ODS: chceme ve státních nemocnicích prosadit smluvní platy
Proč by měli lékaři a ostatní zdravotníci volit právě ODS?
Občanská demokratická strana jako jediná politická síla v této zemi přichází s řešením pro stabilizaci českého zdravotnictví. Už v minulosti jsme byli připraveni a budeme i po těchto volbách nabízet jasné změny, které povedou nejen k finanční stabilitě celého zdravotního systému, ale především k lepší dostupnosti kvalitě péče pro pacienty a logicky i k zlepšení pracovních a finančních podmínek pro zdravotníky.
Co zdravotníci konkrétně získají tím, že by volili ODS?
V rámci reformy, kterou připravujeme a která je součástí našeho volebního systému je stabilizace celého systému. Říkáme to, co dosud žádný z politických subjektů neřekl - chceme ve zdravotnictví ukotvit takový základ, který se nebude měnit každé po každých volbách. Jsme připraveni nabídnout povolební dohodu o reformě systému veřejného zdravotního pojištění, podporujeme zachování systému veřejného zdravotního pojištění spolu s nastavením motivace pacientů. Dále nabídneme povolební dohodu, která se týká péče o seniory, tedy o systému a financování zdravotní péče, domácí péče a hospicové péče.
Boris Šťastný
Nyní jste hovořil o spíše věcech, které se týkají pacientů. Chystá ODS nějaké změny, které se pozitivně dotknou lékařů a jejich zájmů?
Tyto změny bych rozdělil na dvě části. První jsou změny v organizaci celého systému zdravotnictví. V rámci státem vlastněného zdravotnictví jsme připraveni dokončit transformaci fakultních nemocnic na nemocnice univerzitní, na jejichž řízení by se podílely stát a univerzity. Co se týká soukromého systému, chceme především posílit primární soukromou péče, to znamená u lékařů v první linii. Na to jsme připraveni poskytnout adekvátní ohodnocení. V rámci univerzitních nemocnic bych chtěl ještě připomenout, že do budoucna musí vzniknout diskuse o odměňování zdravotnického personálu a měli bychom otevřít diskusi o tom, zda je vhodné zachovat odměňování tarifní, které platí v rozpočtové sféře nebo zda transformací fakultních nemocnic na univerzitní nemocnice nepřejít k smluvním mzdám. Co se týče středního zdravotního personálu, u něj jsme v současné době přistoupili k výraznému navýšení platového ohodnocení středního zdravotnického personálu. ODS chce podporovat vzdělávání lékařů, hlavně u nedostatkových profesí, zejména praktických lékařů, stomatologů, záchranářů. Podporu těchto profesí chceme poskytovat mimo jiné na základě evropských fondů.
Máte konkrétní program, jak zlepšit odměňování lékařů nebo chce ODS zatím pouze přinést diskusi na toto téma?
Součástí volebního programu žádné strany není konkrétní odměňování kterékoliv profese. Já znovu říkám, že abychom byli schopni lépe odměňovat zdravotníky, je potřeba finanční stabilita zdravotnictví. A aby toho bylo možné dosáhnout, musí dojít ke změnám, o kterých jsem hovořil – tedy především změna zdravotního pojištění. Zatím jsou zdravotníci ve státní sféře odměňováni stejným způsobem jako ostatní pracovníci ve státech řízených organizacích. Pokud se podaří provést reformu zdravotnictví, budeme moci u zdravotníků opustit rozpočtovou sféru a přistoupit na platy smluvní. U soukromých lékařů bych ještě chtěl dodat, že do budoucna budeme prosazovat bezproblémové možnosti převodu a dědění lékařských praxí.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz