
Komentáře
Šonka: Bez posílení primární péče zůstane zdravotnictví zahlcené
S variantou omikron se tíže epidemie přesunula téměř výhradně na bedra praktických lékařů, pro které představuje opravdu extrémně vysokou zátěž. Více…
Škrt 14 miliard ve zdravotnictví? Neříkejme tomu úspory
Zdravotní pojišťovny letos ustojí zpětné zmrazení plateb za státní pojištěnce díky vysokým zůstatkům na účtech. Tragédie to není. Vláda by ale měla…
Udělali jsme pro neočkované vše?
V české společnosti je nezanedbatelné množství dobrých chytrých lidí, kterým záleží na jejich zdraví, ale přesto chybně vyhodnotí, že pro ně vakcína…
Prof. Češka: Rok 2021 byl pro české zdravotnictví jedním z nejtěžších
Jsem z těch, kteří se snaží zdůrazňovat, že COVID‑19 není jedinou výzvou současnosti, přesto jsou následující řádky především o něm. Ale nejen… Co…
Přecenili jsme inteligenci části populace. Entuziasmus je pryč
Aktuální vlna (vlastně ani nevím kolikátá, prý pátá?) je v principu věci samozřejmě podobná jako ty předchozí. Rozdíl je v tom, že většina z nás…
Fórum: Jak dál s testováním na covid u dětí?
Plošné testování na koronavirus ve školách proběhlo letos třikrát v září, další tři kola plánovalo MZ na konec října. MeSES doporučila testovat už…
Jojko: Do ambulancí teď chodí těžší pacienti
Na sjezdu Sdružení ambulantních specialistů ČR suverénně obhájil post předsedy a chystá se na náročná jednání o úhradách za rok 2023, kdy pojišťovnám…
Koordinátor Tesařík: Ortopedii, neurochirurgii a onkologii budeme omezovat co nejméně
„V předchozí vlně se uzavírala operativa víc. Pracujeme flexibilně, abychom operací neodkládali tolik,“ říká primář ARO Nemocnice České Budějovice…
Most
Nervové buňky jsou velmi citlivé na nedostatek glukózy a kyslíku. Jakmile začne jejich koncentrace klesat pod nějakou mez, což je společný…
Fórum: Školy se vracejí k běžné výuce
Lékařské fakulty začaly v zimním semestru s praktickou výukou studentů bez omezení. Během pandemie byla výuka v mnoha případech distanční, osobně na…
Neústupnost, trpělivost a pokora. Tak prošly změny týkající se orphan drugs
Průlomová novela zákona o veřejném zdravotním pojištění nevznikla sama a přes noc. Stojí za ní také nespočet hodin práce pacientských organizací,…
Brněnské onkologické dny budou prezenčně i online
Brněnské onkologické dny (BOD) po léta měly pozici nejvýznamnější tuzemské odborné akce s onkologickou tematikou. Epidemie COVID‑19 postihla i je,…
Fórum: Je plošný růst tarifů potřebný?
Je podle vás aktuálně potřeba zvyšovat plošně tabulkové platy ve zdravotnictví? Nebo je na čase nechat větší prostor pro diverzifikaci a individuální…
COVID-19: Časté ztráty práce a odklad zdravotní péče
V prestižním Journal of Epidemiology and Community Health vyšel nedávno článek, který mapuje sekundární dopady COVID-19 – ztrátu práce a pokles…
Fórum: Co chtějí zdravotníci od budoucí vlády?
