Není lékařů pro politiku škoda?
Doc. MUDr. Karel Barták, CSc.,
senátor, přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství LF UK a FN Hradec Králové,
kandidát SNK ED, bez politické příslušnosti.
1. Tvrzení může a nemusí být pravdivé. Záleží na každém lékaři, co chce, může a umí dělat. Politická práce pro mne je svým způsobem „krásná ztráta“. K bezprostřednímu pocitu její užitečnosti mi pomáhá, mohu-li věnovat alespoň jeden den v týdnu výuce mediků nebo poskytování zdravotní péče.
2. Mezi zvolenými poslanci a senátory jsem jediným bývalým akademickým funkcionářem lékařské fakulty (v letech 1991 až 1997 děkanem LF UK v Hradci Králové). Z osobní zkušenosti vím, proč nemohu podpořit návrh pana ministra Tomáše Julínka na transformaci dosavadních státních fakultních nemocnic na univerzitní nemocnice, a. s. Hlavně z důvodu možného zhoršení podmínek pro výuku mediků a zdravotnický výzkum.
3. Jako senátor budu pokračovat v roli jakéhosi „regionálního ombudsmana“, který občanům pomáhá při vymáhání jejich práv. Znovu nabídnu úzkou spolupráci všem starostům a ustaveným orgánům měst a obcí ve volebním obvodě, a to bez stranických podtextů. Budu pokračovat ve vydávání brožur „Co dělat když… aneb kde hledat pomoc při krizových životních situacích“. I nadále budu spolupracovat s odborníky různých oborů v regionu, kteří mi pomáhají při posuzování dopadů v Senátu projednávaných návrhů zákonů do praxe.
MUDr. Vladimír Dryml,
ředitel Česko-německé horské nemocnice Krkonoše, s. r. o., Vrchlabí,
kandidát a člen ČSSD.
1. Já tento názor do určité míry chápu, a to zejména vzhledem k respektu veřejnosti vůči lékařskému povolání – na rozdíl od despektu občanů k povolání politika. Nicméně jsem přesvědčen, že i v politice může lékař vykonat pro lidi mnoho dobrého. Zejména se zasloužit o to, aby zdravotnictví zde bylo pro občana-pacienta, a ne jenom jako zdroj podnikatelských zisků. Vliv na tvorbu a platnost zákonů, které ovlivňují v poslední době celé české zdravotnictví, je v politice největší. A pokud mám jasnou představu a ideu, jak by měl celý mechanismus zdravotnictví fungovat, nikde jinde než v politice se tento cíl nepodaří naplnit. Z ordinace lékaře to prostě nejde.
2. Velmi jednoduše a prakticky řečeno: mohu zabránit přijímání takových zákonů, které jdou jednoznačně proti lékařské veřejnosti, proti zdravotnickému personálu, proti nemocnicím a klinikám a v neposlední řadě zejména proti pacientům. Jsem přesvědčen, že současný ministr zdravotnictví a senátor za ODS takových zákonů předkládá a ještě hodlá předložit spoustu. Také jsem přesvědčen, že stále hrozící privatizace fakultních nemocnic může zásadně negativně ovlivnit výuku studentů lékařských fakult. To by se v krátké době projevilo i na kvalitě a pověsti lékařské péče u nás. Jestliže dnes platí, že i přes všechny problémy českého zdravotnictví nikdo nezpochybňuje kvalitu lékařů a kvalitu výuky na lékařských fakultách, je to z velké části i díky fungujícímu systému fakultních nemocnic. A současný – a věřím, že dočasný – ministr nemá právo tento dlouhodobě fungující systém zásadně měnit a především ohrožovat.
3. V první řadě jsem zásadním zastáncem zachování dostupnosti lékařské péče v regionu a pro to udělám maximum. Stejně tak jsem proti privatizaci královéhradecké fakultní nemocnice, kterou již připravil její nynější ředitel (pozn. red.: doc. L. Heger, protikandidát dr. Drymla) spolu s nynějším ministrem a senátorem Julínkem. Obávám se, že v případě prodeje části akcií, nebo dokonce celé nemocnice soukromému vlastníkovi by FN již nenaplnila to, co od ní občané kraje, studenti a profesoři fakulty i celý zdravotnický personál nemocnice očekávají. A hodlám se také zasadit o zrušení regulačních poplatků v té nesmyslné podobě, kterou prosadilo ministerstvo a která nás vrací spíše na Balkán než do západní Evropy. Nikde v celé Evropě děti do 18 let žádné regulační poplatky u lékaře neplatí. U nás ano.
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.,
ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové,
kandidát ODS, bez politické příslušnosti.
1. Politika je jako každý jiný obor lidské činnosti – a v každém oboru může být člověk společnosti užitečný. Musí ale být pracovitý, slušný a dělat svoji práci profesionálně a zodpovědně. Pracoval jsem tímto způsobem jako lékař a dlouho i jako ředitel nemocnice a budu tak pracovat i jako politik, pokud mi voliči tuto roli přidělí. Potom by teprve bylo možno říci, jak jsem na danou otázku odpověděl.
2. Současní pravicoví politici, podobně jako dříve politici levicoví, narážejí na velký odpor proto, že navrhují pro zdravotnictví příliš radikální řešení a navíc je prosazují příliš rychle. Vždy jsem byl příznivcem metody postupných kroků a trpělivého ladění systému. Takovýto přístup umožňuje velmi často nacházet překvapivá řešení, která jsou výhodná pro všechny aktéry, a tímto směrem bych se v Senátu českou zdravotnickou politiku snažil ovlivňovat.
3. Přestože bez ohledu na výsledek voleb opustím funkci ředitele, ponechám si funkci zastupitele města a budu na ni mít více času. Mimo Hradec Králové bych se rád věnoval problémům menších měst a obcí, zejména pokud jde o podmínky života v každém místě. Mým oblíbeným tématem jsou též cyklostezky, kterých na Hradecku mnoho chybí.
Zdroj: