Kombinovaná léčba T prolymfocytární leukémie
O překvapivě povzbudivých výsledcích malé pilotní studie léčby T prolymfocytární leukémie referuje v předním lékařském časopise Science Translational Medicine tým vedený Thomasem Loughramem z University of Virginia Cancer Center. Nový způsob terapie kombinuje imunoterapii s epigenetickou léčbou.
„V posledních letech přinesla do léčby nádorových onemocnění revoluci imunoterapie, která aktivuje imunitní systém pacienta,“ říká Loughram. „Mnoho odborníků spekulovalo o tom, že v kombinaci s epigenetickou léčbou by mohly být výsledky imunoterapie ještě lepší. A naše studie v principu ukázala, že je to možné.“
Do studie bylo zařazeno celkem osm pacientů s T prolymfocytární leukémií, u kterých došlo k relapsu po léčbě monoklonální anti‑CD52 protilátkou alemtuzumabem. Pacienti byli léčeni alemtuzumabem v kombinaci s cladribinem, doplněným u některých i inhibitorem histon deacetyláz. Remise bylo dosaženo u sedmi z osmi pacientů. U takto léčených pacientů byla zaznamenána epigeneticky indukovaná exprese CD30, to umožnilo nasadit léčbu konjugátem anti‑CD30 protilátky brentuximabu s vedotinem.
Pacienti s T prolymfocytární leukémií na běžnou léčbu protilátkou alemtuzumabem buď vůbec neodpovídají, nebo u nich dochází poměrně rychle ke vzniku rezistence k protilátce. K relapsům dochází rychle a doba přežití pacientů s T prolymfocytární leukémií bývá krátká. Kompletní remise je patrná zhruba u poloviny nemocných a reakce na tuto léčbu bývá patrná po dobu šesti až dvanácti měsíců. Bez alogenní transplantace dochází k relapsu onemocnění ve formě rezistentní k alemtuzumabu.
„Bylo neuvěřitelné vidět pacienty s relapsem po léčbě alemtuzumabem, kteří se vrátili do remise,“ komentuje výsledek klinické studie Thomas Loughram.
Pacienti tak získali čas pro přípravu alogenní transplantace. Jak alemtuzumab, tak i cladribin jsou v USA již povoleny Úřadem pro potraviny a léčiva, což usnadní organizaci další fáze klinických zkoušek. Loughram předpokládá, že imunoterapie v kombinaci s epigenetickou léčbou přinese podobně povzbudivé výsledky i při léčbě jiných typů nádorových onemocnění.
Zdroj: