít možnost vyndat si ze šuplíku své věci a nebýt odkázaný jen na péči druhých.
Každý zaměstnanec proto musí podle Gravese týden jezdit na vozíčku a strávit nějaký čas v nemocnici, aby věděl, jak na lidi působí kachlíky na stěnách a bílá skla v oknech. Se svou novou koncepcí sklidil úspěch na konferenci inovativních nápadů TEDMED, kde se nechal slyšet: "Musel jsem přestat hrát golf, musel jsem přestat cestovat, musel jsem přestat dělat spoustu věcí, které jsem měl rád. Ale začal jsem pracovat na zlepšení nemocniční péče a toho se nevzdám."
*****
Autor: han
TÝDEN. cz
Zdroj: TÝDEN