Genová terapie je řádově dražší, než na co jsme zvyklí
Ve svém výhledu na příští rok SZP počítá s významnými náklady na genovou terapii. Už k nám tedy přichází?
Žijeme v globalizovaném světě. V současné době přicházejí do České republiky dva přípravky genové terapie k léčbě hematoonkologických onemocnění. Bude jich přibývat, vývoj nezadržíme tím, že budeme strkat hlavu do písku. Pacienti jsou zvídaví a pokud mají pocit, že na něco mají nárok, tak to chtějí.
O ceně za léčbu tedy jedná zdravotní pojišťovna přímo s výrobcem…
U přípravků genové terapie zatím neproběhla správní řízení, není tu úhradová regulace, schvaluje se podle paragrafu 16 pro jednoho pacienta po druhém. Posuzuje se, zda pacient splňuje podmínky paragrafu 16, tedy jestli je tato léčba pro něj konkrétně jediná možná k udržení jeho života a kvality života.
Náklady za genové terapie jsou řádově vyšší, než na co jsme zvyklí. Průměrná úhrada za jednoho pacienta v systému českého zdravotního pojištění je zhruba 26 tisíc korun za rok. Česka průmyslová zdravotní pojišťovna předloni měla nejdražšího pacienta s hemofilií, za kterého vydala 50 milionů korun. A to byl extrémní případ. Genové terapie se ale dnes běžně pohybují v řádu desítek, možná stovek milionů korun. Bude-li těchto pacientů více a bude-li takto nákladných léků přibývat, bude se muset společnost pořádně nadechnout, vydechnout, a rozhodnout, zda na to ještě máme. Budeme si muset říct, kde je hranice ochoty platit.
Pokud nám z disponibilních zdrojů bude větší díl ujídat genová terapie a individualizovaná léčba, budeme si muset sednout a vymyslet, jak je financovat. Zvážit speciální fond ze státního rozpočtu.
V roce 2020 odhadujete náklady na genovou terapii 750 milionů korun. Kolik by mělo být pacientů?
Už dnes máme za SZP dva pacienty na genové léčbě. V některých odhadech pro příští rok se hovořilo o deseti pacientech, firma hovořila o šedesáti až sto pacientech. Předpokládáme tedy, že v roce 2020 to budou desítky pacientů.
Pojišťovny před dohodovacím řízením mluví o čtyřprocentním růstu úhrad
Praktičtí lékaři si budou muset dokoupit vybavení, aby zvládli novou roli
Cabrnoch: Lékaře bychom v práci v zahraničí měli podporovat
Zdroj: MT