Politické strany před volbami nabízejí různé sliby, co ale chtějí sami zdravotníci? Zeptali jsme se jich: Jaké budou hlavní úkoly pro příští vládu v…
Lidé v horách
Otec lékařství Hippokrates (460–cca 377 př. n. l.) rozlišil čtyři typy lidské osobnosti: výbušné choleriky, posmutnělé melancholiky, vyrovnané…
Hodnocení vlády a rady té příští
Není realistické očekávat, že nový ministr zdravotnictví dostane mandát řešit problémy, které se na zdravotnictví řítí rychlostí rychlíku. Spíše…
Chytat krásu do sítí
Roku 1202 n. l. uveřejnil Leonardo Pisánský zvaný Fibonacci hádanku: „Na pole umístíme pár králíků. Jestliže králíci po měsíci dospějí a zplodí každý…
Dětskou psychiatrii ohrožuje nedostatek mladých lékařů
I když reforma psychiatrické péče je v ČR na dobré cestě a v péči o dospělou populaci můžeme vidět první změny, zcela odlišná je situace v dětské…
Elektronizace zefektivní a zrychlí práci lékařů
Na konci srpna podepsal prezident zákon o elektronizaci zdravotnictví a zdravotní systém čekají velké změny. Co mají zdravotníci očekávat, kdy se…
Zdvojnásobení počtu studentů je jediné řešení. Kde jinde sestry vzít?
„Věděli jsme, že je budoucích všeobecných sester málo. Hodně nás ale překvapilo, jak velký ten problém je a o kolik bychom měli počty studentů…
Fórum: Dovolená? Co to je?
Letos víc než jindy si lékaři a sestry potřebují odpočinout, zregenerovat na dovolené tělo i mysl a načerpat síly. MZ pro ně připravilo za mimořádné…
Zákon o elektronizaci je průlomová věc
Není na co čekat. V elektronizaci jsme už dávno měli být podstatně dál, říká k novému zákonu o elektronizaci zdravotnictví MUDr. Roman Kraus (ODS),…
Pro oběti domácího násilí je důvěra lékaře důležitá
U dlouhodobého domácího násilí je třeba oběti pomoc nabízet opakovaně a vést si důkladnou dokumentaci, říká právnička Lucie Hrdá, jejíž advokátní…
Eliminace hepatitidy C je reálný cíl
„Konec epidemie COVID‑19 by měl umožnit návrat k normálnímu životu i k vyhledávání a léčbě pacientů s hepatitidou C,“ říká při příležitosti Světového…
Stigmatizace nám brání učit se pečovat o své duševní zdraví
Novým ředitelem NUDZ je od poloviny června PhDr. Petr Winkler, Ph.D., který na tomto pracovišti na pozici vedoucího výzkumného pracovníka pracuje od…
Na katastrofu takových rozměrů se připravuje těžko
Zásah záchranných složek po tornádu, které ve čtvrtek 24. června večer zpustošilo několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku, byl unikátní. Zdravotnická…
Šramko: Viděl jsem možnost úspory času
Chtěli bychom, aby se platforma zCase rutinně začala využívat i v jiných nemocnicích. Očekáváme, že se zkrátí dojezdová doba a čas do intervence,…
MUDr. Bartoš z Moravské Nové Vsi: Ordinace je bez střechy, pacienti trpí úzkostmi
Z Moravské Nové Vsi odjíždí vozidlo Golem pražské záchranky, která tu pomáhala týden. Kromě poskytování akutní péče sloužil Golem také jako zázemí…
Deset let nejzápadnějšího vědeckého centra na východě Evropy
„V českém prostředí se hodně vymykáme důrazem na personální politiku. Troufám si tvrdit, že i díky tomu se CEITEC stal v průběhu první dekády svého…
Prof. Ptáček: Máme vzdělávací portál jako málokdo
Díky přesunu do online prostředí se dostupnost vzdělávacích akcí pro lékaře dramaticky zvýší, říká prof. PhDr. Radek Ptáček, Ph.D., MBA, vedoucí…
Fórum: Jak se cítí zdravotníci po pandemii?
Po čtyřech vlnách covidové pandemie se zdravotnictví postupně vrací do běžného provozu s vyhlídkou snad klidnějšího léta, kdy lékaři a sestry budou…
Fórum: Jak covid změní formy vzdělávání?
