Pediatři čekají na upřesnění nové legislativy
Od začátku letošního roku řeší pediatři řadu nových problémů. Ke změnám ve financování očkování a celkového snížení příjmů přibudou nyní důsledky zákona o zdravotních službách.
„Obávám se, že novinek je v krátké době tak velké množství, že naše ordinace jsou doslova zahlcené. Nejprve změna financování očkovacích látek, nyní zavedení nového očkování od dubna 2012 a navíc zákon o zdravotních službách. Současně také narůstají obavy kolegů z finančních sankcí za nedodržení zákona. Jakkoliv možnost hrazení nového očkování je změnou vítanou, nyní je opět polovina března a my dosud neznáme ani ceny vakcín, ani způsob vykazování a úhrady očkovacích látek,“ poznamenává předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů pro děti a dorost MUDr. Hana Cabrnochová.
Pediatři – stejně jako ostatní lékaři provozující soukromou praxi se tento rok navíc ocitají ve velmi nelehké finanční situaci. Příjmy praxí nerostou, dochází k nárůstu DPH a rostoucí inflaci.
Dětští lékaři se obávají, že za této situace se obor stane pro mladé lékaře neatraktivní. „Z našich řad zaznívají hlasy, že do takovéto praxe budeme obtížně hledat mladé kolegy, míra rizika podnikání už začíná přesahovat přínos z této činnosti. Poprvé čelí jedna z našich kolegyň žalobě rodičů týkající se povinného očkování o částku 10,5 miliónu korun,“ říká předsedkyně Odborné společnosti.
Nová legislativa = více papírů než léčení
Zákon o zdravotních službách vnímají pediatři jako přemíru snahy o informování, která může paradoxně způsobit nemalé komplikace v procesu vlastní léčby pacientů.
„Nová legislativa pro nás znamená mimo jiné výrazný nárůst administrativní činnosti, což se může negativně promítnout do času věnovanému vyšetřování pacientů,“ uvedl pro Medical Tribune již dříve předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.
Úřady podle pediatrů zlehčují celou problematiku s tím, že pediatrických praxí se ustanovení prakticky netýkají, protože neprovádějí výkony, které by mohly mít závažný dopad na zdraví pacientů.
„Požadujeme, aby u některých výkonů běžně prováděných bylo výkladem ministerstva zdravotnictví provedeno upřesnění, jak správně při tomto druhu péče postupovat. Víme že výklad nás před právním postihem neuchrání a proto krom toho budeme také požadovat, aby některá ustanovení tohoto zákona byla v budoucnu novelizována. Podle našich předpokladů totiž praxe ukáže, že jsou jen velmi obtížně realizovatelná,“ upozorňuje Cabrnochová.
"O nás bez nás"
Dětským lékařům se nelíbí, že zákonodárci ani ministerstvo zdravotnictví s nimi řádně zákon o zdravotních službách neprojednali.
Právníci Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost vypracovali v rámci připomínkového řízení vlastní verzi relevantních ustanovení. „Již začátkem prosince jsme předsedovi Zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR MUDr. Borisovi Šťastnému předali návrhy na úpravy zpracované s námi spolupracujícími právníky. Boris Šťastný se podivoval, že zákonodárci vůbec něco takového schválili. Požádal o návrh změn k nápravě s tím, že to předloží v rámci zkráceného projednávání. Podle všeho však tak neučinil,“ uvedl pro MT MUDr. Neugebauer.
Podobné zkušenosti má také Odborná společnost praktických dětských lékařů pro děti a dorost. „Naše profesní organizace byla připomínkovým místem několika verzí tohoto zákona, ta konečná po zapracování mnoha dalších připomínek byla pak i pro nás velkým překvapením,“ říká MUDr. Cabrnochová.
Předseda Zdravotního výboru Boris Šťastný však tvrdí, že pediatři zdravotnímu výboru v průběhu projednávání zákona o zdravotních službách nepředložili a nepožadovali nic.
„Až několik měsíců po schválení zákona na jedné pražské konferenci protestovali proti konkrétnímu znění jednoho ustanovení, které se týká souhlasu obou rodičů s poskytnutím plánované zdravotní služby dítěti. Slíbil jsem, že když od nich dostanu jejich návrh změny zákona, učiním potřebné kroky. Dosud mne vsak nikdo z nich neoslovil,“ uvedl pro MT Šťastný.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz