Přeskočit na obsah

Nakažlivější britská varianta se Česku nevyhnula

Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil výskyt takzvané britské varianty SARS-CoV-2 v deseti vzorcích z Prahy, Středočeského kraje a Královéhradeckého kraje.

Vzorky patřily mezi jednu skupinu dvanácti sekvenovaných. Jak popsala vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění RNDr. Helena Jiřincová, většinu poslala laboratoř Fakultní nemocnice na Bulovce, protože u nich na základě výsledků PCR vyšetření vyhodnotila podezření na mutaci typickou pro britskou variantu. Další vzorek vzešel z Královéhradeckého kraje z epidemického šetření cestovatele z Německa, který byl v kontaktu s covid pozitivní osobou s prokázanou britskou variantou. Tento vzorek byl z 25. prosince.

Jaký podíl nákaz novým koronavirem u nás v současnosti představuje britská varianta, to v tuto chvíli SZÚ neodhaduje. Podle Jiřincové není důvod si myslet, že by byl v Česku výskyt této varianty významně jiný než v ostatních evropských státech a pravděpodobně se tu vyskytoval dříve, než 25. prosince.

Celkem bylo zatím osekvenováno přes 300 vzorků SARS-CoV-2, uvedla Jiřincová s tím, že Velká Británie provádí nejvíce sekvenování v Evropě a Česko že v tom „není na chvostu“.

SZÚ oslovil laboratoře, aby posílaly materiály, které se při vyšetření PCR vymykají.

Fakultní nemocnice Brno zachytila zpětně podle podkladů SZÚ ve svých vzorcích od 25. prosince až dosud téměř sto případů podezření na britskou variantu koronaviru. Vzorky odeslala na potvrzení. „Nejprve jsme se podívali na testy z ledna a poté z prosince a první záchyt jsme zjistili 25. prosince. Celkem máme skoro 100 případů. Denně je to pět až deset záchytů,“ řekla ČTK zástupkyně primáře oddělení klinické mikrobiologie a imunologie docentka Monika Dolejská.

Britská varianta SARS-CoV-2, označovaná jako VOC 202012/01 nebo někdy jako B.1.1.7, se vyznačuje změnami na oblasti, kde se virus váže na buňku. Mutace v této oblasti jsou ve středu zájmu, protože mohou měnit nakažlivost. V Británii byla nová varianta viru popsána v polovině prosince. Uvádí se u ní, že reprodukční číslo infekce zvyšuje o 0,4 až o 0,7.

To, že se laboratoři na Bulovce podařilo na základě PCR vytipovat vzorky, u kterých sekvenace skutečně potvrdila britskou variantu, znamená určitou naději pro další využití metody PCR přímo na průkaz této nebo i jiných mutací.

„Na základě in silico analýzy lze konstatovat, že posun Ct hodnot ve spike úseku oproti segmentu v úseku ORF1ab v případě Diana souprav může jít na vrub substituce A570D. Tato substituce je typická pro tzv. Britskou mutaci,“ uvedl v mimořádné zprávě SZÚ.

Podle ministra zdravotnictví doc. Jana Blatného je výskyt takzvané britské varianty důvodem k větší opatrnosti při zvažování dalších protiepidemických opatření.

Varianta B.1.1.7 byla už dříve odhalena na Slovensku, v Maďarsku, v Německu a dalších evropských státech. Kromě britské varianty sleduje svět také šíření takzvané jihoafrické a brazilské varianty.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené