Ambulantní lékaři budou mít za stejnou práci méně peněz
Nejprve shrňme, co lze vyčíst z textu úhradové vyhlášky. Registrujeme, že z úhradové vyhlášky v části týkající se ambulantních specialistů plyne:
1) Bude-li se VZP chovat stejně jako dosud, dostaneme od ní doplatky za výkony v celém roce 2013 (včetně těch za leden) třeba až na konci roku 2014.
2) Úhrady jsou fixovány na úroveň roku 2011 s tím, že za stejnou práci jako v roce 2011 dostaneme o 2% peněz méně, tj. de facto stejně, jako v roce 2009. Při zohlednění inflace a nárůstu DPH bude tedy náš reálný příjem menší, než před 4 lety.
3) U regulací byl snížen na polovinu „malý počet pojištěnců“ a hranice pro regulace a předpis léků byla zvýšena ze 40 na 50%, čehož důsledkem bude buď vyšší procento pokutovaných, nebo přinejmenším nárůst administrativní (a tedy i finanční) zátěže na straně ZZ i ZP v rámci jednání o odpuštění či zmírnění regulačních srážek.
4) Při akutním ošetření nesmluvního pojištěnce dostanete za bod jen 76 haléřů.
Celá tato vyhláška je pro nás obrovským překvapením a zároveň zklamáním. Během roku 2012 jsme o úhradách opakovaně komunikovali s ing. Noskem, náměstkem ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění, jehož odbor sám dal dohromady analýzy, z nichž jasně plynulo, že už v letech 2011 a tedy i 2012 byla tzv. nákladová rentabilita ambulantní specializované péče na kriticky nízké úrovni.
Opravdu jsme tedy nečekali, že následným krokem ministerstva bude další ponížení našich tržeb.
Do poslední chvíle - včetně připomínkového řízení - jsme se jednáním i hlasitými protesty snažili vedení MZ přesvědčit, ať tak nečiní. Bohužel bez úspěchu, respektive s dosažením jen velmi malých ústupků.
Situaci vnímáme jako velmi vážnou, resp. jako již přímo ohrožující samu existenci samostatné ambulantní specialisované péče.
Odhadujeme, že pokud se nezačne bránit každé jednotlivé zdravotnické zařízení, bude řada ambulancí na konci letošního roku ve velkém finančním deficitu s rizikem krachu či nutnosti se velmi pod cenou prodat.
V této chvíli se ale s tímto scénářem nechceme jen tak smířit. Pracujeme na sadě doporučení, která dáme k dispozici všem ambulantním specialistům (nikoli jen našim členům, situace je příliš vážná). Pomocí nich by měl každý lékař zkusit maximálně minimalizovat ztráty, jež mu hrozí z úhradové vyhlášky. A přežít.
Mimo to jsme tuto středu rozeslali anketní otázky našim členům, v nichž se jich ptáme na jejich hodnocení současné situace včetně ochoty k protestům. Další postup směrem k ministerstvu zdravotnictví a veřejnosti přizpůsobíme výsledku této ankety.
Vím o tom, že ČLK zahájila informační kampaň a že je plánováno mimořádné setkání předsedů jejích OS na konec ledna. Jsem za to rád, a to i když mi v tom dopise MUDr. Kubka, prezidenta ČLK, vadila ta část textu, kterou někteří mí kolegové pochopili jako útok na praktické lékaře. Jsem toho názoru, že sami PL naši situaci nezavinili a že jakýkoli rozpor uvnitř lékařské komunity může v současné době jen dělat radost komukoli mimo ni. Ostatně stále platí "Divide et impera", což by ale nám samotným jistě ublížilo.
Více se dozvíme až po uzavření ankety....
MUDr. Zorjan Jojko, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz