Přeskočit na obsah

MUDr. Mucha o očkování proti chřipce

Systematická vakcinace je v širokém povědomí  stále spojena spíše s dětskou populací. Přitom i u  dospělých postupně vzniká něco jako doporučený očkovací kalendář a indikací pro očkování přibývá.  Nejde jen o ochranu proti tetanu. Stále častěji se hovoří o nutnosti přeočkování proti  pertussi v dospělosti,  klíšťová encefalitida si také vybírá větší daň ve vyšších věkových kategoriích než mezi dětmi, na trh vstupují nové vakcíny proti meningokokům, je zapotřebí zvážit vhodnost vakcinace proti pneumokokům. Samostatnou kapitolu pak tvoří očkování proti sezónní chřipce. I když v důsledku této podceňované nemoci umírají v Česku každý rok až dva tisíce lidí, proočkováno je jen zhruba osm procent populace. Aby se toto  číslo zvedlo, je zapotřebí trpělivá edukace veřejnosti, motivovanost lékařů a také logistická podpora  celého  procesu, aby byl  pro všechny strany co nejsnazší. To v sobě zahrnuje i dostupnost vakcín v jednotlivých ordinacích.

DÁLE ČTĚTE:

Doc. Seifert o očkování proti chřipce

Jaké výhody má podle Vás současný stav dodávek očkovací látky proti chřipce přímo do Vaší ambulance?

 Přes počáteční obavy a protesty mohu konstatovat, že symbol A pro vakciny proti chřipce má i své výhody. Vzhledem k tomu, že se maximální cena pojišťoven shoduje s cenou nákupní (133,- Kč), je pro pacienty bez doplatku, tedy zdarma.. Ti jsou očkování nyní mnohem přístupněší než když museli platit doplatky. Problémem však zůstává riziko pro lékaře: musí správně odhadnout, kolik vakcín nakoupit. Distributoři se nově zavázali dodávat do ordinací lékařů bezplatně i minimální množství  vakcín (Influvac dokonce i jediné balení). Tedy shrnuto: dodávka do ordinace mně vyhovuje, nicméně já jsem i v loňském roce nákup vakcín řešil dodávkou do ordinace. 

Jakým pacientům doporučujete očkování především ve Vaší praxi?

Samozřejmě zejména pacientům v rizikových skupinách, tedy nad 65 let. Zajímavou a opomíjenou skupinou jsou pacienti po splenectomii. Vzhledem k tomu, že při "běžném" životě chybění sleziny nijak nepociťují, nechápou vhodnost očkování. Je tedy na nás lékařích je důrazně upozornit, že právě těžký průběh chřipky by jejich organizmus  (byť třeba mladý) nemusel zvládnout.

Jak jako praktický lékař motivujete své pacienty z řad rizikových pacientů ke každoročnímu očkování?

Pro pacienty je, pokud pomineme medicínské hledisko,zajímavé především to, že vědí, že mám po celou očkovací sezonu vakcínu přímo v ordinaci. Pokud jdou na očkování, jsou ošetřeni přednostně,nečekají v čekárně a minimalizuje se nejen čekání, ale i riziko případné nákazy.

Firemní sdělení

Zdroj: Firemní sdělení

Sdílejte článek

Doporučené