Po roce distančního vzdělávání s online výukou se v květnu vrátili do školních lavic k prezenční výuce všichni žáci a studenti a při nadále příznivém…
Ministr Vojtěch: Už si věci neberu tak osobně
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, je první český ministr zdravotnictví, který se po svém odchodu do této funkce vrátil, a tak se může stát nejdéle…
Členové ČKS si takový projekt zaslouží
„Knížka byla učebnicí i pro mě, něco nového jsem našel v každé její kapitole. Všichni jsme superspecializovaní a nikdy nemůžeme pojmout celý obor…
Mrozek: Chci hledat konsensus a rovnováhu
Po třinácti letech ve funkci viceprezidenta České lékařské komory se MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D., rozhodl kandidovat na post prezidenta této stavovské…
Rozhovor s přednostou Psychiatrické kliniky VFN doc. Martinem Andersem
Pandemie Covidu-19 v České republice odeznívá, bude však mít závažné dopady mimo jiné na oblast duševního zdraví, včetně úzkostných poruch či…
Jděte s paliativou do háje? Nemyslím, že je to rozumný přístup
Primář MUDr. Ladislav Kabelka, Ph.D., pracoval dvanáct let v hospici v Rajhradě u Brna, nyní vede již pátý rok domácí hospic v Třebíči. Zakládající…
Předávat zkušenosti mi působí radost
Medaile profesora Libenského je nejvyšším oceněním České kardiologické společnosti. Letos ji na sjezdu převzal prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC…
Čarodějnice čínské, prosperující
Víra v čarodějnice doprovází lidi ve všech kulturních okruzích celé dějiny. Čarodějnice celého světa mají některé společné znaky. Často jsou…
Fórum: Finance nemocnic v době covidové
Nemocnice vyplatí v květnu podle loňské kompenzační vyhlášky 12,42 mld. na odměnách za péči v covidové pandemii, peníze už dostaly ze státního…
Mnoho lidí překračuje kritickou hranici stresu
S environmentální fyzioložkou prof. MUDr. Julií Dobrovolnou, Ph.D., z výzkumného centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně…
Pomůže covid v návratu infekční medicíny zpět na výsluní?
Jak zdravotníci na inekčních odděleních zvládali koronavirus? Co nového do oboru epidemie přinesla, jakým směrem se vyvíjejí infekční onemocnění u…
400 endarterektomií plicnice v jediném českém centru – a nejen pro české pacienty
„S plicními endarterektomiemi jsme u nás začali v roce 2004. Do té doby bylo několik málo pacientů odoperováno v zahraničí a ostatní byli léčeni…
Vnitřně‑zevní punkce – elegantní řešení okluze centrálních žil
„Naším hlavním cílem je u takto nemocných obnovit cestu pro zavedení centrálního žilního katetru přes uzavřenou jugulární žílu vpravo, která je…
Odchod prof. Černého je tragické rozhodnutí
Řízení Dispečinku lůžkové péče a roli národního koordinátora intenzivní péče převezme dosavadní vedoucí lékař dispečinku doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph…
Moje role v promořování je přeceňována, říká prof. Černý
Po nástupu nového ministra skončil prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, 13. dubna po pěti měsících v pozici náměstka ministra zdravotnictví. Jen…
Fórum: Praktici chtějí očkovat proti covidu
Praktičtí lékaři jsou schopni naočkovat proti COVID‑19 zhruba 50 000 lidí denně. Zatím však směřují vakcíny především do očkovacích center a ordinace…
Za většinou těžkých epilepsií u dětí stojí de novo mutace genů pro neuronové kanály
Můžeme ukončit takzvanou diagnostickou odyseu – říká prof. MUDr. Pavel Seeman, Ph.D., z DNA laboratoře Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN v…
Fórum MT: Jak mít dostatek sester?
Všem zdravotním sestrám, které pomáhají již více než rok zvládat pandemii COVID‑19, udělila Nadace Charty 77 Cenu Františka Kriegla za statečnost za…
Rozhovor s předsedou Českého svazu hemofiliků Martinem Bohůnem
Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv a kdekoliv, provázejí život více než tisícovky hemofiliků v České republice. Pokud v krizové situaci…
Nejen ukolébavky
Na svět ročně přichází asi 15 milionů předčasně narozených dětí. Různou, někdy dlouhou dobu žijí na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče.…
Zvykli jsme si na růst, utratíme zbytek rezerv
Podle Ing. Ladislava Friedricha, prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR, je záměr plošně vyplatit 100 000 korun na každého ambulantního…
Nevěra
Veškerá a velmi důrazná varování byla, jsou a budou marná. Přestože již naučení starého Egypta, stará snad 4 500 let, více než důrazně varují syny,…
Stále hledáme bílá místa na mapě knižního trhu
Nakladatelství Grada v těchto dnech slaví 30 let své existence. Mimo jiné za ním stojí přes tisíc titulů určených lékařům a ostatním zdravotníkům.…
Kybernetický útok na FN Brno – rok poté
Bezpečnost informačních a komunikačních technologií (ICT) je hned po COVID‑19 a s ním souvisejících tématech nejčastěji diskutovaným problémem…
Praxe potvrzuje dobrý efekt bamlanivimabu
Každý den máme covid pozitivních 10 až 14 tisíc pacientů. Až jedna čtvrtina z nich by se měla rekrutovat k podání monoklonálních protilátek, uvádí…
Z dialyzovaných pacientů není proti COVID-19 očkována ani třetina
„Data potvrzují, že pacienti s poškozením ledvin, kteří vyžadují dialýzu nebo transplantaci, mají suverénně nejvyšší mortalitu spojenou s onemocněním…
Léky prodlužující kvalitní život se stávají realitou
Geriatr a imunolog prof. George A. Kuchel, MD CM, FRCP, ředitel UConn Center on Aging, University of Connecticut, a vedoucí geriatr UConn Health je…
Jak bolí cesta k demokracii?
Čím déle trval socialistický experiment na lidech, tím bolestnější byl pro jeho oběti návrat do demokratických poměrů. Studie HAPIEE, kterou provedl…
Stojí za to očkovat jakoukoli schválenou vakcínou
„Naše laboratoř se dlouhodobě zajímá o vývoj vakcín aktivujících T lymfocyty a nyní intenzivně pracujeme i na jedné proti onemocnění COVID‑19,“ říká…
Bezmoc patří k nejhorším prožitkům zdravotníků
Bezmoc, vztek, strach i pláč patří k častým problémům, s nimiž se v současné náročné situaci zdravotníci obracejí o pomoc. Mnoho z nich ale i přes…
Sportovní medicína v době koronavirové
„Znalosti ze sportovní medicíny je třeba využívat i v době koronavirové a doporučovat pro posílení imunity pravidelnou, hlavně lehkou či středně…
Ivermektin: Ti, co měli přijít, zase nepřišli
Pozoruhodný příběh kolem jednoho antiparazitika ukazuje, kam až se mohou posunout hranice pravidel zacházení s léky, když na přešlapy novinářů…
Transplantační program se téměř zastavil
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně (CKTCH) funguje ve prospěch pacientů již třicet let. Při příležitosti tohoto výročí…
Data jsou základním předpokladem pro řízení zdravotnictví
Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) se dostalo významného uznání a 18. ledna se stal oficiálním spolupracujícím centrem WHO‑FIC…
Covid a společnost. Nůžky se rozevírají
Světová pandemie viru SARS‑CoV‑2 už trvá bezmála rok. A neměří každému stejně. Podle docentky sociologie Ireny Štěpaníkové z University of Alabama at…
Kardiologičtí pacienti by měli být očkováni přednostně
O specifikách vakcinace proti COVID‑19 u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním Medical Tribune hovořila s předsedou České kardiologické…
Dopad na psychiku je časovaná bomba
První poznatky z celosvětové studie zaměřené na dopad onemocnění COVID‑19 na lidskou psychiku ukázaly nárůst psychických obtíží zejména u dětské,…
Co říkají odborníci o vzniku traumacenter II. typu
V čem spatřují největší výhody, ev. možné bariéry související s doplněním sítě center vysoce specializované traumatologické péče, jsme se zeptali…
Maďarská cesta do pekel
Obejít ve schvalování Sputniku V standardní postupy regulace léčiv by bylo těžkou ranou uštědřenou pracně budované důvěře veřejnosti ve vakcíny.
Fórum: Jak dopadá covid na zdraví populace?
Zeptali jsme se lékařů napříč obory: Projevuje se ve vašem oboru odkládání zdravotních služeb (ať už z rozhodnutí pacientů, poskytovatelů, nebo…