Přeskočit na obsah

AIFP: Novela zákona chce neústavním způsobem změnit zdravotnictví

Tisková zpráva

Z právní analýzy vyplývá, že pozměňovací návrh nebyl přijat standardním legislativním procesem, nekonalo se žádné připomínkové řízení a obešel i vládu České republiky. Ačkoliv byl předložen Výborem pro zdravotnictví PSP ČR, v realitě se jedná o návrh Ministerstva zdravotnictví ČR. Byl tak obejit princip demokratického dělení moci (zákonodárná vs. výkonná). Navíc nebyla umožněna demokratická diskuze v rámci Parlamentu, kdy členové Výboru dostali návrh jen několik hodin před chystaným zasedáním. A odborná diskuze napříč expertními skupinami neproběhla vůbec.

Novela se chystá nevratným způsobem změnit lékovou politiku České republiky. Navrhovaný systém elektronických aukcí je v Evropě používán velmi zřídka a za zcela jiných podmínek. Navíc v zemích, kde existuje, se neosvědčil v řadě aspektů. Nejčastěji vede k odchodu menších subjektů z trhu, následnému snížení soutěže mezi výrobci, potenciálnímu růstu cen či případnému nedostatku léčiv.

Pozměňovací návrh vytváří neodůvodněnou překážku pro uvádění moderních léků na trh. Stanoví totiž, že v České republice může být tzv. vysoce inovativní léčivý přípravek hrazen nejdříve poté, co bude hrazen ve 3 jiných zemích referenčního koše. Přitom by český stát měl být schopen realisticky zhodnotit, zda má konkrétní přípravek získat úhradu či nikoliv, a nemusí být v tomto odkázán na rozhodnutí jiných států s jinými ekonomickými a politickými podmínkami.

Všechny vysoce inovativního přípravky přicházejí na trh tzv. centralizovanou registrační procedurou schvalovanou Evropskou lékovou agenturou (EMA), která garantuje jejich bezpečnost a účinnost ještě před vstupem na trh.

Již nyní má České republika zpoždění nejméně 12 měsíců v přístupu pacientů k novým lékům v porovnání s Rakouskem, Maďarskem nebo Slovenskem (které jsou nám blízké velikostí
i ekonomickým systémem).

Zcela nestandardně se mění i podmínky správního řízení stanovování cen a úhrad léčiv. Je navrhováno zrušení odkladného účinku odvolání proti rozhodnutí správního orgánu (Státního ústavu pro kontrolu léčiv). Tento krok je v českém právu extrémně výjimečný (nicméně možný ve veřejném zájmu).

Dá se pak očekávat celá řada soudních sporů v oblasti náhrady škody za ušlý zisk z důvodu chybného rozhodnutí, které bude muset Česká republika hradit. Již nyní SÚKL nezvládá administrativní zátěž a sám neodůvodněně prodlužuje správní lhůty. Firmy by tak byly v podstatě trestány za neschopnost správního orgánu a přišly by o možnost využít zákonného opravného prostředku.

Tento způsob přípravy návrhu může vést k celkovému znedůvěryhodnění chystané reformy zdravotnictví, jejíž důležitou součástí novela zákona o veřejném zdravotním pojištění je.

AIFP

PharmDr. Radim Petráš, výkonný ředitel AIFP

 

 

 

 

 

Zdroj: AIFP

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.