Fórum MT: Zdravotní pojišťovny na rozcestí
Ústavní soud zrušil část pravidel pro volby správních a dozorčích rad zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, nově mají mít možnost ovlivňovat jejich chod také malí zaměstnavatelé a pojištěnci, kteří nejsou v odborech. Pro pojišťovny to bude znamenat zemětřesení ve složení jejich kontrolních orgánů. Zákonodárci mají čas do 30. září 2019, aby našli mechanismus, jak větší reprezentativnost správních a dozorčích rad zajistit. Co zaznělo v aktuálním Fóru Medical Tribune?
Senátorka MUDr. Alena Dernerová vidí jako jednu z možností dalšího řešení přiřadit volby do správních a dozorčích rad ke krajským volbám poprvé v roce 2020. „V tomto případě by bylo zachováno právo lidí volit a být volen, což dosud nebylo,“ uvedla Dernerová.
Naopak Ing. Ladislav Wagner z Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví soudí, že ve výsledku může rozhodnutí soudu vést k tomu, že v budoucnu už nebude část orgánů volena z řad pojištěnců. „Ústavní soud konstatoval, že z platných právních předpisů nevyplývá právo pojištěnců volit členy orgánů zaměstnaneckých pojišťoven. Zákonodárce tedy bude muset připravit mnohem komplexnější úpravu příslušných ustanovení zákona,“ soudí Wagner. „Jsme přesvědčeni, že rozhodující roli při obsazování orgánů zaměstnaneckých pojišťoven by měli sehrávat původní zakladatelé těchto pojišťoven, kteří do nich mimo jiné investovali při založení významné částky,“ dodává Wagner.
Podle exministra doc. Leoše Hegera je dobře, že ústavní soud jako instituci máme, a že napravil v zákoně jeden prohřešek. Volba orgánů zaměstnaneckých pojišťoven je ale v kontextu jiných problémů českého zdravotnictví v podstatě drobnost. „Hora porodila myš. Jeden zanedbaný koutek naší zdravotnické legislativy bude vyčištěn, ale obrovské množství práce okolo toho mohlo být využito v oblastech, které zdravotnictví trápí daleko více,“ uvedl doc. Heger. Pro zaměstnanecké zdravotní pojišťovny rozhodnutí znamená podle doc. Hegera ztrátu určitého výsadního postavení.
Při tvorbě nových pravidel bude podle senátora a ředitele Masarykova onkologického ústavu prof. Jana Žaloudíka na místě diskuze o povaze zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. „Na přetřes by teď mělo přijít i pár všetečných otázek. Ostatně kdy jindy. V čem jsou zaměstnanecké pojišťovny zaměstnanecké, když pojišťují kdekoho, a ještě v tom soutěží? Takže pak má pojišťovna třeba 700 000 pojištěnců a pouhá tři procenta jejích klientů spadají do zaměstnaneckého rámce, který názvem deklaruje,“ podotkl prof. Jan Žaloudík.
Aktuální otázka teď podle něj také je, jakou kvalifikaci by měli mít členové orgánů rad. „Už asi tušíme, že nás do budoucna nespasí demokracie athénská, lidová, křesťanská, sociální, občanská ani liberální, ale budeme se muset zamyslet nad demokracií kompetentní. Jde o kvalifikovaný dohled nad užíváním veřejných zdrojů. Kdože je na dohled, kdo vykoná dohled i s rozhledem nebo rozhled i s dohledem?“ ptá se prof. Žaloudík.
Poznámku ke kompetenci členů orgánů má i poslanec prof. Rostislav Vyzula. „Ať jde o jakoukoli zdravotní pojišťovnu, jednoznačně preferuji, aby v ní pracovali odborníci, kteří jsou znalí jak medicíny, tak práva, tak ekonomiky, poněvadž nad některými členy jen mohu kroutit tiše hlavou a ptát se proč?“ napsal Vyzula.
Zatíží nové volby rozpočty zdravotních pojišťoven?
Mají mít jejich zakladatelé dál významnou roli?
Kdy ministerstvo předloží sjednocení pravidel pro všechny zdravotní pojišťovny?
Čtěte celé aktuální Fórum Medical Tribune ZDE.
Zdroj: MT