Anketa mezi vítězi: S jakým největším problémem se ve svém oboru potýkáte?
S jakým největším problémem se ve svém oboru potýkáte?
Jiří Vorlíček,
ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně
Pokulháváme v empatii a v komunikaci s pacienty. Pokulháváme také v péči o nevyléčitelně nemocné, v takzvané paliativní péči. Tady vidím velkou rezervu onkologie.
Petr Němec,
ředitel centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně
V rámci našeho ekonomického systému je velký tlak, aby počet personálu v nemocnicích odpovídal vyhláškovým tabulkám. Ty jsou dostatečné pro to, aby pacienti byli léčeni, ale pro chirurga to znamená, že bude od rána do večera operovat a nebude už mít čas za pacienty přijít a rozmlouvat s nimi. Kontakt lékaře s pacientem tak kvůli tomuto tlaku není takový, jaký by měl být.
Vladimír Beneš,
přednosta neurochirrgické kliniky ÚVN v Praze
Neurochirurgie je nevyváženě ohodnocená, například proti kardiologii. Neurochirurgická pracoviště se velmi špatně dostávají do černých čísel. V roce 1993 se špatně nastavily úhrady od pojišťoven a to přežívá dodnes.
Pavel Dungl,
přednosta ortopedické kliniky FN bulovka v Praze
To je velmi obtížná otázka. Co se nám dnes zdá jako nevýhoda, to může být za pár let naopak výhodou. Někde se s velkým nadšením vrhají na různé nové implantáty nebo techniky, ale za chvíli se ukáže, že to nebylo úplně správně.
Pavel Rozsíval,
přednosta oční kliniky v Hradci Králové
Největší problém máme v postgraduálním vzdělávání. Podle zákona by oční lékař neměl první dva roky po ukončení studia vůbec dělat svůj obor. Nejprve má absolvovat kolečko na interně, chirurgii nebo gynekologii a až po dvou letech má začít s očním lékařstvím. Pro nás je to katastrofa, protože kvůli tomu k nám nepřichází noví lékaři. Odradí je to.
Rozhovory s přednosty čtěte od 14 hodin (5.10.2010) na www.domaci.ihned.cz
HN
Zdroj: HN